Analiza ekspercka serwisów www - WEBUSABILITY
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Analiza ekspercka serwisów www
drukuj stronę
poleć znajomemu

Analiza ekspercka serwisów www

„Szacuje się, że aż 60% błędów w serwisie może zostać wykrytych podczas analizy dokonanej przez specjalistów ds. użyteczności.”

Ocena heurystyczna, jest popularną i stosunkowo tanią metodą analizy użyteczności serwisów internetowych, która w szybkim czasie dostarcza niezbędnych informacji do ulepszenia i wprowadzenia niezbędnych poprawek do testowanego serwisu.Jest to metoda jakościowa i opiera się jedynie na subiektywnych wnioskach specjalistów odpowiedzialnych za ocenę. Eksperci oceniają serwisy internetowe bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu oraz oceniając serwis zgodnie z określonymi zasadami, czyli heurystykami. Heurystyki są tworzone przez specjalistów, a ich lista jest zgodna z aktualnymi trendami tworzenia serwisów www i analizą zachowań użytkowników w Internecie. Podczas analizy eksperckiej uwzględnione są wszystkie uznane standardy w zakresie projektowania i tworzenia stron internetowych oraz badania użyteczności i funkcjonalności podobnych serwisów.

Metodę oceny eksperckiej stosuje się przede wszystkim w audycie użyteczności małych i średniej wielkości serwisów internetowych. Przede wszystkim jest to związane z nieduża ilości testowanych podstron i mniejszym budżetem takich projektów. Czasem tę metodę stosuje się we wstępnych etapach projektowania serwisu w celu wykonania wstępnej oceny jakości użytkowej. Dzięki audytowi można szybko wskazać nieużyteczne elementy i błędy na stronie oraz stworzyć rekomendacje, jak należy przeprojektować, żeby badany projekt był zrozumiały i wygodny w użyciu dla odbiorców, a jednocześnie spełniał swoje cele. Dobrze przygotowany audyt użyteczności powinien być zrobiony przez specjalistę zewnętrznego , który nie brał udziału w projekcie. Użytkownicy postrzegają witrynę inaczej niż jej autorzy, którym brak dystansu do własnego projektu.

Plan działań wygląda nastepująco:

1. Przygotowania

 • zaznajomienie się z kluczowymi stronami witryny;
 • określenie zasad oceny. (warto przy tym uwzględnić funkcje witryny i kontekst użytkownika);
 • uzgodnienie kluczowych obszarów z treścią i funkcji przeznaczonych do oceny.
 • analiza konkurencyjnych serwiów internetowych

  2. Wykonanie

 • analiza każdej strony serwisu pod kątem wszystkich heurystyk. W tym kroku robiliśmy notatki i zrzuty, ekranu aby przygotować materiał do poparcia wniosków w czasie ich późniejszej prezentacji w raporcie;
 • w przypadku każdej heurystyki określiliśmy poziom problemów w skali od 1 do 3, aby w raporcie od razu zasugerować projektantom wagę popełnionych błedów w użyteczności.

  3. Konsolidacja

 • omówilismy odkrycia z innymi osobami dokonującymi oceny, nawet cząstkowej, gdyż każda uwaga jest bardza ważna;
 • wykryliśmy wady serwisu, opisaliśmy dobre rozwiązania. Podsumowaliśmy je w raporcie;
 • przygotowaliśmy propozycje rozwiązania określonych problemów

 • follow us in feedly
  Średnia ocena:
   
  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (0)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz
  
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Utrzymanie ruchu Utrzymanie ruchu Forum osób zajmujących się zawodowo utrzymaniem ruchu w zakładach.
  Oprogramowanie projektowe Oprogramowanie projektowe Grupa zrzeszająca osoby i poruszająca tematy z zakresu projektowania za pomocą oprogramowania CAD
  ELEKTRONICY ELEKTRONICY Grupa poświęcona jest osobom pasjonującym się lub zawodowo związanym z elektroniką.
  INTELIGENTNE BUDYNKI INTELIGENTNE BUDYNKI Rynek budownictwa energooszczędnego w Polsce dopiero się rozwija, rośnie również zainteresowanie ...
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl