Inteligentna instalacja oświetlenia bezpiecznie – nkt instal lumen - INSTALACJE ELEKTRYCZNE - INTELIGENTNE INSTALACJE - INSTALACJA OŚWIETLENIOWA - NKT CABLES
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Inteligentna instalacja oświetlenia bezpiecznie – nkt instal lumen
drukuj stronę
poleć znajomemu

Inteligentna instalacja oświetlenia bezpiecznie – nkt instal lumen

fot. Instalacje oświetlenia z wieloobwodowymi łącznikami wymagają stosowania przewodów czterożyłowych z niebieską żyłą neutralną

Współczesne instalacje oświetlenia są coraz bardziej rozbudowane. Za pomocą jednego przycisku na ścianie lub pilota można sterować ilością i natężeniem oświetlenia, kreując dowolne sceny świetlne. Tego typu instalacje wymagają stosowania odpowiednich przewodów zasilających, które zapewnią pełne bezpieczeństwo i fachowość wykonawstwa.

 

 
W nowo budowanych obiektach przykłada się coraz większą uwagę do projektowania inteligentnych instalacji oświetlenia. Tego typu technologie pozwalają na wygodne włączanie lub wyłączanie wszystkich lub wybranych grup źródeł światła w całym domu z jednego miejsca. Wiele możliwości pod tym względem daje także technologia LED, która umożliwia kreowanie dowolnych efektów świetlnych. Sterowniki wielokanałowe RGB czy ściemniacze strefowe pozwalają na budowanie efektownych scen świetlnych, w zależności od potrzeb użytkowników. Sterowanie oświetleniem to funkcjonalne rozwiązanie zwłaszcza w budynkach biurowych i komercyjnych, w których efektywność energetyczna ma bardzo duże znaczenie. Bezawaryjna praca tego typu rozbudowanych instalacji, jest uzależniona od właściwie wykonanego i zgodnego z przepisami projektu, z zastosowaniem odpowiednich przewodów czterożyłowych z niebieską żyłą neutralną.

Przewód N tylko w kolorze niebieskim!

Neutralne przewody N zapewniają bezpieczeństwo użytkowania sieci elektrycznej, dlatego w normie PN-HD 60364-5-51 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych” zawarto wymóg oznaczania ich łatwym do odróżnienia kolorem niebieskim. Tymczasem w praktyce do wykonywania instalacji oświetlenia wielopunktowego z łącznikami wieloobwodowymi zamiast przewodów czterożyłowych często stosuje się przewody trzyżyłowe typu YDYpżo 3x1,5 mm2. Funkcję żyły fazowej pełni wtedy przewód ochronny w kolorze żółto-zielonym stosowany do uziemienia, co jest niezgodne z przepisami. Również dostępne na rynku przewody czterożyłowe występują w większości przypadków w wersji bez żyły niebieskiej, którą zastępuje żyła w kolorze szarym. Aby zredukować ryzyko pomyłki, instalatorzy często stosują oznakowanie w postaci niebieskiej taśmy, co jednak nie usuwa w pełni problemu. Z myślą o ułatwieniu pracy instalatorów, a jednocześnie umożliwieniu im profesjonalnego i bezpiecznego wykonawstwa, firma nkt cables wprowadziła na rynek przewody nkt instal lumen YDYpżo 4x1,5 mm2 ze zgodną z przepisami neutralną żyłą niebieską. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę dodatkowego opisywania żył w innej kolorystyce, a co najważniejsze – ryzyko błędnych połączeń, co może skutkować uszkodzeniem instalacji, awarią sprzętu czy nawet porażeniem. Stosowanie przewodu zgodnego z przepisami to dla wykonawcy również gwarancja bezproblemowego odbioru instalacji.

Przewód nkt instal lumen YDY pżo 4x1,5mm2 450/750 V

Przewód nkt instal lumen YDYpżo 4x1,5mm2 450/750 V

Czterożyłowy przewód nkt instal lumen YDYpżo 4x1,5mm2 450/750V pozwala na realizację rozbudowanych instalacji oświetleniowych, które gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania instalacji oraz jej zgodność z obowiązującymi przepisami. Przyszłościowe rozwiązanie jest idealne również wszędzie tam, gdzie w przyszłości jest planowana rozbudowa systemu oświetlenia, np. o dodatkowe źródła światła, komponenty systemu sterowania czy ściemniacze. Przewody wykonane z najwyższej jakości materiałów sprawiają, że układanie instalacji stało się prostsze i wygodniejsze. Przewody nie sprężynują i nie skręcają się podczas odwijania. Wytłaczana w technologii próżniowej powłoka gwarantuje wygodne prowadzenie okablowania nawet na zakrętach i pod kątem prostym. Miękka, plastyczna powłoka zewnętrzna jest łatwa w obróbce i zachowuje swoje parametry nawet w niskich temperaturach. W celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia żyły ochronnej, jej położenie oznaczono na wierzchniej warstwie przewodu za pomocą wyczuwalnych w dotyku wypustek.  

Źródło: nkt cables

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
NKT S.A.
ul. Gajowa 3, Warszowice
tel.  +48 32 757 1700
www.nkt.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl