Frezowanie wysokoprędkościowe z nowym systemem przekaźników Rifline complete - PHOENIX CONTACT - ZACISKI PRZYŁĄCZENIOWE - PRZEKAŹNIKI CZASOWE - MOSTKOWANIE - ZŁĄCZKI SZYNOWE - RIFLINE - PUSH-IN - PRZEKAŹNIKI SPRZĘGAJĄCE - GNIAZDA PRZEKAŹNIKOWE
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Frezowanie wysokoprędkościowe z nowym systemem przekaźników Rifline complete
drukuj stronę
poleć znajomemu

Frezowanie wysokoprędkościowe z nowym systemem przekaźników Rifline complete

fot. Wysokoprędkościowe maszyny Röders TEC pozwalają na frezowanie z prędkością cięcia do 1000 metrów na minutę.

Wszędzie tam, gdzie obróbka skrawaniem i jakość obrabianych powierzchni muszą spełniać wysokie wymagania, stosuje się frezarki wysokoprędkościowe. Firma Röders TEC GmbH jako jeden z wiodących producentów używa do sterowania swoich maszyn HSC (High Speed Cuting) przekaźniki sprzęgające firmy Phoenix Contact. Komponenty te nie tylko zajmują mało miejsca w szafce sterowniczej, lecz również umożliwiają szybkie oprzewodowanie.

Firma Röders TEC GmbH (fot. 1) istnieje od ponad 200 lat i obecnie zatrudnia około 400 pracowników na całym świecie. Od roku 2010 produkuje maszyny, w których zastosowano technologię napędu bezpośredniego, który ze względu na nieznaczne tarcie na osiach zużywa niewiele energii. Specjalne funkcje automatycznie odłączają niepotrzebne agregaty maszyny i redukują tym samym zużycie prądu i sprężonego powietrza. Maszyny HSC, z których więcej niż 2000 zainstalowanych jest w ponad 50 krajach, znajdują zastosowanie między innymi do produkcji bardzo precyzyjnych form stosowanych w technice medycznej oraz do stempli do bicia monet (fot. 2).

Zdjęcie 1:  W siedzibie przedsiębiorstwa w Soltau projektuje się i wytwarza innowacyjne maszyny (źródło zdjęcia: Röders TEC GmbH)

Fot. 1. W siedzibie przedsiębiorstwa w Soltau projektuje się i wytwarza innowacyjne maszyny (źródło zdjęcia: Röders TEC GmbH)

Fot. 2. Ponad 2000 maszyn HSC stosuje się w ponad 50 krajach na świecie (źródło zdjęcia: Röders TEC GmbH)

Fot. 2. Ponad 2000 maszyn HSC stosuje się w ponad 50 krajach na świecie (źródło zdjęcia: Röders TEC GmbH)


Innowacyjna technologia przyłączeniowa push-in

Do sterowania maszyn HSC firma Röders TEC stosuje dużą ilość przekaźników sprzęgających. Dlatego do sprawnego montażu modułów przekaźnikowych i przyłączania przewodów przywiązuje dużą wagę. „Z tego powodu zdecydowaliśmy się na moduły przekaźnikowe z rodziny produktów Rifline complete firmy Phoenix Contact“, wyjaśnia Olaf Hartmann, odpowiedzialny w Röders TEC za projekty elektryczne maszyn HSC (fot. 3). „Ponieważ moduły Rifline można w szczególnie łatwy i komfortowy sposób łączyć z przewodami“. Wynika to z innowacyjnej technologii push-in, dzięki której sztywne oraz elastyczne przewody zakończone tulejką począwszy od przekroju 0,34 mm2 można połączyć pewnie, szybko oraz bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Siła wtykania przewodu została zredukowana o 50 procent. Niewielkie użycie siły stanowi dla pracowników wysoki komfort i pozwala na szybkie oprzewodowanie co ostatecznie przekłada się na niższe koszty pracy. Aby ponownie wyjąć przewód, instalator musi jedynie nacisnąć na pomarańczowy przycisk w celu zluzowania sprężyny. Do tej czynności wystarczy długopis lub inny przedmiot wyposażony w ostrą końcówkę (fot. 4).

Fot. 3. Olafa Hartmanna, człowieka odpowiedzialnego w firmie Röders TEC za projekty elektryczne, przekonało łatwe i komfortowe przyłączanie przewodów do modułów Rifline

Fot. 3. Olafa Hartmanna, człowieka odpowiedzialnego w firmie Röders TEC za projekty elektryczne, przekonało łatwe i komfortowe przyłączanie przewodów do modułów Rifline.
  

Fot. 4. Niewielka siła, z jaką wtyka się przewody w technologii push-in, stanowi wysoki komfort obsługi.

Fot. 4. Niewielka siła, z jaką wtyka się przewody w technologii push-in, stanowi wysoki komfort obsługi.

Obszerne portfolio produktów

Rodzina przekaźników Rifline complete składa się on z siedmiu różnych wersji gniazd w wykonaniu od RIF-0 do RIF- 4 – od wersji z jednym zestykiem zwiernym do wersji z czterema zestykami przełącznymi. Dźwignia blokująca i wtykowe moduły funkcyjne ze wskaźnikiem świetlnym, zabezpieczenie przed zmianą biegunowości i moduły przeciwzakłóceniowe dopełniają spektrum oferty. Jeżeli wymagana jest duża częstość łączenia, to w gniazdach RIF-0 i RIF-1 mogą być zastosowane przekaźniki półprzewodnikowe. Uzupełnieniem oferty stanowi wąski, wtykowy moduł timera z trzema funkcjami czasowymi – opóźnieniem załączenia, impulsu przy załączaniu, generatora impulsów. Użytkownik może ustawić tu cztery zakresy czasowe od 0,5 sekundy do 100 minut. Moduł, który Rifline complete przekształca w przekaźniki czasowe jest w tej samej obudowie co moduły ochronne i może być podłączony do wszystkich typów gniazd od RIF-1 do RIF-4.

Niezawodne przełączanie

Firma Röders TEC ceni sobie wszechstronne moduły przekaźnikowe z rodziny Rifline, ponieważ w maszynach HSC realizowane są przeróżne zadania łączeniowe. „Używamy wąskiego modułu przekaźnikowego RIF-0 do sprzężenia sygnałów między sterowaniem a polem (fot. 5). Do zwielokrotnienia sygnałów stosujemy moduł przekaźnikowy RIF-2, ponieważ ma on cztery zestyki przełączne“, wyjaśnia Olaf Hartmann (fot. 6).

Fot. 5. Wąski przekaźnik sprzęgający RIF-0 zajmuje niewiele miejsca w szafce rozdzielczej.

Fot. 5. Wąski przekaźnik sprzęgający RIF-0 zajmuje niewiele miejsca w szafce rozdzielczej.
  

 Fot. 6. Cztery zestyki przełączne modułu przekaźnikowego RIF-2 umożliwiają powielenie ilości zestyków.

Fot. 6. Cztery zestyki przełączne modułu przekaźnikowego RIF-2 umożliwiają powielenie ilości zestyków. 

Maszyny HSC osiągają prędkość cięcia do 1000 metrów na minutę. Z tego powodu wrzecionom stawia się wysokie wymagania. Będąc wiernym starej zasadzie „Kto dobrze smaruje, ten dobrze frezuje“, wrzeciona są zaopatrywane co trzy sekundy w mieszankę olejowo-powietrzną. Ze względu na wysoką częstotliwość przełączania używany jest półprzewodnikowy moduł przekaźnikowy, który co trzy sekundy przełącza pompę olejową pompującą mieszankę smarującą.

 

Dowolna kombinacja

Dzięki ujednoliconej budowie różne wersje gniazd można dowolnie zestawiać ze sobą niezależnie od ich szerokości i łączyć mostkami potencjał minus A2. Dlatego nieistotne jest, w jakiej kombinacji będzie wykonane mostkowanie, ponieważ moduły RIF-0, RIF-1, RIF-2, RIF-3 i RIF-4 można łączyć ze sobą w dowolny sposób. W przypadku wersji RIF-0 i RIF-1 można ponadto łączyć mostkami stronę zestyków.

„Łatwe wtykanie mostków typu FBS 2-5 ułatwia i przyśpiesza oprzewodowanie“, relacjonuje Olaf Hartmann. Mostki wtykowe, tak jak materiały do opisywania oraz wtyki pomiarowe to standardowe akcesoria z systemu złączek szynowych systemu Clipline complete, które wielu użytkowników już stosuje i ma na magazynie. Zmniejsza to nakłady związane z planowaniem, zakupem i składowaniem komponentów.

Wspólny program akcesoriów

„Wspólny program akcesoriów Clipline complete i Rifline complete stanowi dla nas prawdziwą korzyść, ponieważ już od dawna stosujemy złączki szynowe firmy Phoenix Contact w technologii push-in“, dodaje na zakończenie Hartmann.

Korzyści płynące z techniki przyłączeniowej push-in oferuje również rodzina sterowników Axiocontrol, system I/O Axioline, jak i nowa seria kondycjonerów sygnału Mini Analog Pro, hybrydowe rozruszniki silnika Contactron oraz wiele innych produktów firmy Phoenix Contact.

Wszechstronne korzyści

Nowa rodzina produktów Rifline complete obejmuje wiele modułów przekaźnikowych wyposażonych w innowacyjną technologię łączenia push-in. Po stronie wejścia na wszystkich gniazdach można zmostkować potencjał minus (A2) mostkami wtykowymi, co znacznie redukuje czas potrzebny na oprzewodowanie. Gniazda przekaźnikowe mają zaciski push-in umożliwiające przyłączenie przewodu bez użycia narzędzi a liczne materiały opisowe zapewniają przejrzystość instalacji. Wszystkie akcesoria pochodzą ze sprawdzonego programu złączek szynowych Clipline complete. Uniwersalny, wtykowy moduł czasowy pozwala w razie potrzeby na łatwe przekształcenie w przekaźnik czasowy.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Phoenix Contact Sp. z o.o.
Phoenix Contact Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57-59, Wrocław
tel.  071 39 80 410
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl