Stacja wysokiego napięcia „Wilanów” jest najnowszym obiektem energetycznym w Warszawie. Wybudowana w ciągu 12 miesięcy kosztem 30 milionów złotych, zostanie przyłączona do stołecznej sieci 10 grudnia br. Bezobsługowa stacja została wybudowana przez RWE Stoen Operator w nowoczesnej technologii, dzięki czemu - mimo wielkiego znaczenia dla warszawskiej sieci energetycznej – wyróżnia się niewielkimi rozmiarami.
Inwestycja wraz z liniami kablowymi wysokiego napięcia o długości ponad 6 km i średniego napięcia jest zlokalizowana przy ul. Przyczółkowej w rejonie planowanej drogi ekspresowej. Stacja przetwarza wysokie napięcie na średnie (ze 110kV na 15kV), zapewniając zasilanie w energię nowym osiedlom i domom jednorodzinnym z obszaru Wilanowa i terenów sąsiadujących, aż do południowych granic miasta. Najnowsza stacja RWE Stoen Operator będzie w stanie zapewnić dostawy energii elektrycznej dla ok. 70 tysięcy gospodarstw domowych.
„Wielu okolicznych mieszkańców, którzy mijali plac budowy tuż obok ścieżki rowerowej prowadzącej do Konstancina, interesowało się naszą inwestycją” - opowiada Artur Stawiarski, dyrektor ds. zarządzania majątkiem sieciowym RWE Stoen Operator. „Ciekawiła ich nietypowa, nowoczesna bryła budynku, powstającego pośród wilanowskich pól, na których niemal w oczach powstają nowe osiedla” – dodaje Artur Stawiarski. Architekci zaprojektowali budynek w taki sposób, aby jego wielkość i wygląd zewnętrzny harmonizował z obowiązującą zabudową w jego najbliższym otoczeniu. Elewacja została wykonana z trwałych, powlekanych emalią blach aluminiowych, w kolorze grafitowym.
Budowla została wypełniona elektroniką, gwarantującą automatyczne sterowanie i kompaktowe rozmiary obiektu. Było to możliwe, dzięki zastosowaniu nowoczesnej rozdzielnicy z izolacją gazową. Wykorzystuje ona właściwości izolacyjne sześciofluorku siarki SF6, co pozwoliło na radykalne zmniejszenie rozmiarów stacji, która – gdyby została wyposażona w rozdzielnicę w tradycyjnej technologii powietrznej – musiałaby być kilkakrotnie większa. Wykonanie inwestycji z zastosowaniem tej technologii i zamknięcie transformatorów w bryle budynku, wpływa również na wyciszenie pracy urządzeń, które będą praktycznie niesłyszalne z zewnątrz.
Nowa stacja nie wymaga stałej obsługi na miejscu, ponieważ zastosowano w niej telemechanikę pozwalającą na sterowanie wszystkimi łącznikami w stacji na odległość, ze stanowiska dyspozytora, zarządzającego całą siecią elektroenergetyczną Warszawy. Wpływa to znacząco na niezawodność sieci energetycznej stolicy. Uruchomiona dzisiaj placówka RWE Stoen Operator w Wilanowie zapewni dostęp do energii nie tylko obecnym mieszkańcom dzielnicy, ale także przyszłym inwestycjom budowlanym. Pierwsi klienci
zostali już przyłączeni do nowej stacji.
„Wymagania związane z bezpieczeństwem dostaw energii dla Warszawy stale rosną. Powoduje to potrzebę systematycznej rozbudowy sieci energetycznej wszystkich napięć na terenie miasta i w jego okolicach. Warszawska sieć jest nieustannie modernizowana, w latach 2002-2009 RWE Stoen Operator przeznaczyło na rozwój i modernizację infrastruktury energetycznej ponad jeden miliard złotych. Tylko w 2009 roku RWE Stoen Operator zainwestuje w stolicy łącznie 175 milionów złotych, m.in. w nowe transformatory, rozbudowę stacji rozdzielczej „Krakowska”, modernizację linii Sielce-Powiśle i oczywiście w stację Wilanów”. – komentuje Robert Stelmaszczyk, Prezes RWE Stoen Operator.
„Firma planuje również szereg kolejnych inwestycji, w tym między innymi: budowę ciągu kablowego relacji Mory – Krakowska – Południowa i linii kablowej Powiśle – Muranów – Centrum. Szczególnie ważne są dla nas prace związane ze stacją wysokiego napięcia "Stadion" oraz linii kablowych 110kV, które będą zasilały w energię elektryczną Stadion Narodowy, powstający w związku z piłkarskimi mistrzostwami Europy EURO 2012. Ta ostatnia wiąże się z wykonaniem ponad półkilometrowego przewiertu sterowanego pod dnem Wisły” – dodaje Robert Stelmaszczyk, Prezes RWE Stoen Operator.
Większość warszawskiej sieci znajduje się pod ziemią, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na uszkodzenia, np. na skutek silnego wiatru czy opadów. Sieć RWE w Warszawie należy, według niezależnej Agencji Rynku Energii, do najbardziej niezawodnych w kraju.
RWE Stoen Operator nieustannie inwestuje również w poprawę poziomu obsługi klientów. Od kilkunastu dni funkcjonuje zmodernizowane Centrum Obsługi Klienta Dystrybucja, stworzone z myślą o nowych klientach RWE Stoen Operator planujących przyłączenie
do sieci domów, czy innych budynków. W COK Dystrybucja, mieszczącym się
w Warszawie przy ulicy Rudzkiej 18 można uzyskać niezbędne informacje, dokumenty, a także załatwić wszelkie wymagane prawem formalności.
Dodatkowym narzędziem ułatwiającym przyłączenia do sieci RWE Stoen Operator jest strona internetowa dedykowana procesowi przyłączeniowemu. Dzięki nowej funkcjonalności na stronie
www.rwestoenoperator.pl możliwe jest bieżące śledzenie postępów prac.
Po zalogowaniu każdy z klientów ma dostęp do indywidualnej informacji na temat swojego przyłącza. Dzięki temu proces, począwszy od wypełnienia wniosku i załączenia wymaganych dokumentów, poprzez złożenie wniosku i otrzymanie warunków przyłączenia, aż do jego realizacji, jest możliwy w każdym momencie do śledzenia online. Dodatkowo przez cały okres trwania procedury zakończenie poszczególnych etapów procesu przyłączeniowego będzie raportowany klientowi poprzez wiadomość SMS lub wiadomość mailową.
Informacje dodatkowe:
Raport Agencji Rynku Energii opublikowany w 2009 roku kolejny rok z rzędu pokazuje, że niezawodność zarządzanej przez RWE Stoen Operator sieci elektroenergetycznej Warszawy jest znacznie wyższa od średniej dla całej Polski.
• Dwukrotnie krótszy od średniej czas usuwania awarii linii kablowych niskiego napięcia w 2008 roku (RWE Stoen Operator 1,39h - 2,96h cała Polska)
• Blisko trzykrotnie krótszy od średniej czas usuwania awarii linii kablowych średniego napięcia (RWE Stoen Operator 0,94h - 2,34h cała Polska)
RWE