Czym zajmuje się elektryk? - INSTALACJE ELEKTRYCZNE - ELEKTRYK - PRACA - ELEKTRYK POZNAŃ - ELEKTROINSTALATOR - ELEKTRYCY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Czym zajmuje się elektryk?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czym zajmuje się elektryk?

Wielu w dzisiejszych czasach decyduje się wybrać zawód elektryka. Niestety, bardzo niewielu z nas wie, czym zajmuje się taka osoba. W tym artykule postaram się przybliżyć czytelnikom tajniki tego zawodu.

Elektryk zajmuje się przede wszystkim montowaniem, instalowaniem oraz naprawianiem wszelakich instalacji elektrycznych. Do obowiązków takiej osoby należy praktycznie wszystko, co jest związane z powyżej wymienionymi czynnościami. Jednakże w obrębie tej profesji istnieje wiele specjalizacji. Zatem, zadania poszczególnych elektryków mogą się między sobą znacznie różnić.

Jednak najbardziej powszechnym zajęciem, jakiego podejmują się elektrycy jest projektowanie instalacji elektrycznych. Zajmują się oni również ich montażem. Instalują i dokonują uruchomienia maszyn, konserwują je itd.

Jedną z najbardziej popularnych specjalizacji w obrębie zawodu elektryka jest monter i konserwator sieci elektrycznej. Ktoś taki ma za zadanie przede wszystkim kłaść kable i podłączać różnorakie urządzenia elektryczne do źródła ich zasilania. Przykładem takich urządzeń mogą być chociażby oświetlenie, bądź elektryczny system ogrzewania. Monter czuwa następnie nad ich poprawną pracą. Podobnie ma się rzecz w przypadku elektroinstalatora. Tego specjalistę z kolei spotyka się zazwyczaj na budowie. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma zawodami to fakt, że monter musi nadzorować działanie zamontowanej przez siebie sieci. Drugi z nich jest od tego obowiązku zwolniony.

Wielu elektryka zajmuje się także naprawianiem i konserwowaniem sprzętu elektrycznego. Mogą również przezwajać silniki elektrycznych, reperować uszkodzony części elementów w rozdzielniach elektrycznej energii, a nawet zajmować się pewnymi elementami mechaniki samochodowej. To ostatnie zadanie szczególnie zyskuje w ostatnich czasach na popularności. Ma to oczywiście związek z faktem rozwoju branży motoryzacji elektrycznej.

Jeśli ktoś posiądzie z kolei wyższe wykształcenie inżynierskie, może zajmować różne stanowiska związane z nadzorem wytwarzania energii. Zajmuje się również kierowaniem jej przesyłaniem oraz nadzoruje pracę podległych mu urządzeń energetycznych. Przeprowadza też dokumentację techniczną. To ostatnie zajęcie jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach z racji tego, że elektryczne systemy stają się coraz bardziej złożone i skomplikowane. W związku z tym konieczne okazuje się ich znacznie bardziej szczegółowe planowanie. Elektryk może także projektować nowe urządzenia elektryczne, których do tej pory nie zbudowano. Jest on zatem również w pewien sposób wynalazcą. Jak widzimy wymaga się w pracy od takiego człowieka również sporej dozy kreatywności.

Jeśli ktoś jest zainteresowany takim zawodem jak elektryk to Poznań oferuje szeroką gamę potencjalnych miejsc pracy. Miasto nad Wartą rozwija się w dość szybkim tempie i konieczne jest budowanie coraz to nowych instalacji elektrycznych.

Szczegółowe warunki, w jakich pracować ma elektryk predestynuje zasadniczo stanowisko, które on zajmuje. Ktoś, kto pracuje przy kładzeniu nowych elektrycznych instalacji zazwyczaj wykonuje swoją pracę na placu budowy. Natomiast elektryk, którego miejsce jest w pogotowiu energetycznym zazwyczaj często się przemieszcza i usuwa awarie.

 

Autorem artykułu jest ElektroPoznań, elektryk, wykonawca i podwykonawca instalacji elektrycznych wg projektu - profesjonalny elektryk z Poznania.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
polecam Avanti Gmbh
No avatar
Gość
Jeśli ktoś szuka dobrze płatnej pracy to polecam <a href="https://strefainzyniera.pl/index.php/of
erty-pracy/Elektryk"> Strefę inżyniera</a>. Oferty pracy w całym kraju, także każdy może znaleźć coś blisko siebie.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl