KĄT ŚWIECENIA ma znaczenie – źródła WIDE LED - ŻARÓWKI LED - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA LED - LAMPY LED - KANLUX - DOOKÓLNA DYSTRYBUCJA ŚWIATŁA - WIDE LED - KĄT ŚWIECENIA - KĄT EMISJI ŚWIATŁA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna KĄT ŚWIECENIA ma znaczenie – źródła WIDE LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

KĄT ŚWIECENIA ma znaczenie – źródła WIDE LED

fot. Kanlux

Jeszcze niedawno wybór żarówki był bardzo prosty. Sprowadzał się do wyboru mocy np. 100W albo 75W. Nie zwracaliśmy uwagi na pozostałe parametry świetlne i funkcjonalne. Praktycznie każda świeciła tak samo bez znaczenia od jakiego producenta pochodziła. Teraz, w erze oświetlenia LED sytuacja zupełnie się zmieniła. Źródła światła LED mają bardzo różne konstrukcje, a żeby wybrać dobre źródło trzeba zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów. Jednym z nich, który ma ogromny wpływ na funkcjonalność źródła jest kąt emisji światła (potocznie nazywany kątem świecenia). Mogłoby się mylnie wydawać, że każde źródło w kształcie „bańki” świeci szerokim kątem praktycznie dookólnie. Tymczasem zagadnienie kąta świecenia w źródłach LED jest dużo bardziej skomplikowane i nieoczywiste.

Czym jest użytkowy kąt świecenia i jak się go wyznacza?

Do dobrego zrozumienia zagadnienie niezbędna jest świadomość, że to norma definiuje czym jest kąt emisji światła oraz zawiera wytyczne jak powinien być prawidłowo określany. Dla źródeł światła LED, gdzie element emitujący światło (PCB z LED) posiada ukierunkowany rozsył niezbędne jest wykreślenie krzywej światłości. Następnie na wykresie wyznacza się pkt. X w którym światłość wynosi 50% maksymalnej wartości światłości w osi optycznej. Wyznaczony w ten sposób kąt między osią optyczną, a wektorem (przechodzącym przez środek świetlny oraz pkt. X) tworzy połówkowy kąt emisji źródła. W lepszym zrozumieniu pomóc może poniższy rysunek.

Czym jest użytkowy kąt świecenia i jak się go wyznacza?

Jak widać zupełnie czym innym jest kąt emisji światła, a czym innym całkowite pole świecenia. Poniżej wartości poprawnie wyznaczonego kąta emisji źródło światła nadal świeci. Podchodząc intuicyjnie do tego parametru często te dwie wielkości są mylone, a jak widać różnica jest znacząca.

Jak uzyskać szeroki kąt emisji w źródłach światła LED?

Ze względu na specyfikę źródeł światła LED bardzo trudno jest otrzymać rzeczywisty bardzo szeroki kąt emisji światła większy niż 300 stopni. Przy zastosowaniu płaskiego modułu LED praktycznie jest to niemożliwe i nie pomaga tutaj zastosowanie zaoblonego klosza - jak często wielu producentów próbuje nas przekonać. Niezbędna jest do tego specjalna konstrukcja źródła. Przykładem takiego rozwiązania jest nowość w ofercie KANLUX - źródło WIDE LED E27.

Przekrój źródła światła WIDE LED

W WIDE LED zastosowana została unikatowa konstrukcja radiatora. Moduły LED umieszczone zostały na kilku płaszczyznach aluminiowego słupka, który zintegrowany z tworzywem zapewnia bardzo dobre odprowadzanie ciepła i stabilność parametrów. Całość schowana jest pod mlecznym kloszem, który zapewnia równomierny rozsył źródła i brak bezpośrednio widocznych punktów świetlnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu WIDE LED zapewnia w rzeczywistości kąt emisji światła 300 stopni, co zostało zmierzone i potwierdzone w Laboratorium Badawczym Kanlux za pomocą nowoczesnego cyfrowego goniometru umieszczonego w ciemni fotometrycznej.

WIDE LED (goniometr)

 
Zastosowania

Wiemy już jak pewien być wyznaczany kąt emisji światła oraz jaka konstrukcja jest niezbędna do uzyskania szerokiej wartości. Pojawia się jeszcze pytanie w jakich aplikacjach kąta ma duże znaczenie i gdzie zwłaszcza warto zwrócić uwagę na wartość tego funkcjonalnego parametr. Przede wszystkim są to oprawy gdzie źródło umieszczone jest w pozycji poziomej. Będą to wszelkiego rodzaju plafoniery, gdzie uzyskamy efekt równomiernie rozświetlonego klosza. Kolejną grupą zastosowania są wszelkiego rodzaju oprawy z abażurem takie jak lampa stojąca, lampka nocna, kinkiet, żyrandol itp. We wszystkich tych oprawach unikniemy efektu tzw. „Ciemnego pola”. Źródła typu WIDE LED znajdą też zastosowanie we wszelkiego rodzaju oprawach z odbłyśnikiem i pozwolą na pełne wykorzystanie ich funkcjonalności np. downligty do których pasują źródła z trzonkiem E27.

Kanlux WIDE LED (zastosowanie – porównanie)

 
Podsumowanie

Wybierając LED-owe zamiennik żarówek miejmy na uwadze gdzie chcemy je zastosować i w zależności od tego zwróćmy uwagę jaki kąt emisji deklaruje dostawca. Ważne jest, by wybierać firmy zaufane, które tak jak KANLUX poddają swoje produkty szczegółowej kontroli technicznej i badaniom we własnym laboratorium. I dzięki temu oferują produkty wysokiej jakości i gwarantują rzetelność parametrów.

KANLUX poddaje swoje produkty szczegółowej kontroli technicznej i badaniom we własnym laboratorium

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Kanlux S.A.
Kanlux S.A.
ul. Objazdowa 1-3, Radzionków
tel.  +48 /32/ 388 74 00
fax.  +48 /32/ 388 74 99
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl