Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o systemie alarmowym. Dobra instalacja alarmowa jest gwarancją naszego spokoju i bezpieczeństwa domowników. Na etapie wykańczania powierzchni mieszkalnych warto zastanowić się nad wyborem rodzaju instalacji. Czy preferujemy bardziej tradycyjny alarm przewodowy z kablami wewnątrz ścian czy może nowocześniejsza instalację bezprzewodową?
Na samym początku powinniśmy poznać wady i zalety obydwu rozwiązań.
Jeśli mieszkamy w już wykończonym budynku i chcemy zamontować instalację alarmową przewodową możemy wykonać to na dwa sposoby. Pierwsza opcja dotyczy modernizacji całej instalacji elektrycznej. Często wprowadzają się do domu z rynku wtórnego, konieczna jest wymiana okablowania. Dobrze wtedy przy okazji jest zamontować właśnie przewodowy system alarmowy. Jest to idealna okazja do ułożenia obwodów systemu alarmowego pod warstwa tynku, lub zamontowanie rury typu "Peszel" w ścianie. Drugim rozwiązaniem jest rozmieszczenie przewodów w specjalnych listwach na obszarze sufitów i ścian. Jest to zabieg nieinwazyjny, stosunkowo szybki, prosty i tani do wykonania. Niestety listwy nie są zbyt atrakcyjne wizualnie i pozostawiają pewne wątpliwości co do walorów estetycznych takiej instalacji.
Jest to nowocześniejszy rodzaj alarmu, wykorzystujący sygnały przekazywane drogą radiową. Czujniki ruchu są wyposażone w własne baterie zasilające, więc nie wymagają specjalnych połączeń przewodowych. Jest to zdecydowanie najmniej inwazyjna opcja instalacji alarmowej. Nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów i jest bardzo estetyczna. Dodatkowo taki system montuje się stosunkowo szybko i można go wykonać nawet na parę dni przed wyjazdem wakacyjnym. Jedynym warunkiem który może utrudnić nam tego typu zabezpieczenie jest konieczność zapewnienia zasilania centrali przed właściwym już montażem urządzeń bezprzewodowych. Jest to warunek konieczny do tego aby możliwa była weryfikacja poziomu sygnału radiowego.
Monitoring funkcjonuje także z pomocą systemów bezprzewodowych. W podobny sposób działają też domofony i wideodomofony, jednak w tych przypadkach konieczne jest podłączenie kabla zasilającego. Warto też wiedzieć, że niestety łączność radiowa pomiędzy urządzeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi bywa narażona na wiele zakłóceń powodowanych przez linie wysokiego napięcia, różnego rodzaju nadajniki a czasem po prostu grube stare mury mają problem z przepuszczeniem sygnału.. Dlatego w takich przypadkach zaleca się właśnie połączenia przewodowe (z użyciem kabli).
W zależności od wymagań indywidualnego klienta doradza się różne rozwiązania. Niejednoznacznie na ten temat wypowiadają się także eksperci, ponieważ zarówna systemy alarmowe przewodowe jak i instalacje alarmowe bezprzewodowe mają swoje wady i zalety.
Czujki i inne urządzenia bezprzewodowe przede wszystkim są na pewno droższe, ponadto konieczna jest w nich wymiana baterii ( najczęściej raz w roku). Jednak taki system jest nieinwazyjny, nie wymaga remontu ani nie pozostawia zastrzeżeń co do jego estetyki. Dodatkowy jeśli się przeprowadzamy, możemy zabrać taki system ze sobą i użyć w nowym domu. Przewagą tradycyjnych, systemów przewodowych jest większa niezawodność. Nie musimy obawiać się zaniku sygnału bądź niespodziewanie wyczerpanych baterii.
Wybór pozostaje w kwestii inwestora i jego indywidualnych potrzeb. Warto jednak przemyśleć różne rozwiązania i korzyści z nich płynące.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Adyton - Alarmy Kraków, specjalistami od systemów monitorujących i alarmów na terenie całej Polski |
REKLAMA |
REKLAMA |
onitoring-w-domu/ warto było