Kalibracja kamery termowizyjnej to proces korelacji tego, co widzi kamera (promieniowanie podczerwone) ze znanymi temperaturami, aby kamera mogła dokładnie zmierzyć wykryte promieniowanie.
Wszystkie kamery FLIR są skalibrowane zgodnie ze specyfikacją producenta, ale z upływem czasu starzenie się podzespołów elektronicznych może powodować przesunięcie kalibracji i powodować niedokładne pomiary temperatury. Jeśli tak się stanie, czy możesz samodzielnie skalibrować kamerę termowizyjną? Niestety odpowiedź brzmi nie: aby zachować dokładność kamery termowizyjnej, należy wysłać ją do producenta celem wykonania ponownej kalibracji. Zalecamy to robić co roku.
Aby zrozumieć, dlaczego kalibracja nie jest tak łatwa do przeprowadzenia w terenie, najpierw przyjrzyjmy się, jak kalibrowane są kamery termiczne w laboratorium.
Kalibracja jest przeprowadzana w kontrolowanych warunkach z dużą liczbą źródeł odniesienia (wzorce zwane ciałami czarnymi). Czarne ciała są ciałami fizycznymi o bardzo wysokiej emisyjności, co oznacza, że promieniują one i pochłaniają prawie całe promieniowanie elektromagnetyczne (teoretyczne idealne ciało czarne ma emisyjność wynoszącą 1,0 i doskonale pochłania i emituje całe promieniowanie). Wzorce w laboratorium kalibracyjnym są certyfikowane i zgodne z międzynarodowymi standardami.
Źródła odniesienia (wzorce) rozmieszczone są w półokręgu i ustawione na różne znane temperatury, a następnie kamera termowizyjna (podłączona do ramienia robota) jest kierowana kolejno na każdy wzorzec. Wartość sygnału w każdej temperaturze jest rejestrowana przez oprogramowanie kalibracyjne, a każda para wartości sygnału i temperatury jest wykreślana wzdłuż krzywej, której równanie oparte jest na modelu fizyki. Dane te są następnie ładowane do kamery, kalibrując ją, aby zapewnić dokładność zgodną ze specyfikacją.
Dobra wiadomość: jeśli twoja kamera mierzy niedokładnie, zwykle jest duży błąd, co oznacza, że jeśli wykonasz kontrolę i uzyskasz dość dokładne wyniki, prawdopodobnie kalibracja jest dobra. Należy jednak pamiętać, że samodzielna kontrola kalibracji nie gwarantuje dokładnej kalibracji urządzenia i nie może zastąpić regularnej konserwacji.
Aby kontrola była przydatna, najpierw należy wykonać pomiar odniesienia, gdy wiadomo, że kalibracja kamery jest dokładna – na przykład zaraz po powrocie z kalibracji w laboratorium. Dzięki temu uwzględnisz systematyczne błędy w konfiguracji i procedurze.
Kontrole kalibracji wykonuje się, mierząc cele o znanej temperaturze i porównując znaną i zmierzoną temperaturę. W takim przypadku możesz użyć wrzącej wody i topniejącego lodu.
Temperatura wrzącej wody będzie wynosić około 100 °C (212 °F). Upewnij się, że woda gwałtownie się gotuje – zaledwie kilka pęcherzyków unoszących się z dna nie wystarczy. (I pamiętaj, aby nie dopuścić do skraplania się wilgoci w obiektywie).
Topniejący lód będzie miał temperaturę około 0 °C (32 °F). Upewnij się, że topnieje – kostki lodu bezpośrednio z zamrażarki będą znacznie zimniejsze. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wymieszaj lód z niewielką ilością wody.
Ustaw emisyjność aparatu na 0,96 i skieruj go na powierzchnię wody, aby wykonać pomiar temperatury. Dokładność kamery można znaleźć w instrukcji – na przykład, jeśli dokładność aparatu wynosi +/- 2 °C, każdy odczyt, dla wrzącej wody, w zakresie 98 °C – 102 °C (208,4 °F – 215,6 °F) jest zgodny ze specyfikacją.
Opisana powyżej kontrola kalibracji jest dobrym sposobem na sprawdzenie, czy kalibracja kamery termowizyjnej jest nieprawidłowa. Nie gwarantuje to jednak dokładności kamery i bez odpowiedniej konserwacji i kalibracji nie można zapewnić dokładnych pomiarów.
Źródło: www.kameryir.com.pl
REKLAMA |
REKLAMA |