Inteligentna instalacja oświetlenia bezpiecznie – nkt instal lumen - INSTALACJE ELEKTRYCZNE - INTELIGENTNE INSTALACJE - INSTALACJA OŚWIETLENIOWA - NKT CABLES
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Inteligentna instalacja oświetlenia bezpiecznie – nkt instal lumen
drukuj stronę
poleć znajomemu

Inteligentna instalacja oświetlenia bezpiecznie – nkt instal lumen

fot. Instalacje oświetlenia z wieloobwodowymi łącznikami wymagają stosowania przewodów czterożyłowych z niebieską żyłą neutralną

Współczesne instalacje oświetlenia są coraz bardziej rozbudowane. Za pomocą jednego przycisku na ścianie lub pilota można sterować ilością i natężeniem oświetlenia, kreując dowolne sceny świetlne. Tego typu instalacje wymagają stosowania odpowiednich przewodów zasilających, które zapewnią pełne bezpieczeństwo i fachowość wykonawstwa.

 

 
W nowo budowanych obiektach przykłada się coraz większą uwagę do projektowania inteligentnych instalacji oświetlenia. Tego typu technologie pozwalają na wygodne włączanie lub wyłączanie wszystkich lub wybranych grup źródeł światła w całym domu z jednego miejsca. Wiele możliwości pod tym względem daje także technologia LED, która umożliwia kreowanie dowolnych efektów świetlnych. Sterowniki wielokanałowe RGB czy ściemniacze strefowe pozwalają na budowanie efektownych scen świetlnych, w zależności od potrzeb użytkowników. Sterowanie oświetleniem to funkcjonalne rozwiązanie zwłaszcza w budynkach biurowych i komercyjnych, w których efektywność energetyczna ma bardzo duże znaczenie. Bezawaryjna praca tego typu rozbudowanych instalacji, jest uzależniona od właściwie wykonanego i zgodnego z przepisami projektu, z zastosowaniem odpowiednich przewodów czterożyłowych z niebieską żyłą neutralną.

Przewód N tylko w kolorze niebieskim!

Neutralne przewody N zapewniają bezpieczeństwo użytkowania sieci elektrycznej, dlatego w normie PN-HD 60364-5-51 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych” zawarto wymóg oznaczania ich łatwym do odróżnienia kolorem niebieskim. Tymczasem w praktyce do wykonywania instalacji oświetlenia wielopunktowego z łącznikami wieloobwodowymi zamiast przewodów czterożyłowych często stosuje się przewody trzyżyłowe typu YDYpżo 3x1,5 mm2. Funkcję żyły fazowej pełni wtedy przewód ochronny w kolorze żółto-zielonym stosowany do uziemienia, co jest niezgodne z przepisami. Również dostępne na rynku przewody czterożyłowe występują w większości przypadków w wersji bez żyły niebieskiej, którą zastępuje żyła w kolorze szarym. Aby zredukować ryzyko pomyłki, instalatorzy często stosują oznakowanie w postaci niebieskiej taśmy, co jednak nie usuwa w pełni problemu. Z myślą o ułatwieniu pracy instalatorów, a jednocześnie umożliwieniu im profesjonalnego i bezpiecznego wykonawstwa, firma nkt cables wprowadziła na rynek przewody nkt instal lumen YDYpżo 4x1,5 mm2 ze zgodną z przepisami neutralną żyłą niebieską. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę dodatkowego opisywania żył w innej kolorystyce, a co najważniejsze – ryzyko błędnych połączeń, co może skutkować uszkodzeniem instalacji, awarią sprzętu czy nawet porażeniem. Stosowanie przewodu zgodnego z przepisami to dla wykonawcy również gwarancja bezproblemowego odbioru instalacji.

Przewód nkt instal lumen YDY pżo 4x1,5mm2 450/750 V

Przewód nkt instal lumen YDYpżo 4x1,5mm2 450/750 V

Czterożyłowy przewód nkt instal lumen YDYpżo 4x1,5mm2 450/750V pozwala na realizację rozbudowanych instalacji oświetleniowych, które gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania instalacji oraz jej zgodność z obowiązującymi przepisami. Przyszłościowe rozwiązanie jest idealne również wszędzie tam, gdzie w przyszłości jest planowana rozbudowa systemu oświetlenia, np. o dodatkowe źródła światła, komponenty systemu sterowania czy ściemniacze. Przewody wykonane z najwyższej jakości materiałów sprawiają, że układanie instalacji stało się prostsze i wygodniejsze. Przewody nie sprężynują i nie skręcają się podczas odwijania. Wytłaczana w technologii próżniowej powłoka gwarantuje wygodne prowadzenie okablowania nawet na zakrętach i pod kątem prostym. Miękka, plastyczna powłoka zewnętrzna jest łatwa w obróbce i zachowuje swoje parametry nawet w niskich temperaturach. W celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia żyły ochronnej, jej położenie oznaczono na wierzchniej warstwie przewodu za pomocą wyczuwalnych w dotyku wypustek.  

Źródło: nkt cables

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
NKT S.A.
ul. Gajowa 3, Warszowice
tel.  +48 32 757 1700
www.nkt.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl