Oświetlenie LED w każdym domu - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA LED - TEMPERATURA BARWOWA - STRUMIEŃ ŚWIETLNY - LAMPY LED - KANLUX - SKUTECZNOŚĆ ŚWIETLNA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Oświetlenie LED w każdym domu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oświetlenie LED w każdym domu

fot. Kanlux

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając oświetlenie LED do domu lub mieszkania?

Technologia LED jest coraz popularniejsza w zastosowaniach domowych. Ogromny wpływ na to ma ciągły, bardzo dynamiczny rozwój tej gałęzi oświetlenia, przekładający się na coraz lepsze parametry oraz bardziej przystępne ceny źródeł LED. Rośnie też ilość marek i produktów dostępnych w sklepach i hurtowniach, a wybór dobrego źródła światła staje się prawdziwym wyzwaniem. Na jakie zatem parametry, zarówno techniczne, jak i czysto użytkowe, warto zwrócić szczególną uwagę wybierając oświetlenie LED? Co oznaczają i jaki mają wpływ na oświetlenie mieszkania lub domu?

Przede wszystkim energooszczędność

Podstawową i najczęściej wymienianą zaletą LED jest ich energooszczędność. Niskie zużycie energii elektrycznej jest często podstawowym argumentem do stosowania tej technologii w użytku domowym. Warto przy tym pamiętać, że o największej oszczędności energii mówimy porównując je do żarówek klasycznych i halogenowych. W zestawieniu ze świetlówkami kompaktowymi, bilans nie wypada aż tak oszczędnie, jednak nadal jest korzystny. Warto też pamiętać, że poza energooszczędnością są również inne istotne parametry, które sprawiają, że źródła LED w naszym domu stają się rozsądnym wyborem.

GEVO PLUS

GEVO PLUS

 

Moc to nie wszystko

Parametrem opisującym pobór energii jest moc wyrażona w watach [W]. Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy producent jest zobligowany do umieszczenia na opakowaniu etykiety energetycznej, która mówi o tym jakie będzie realne zużycie energii w kilowatogodzinach [KWh] w określonym czasie (1000h). Należy pamiętać, że dla źródeł światła LED moc przestała być najważniejszym parametrem. Nie zawsze wyższa moc oznacza, że źródło światła świeci mocniej, tak jak to miało miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek.

 TEDI LED7W

TEDI LED7W

 

Dlaczego strumień świetlny jest tak ważny?

Znaczącym parametrem, który realnienie mówi o tym ile światła otrzymamy z danego źródła, jest strumień świetlny wyrażony w lumenach [lm]. Im większa jest liczba lumenów, tym jaśniej w pomieszczeniu, które chcemy oświetlić. Źródła LED osiągają już tak wysokie strumienie, że swobodnie mogą zastąpić wszystkie tradycyjne żarówki, nawet te najmocniejsze (GARO OMEGA stanowi odpowiednik 85 watowej żarówki i oferuje strumień o wartości aż 1250 lumenów). Przy zakupie LED warto zatem zwrócić szczególną uwagę na wartość tego parametru.

Kiedy więc otrzymamy do wyboru dwa źródła światła, w tej samej cenie i z identycznym strumieniem świetlnym, ale o różnej mocy, wybierajmy źródło o mniejszej mocy, gdyż przy tej samej ilości światła oszczędzamy każdego dnia na rachunku za energię.

GARO OMEGA LED

GARO OMEGA LED

 

W lumenach jest moc, czyli skuteczność świetlna

Przykładem źródła o niskim zużyciu energii i wysokim strumieniu jest GEVO MAX, który przy zaledwie 10,5W mocy oferuje, wartość strumienia aż 1050lm. Jeśli zestawimy ze sobą te dwa parametry i strumień podzielimy przez moc otrzymamy 100lm/W. Parametr ten nazywa się skutecznością świetlną, a jednostką go opisującą jest lumen/wat [lm/W]. Dzięki tak prostym obliczeniom możemy uzyskać parametr, który powie nam jak efektywne jest dane źródło.

 GEVO MAX SMD

GEVO MAX SMD

 

Temperatura barwowa – inna w różnych pomieszczeniach

Pisząc o parametrach źródeł światła LED nie sposób pominąć również kwestii jakości samego światła, czyli przede wszystkim jego barwy. Niewątpliwą zaletą rozwiązań LED jest możliwość doboru barwy światła (czyli tzw. temperatury barwowej wyrażonej w Kelvinach [K]), odpowiadającej upodobaniom i miejscu zastosowania. Wybór między światłem ciepłym (ang. warm white – WW), neutralnym (ang. neutral white – NW) i zimnym (ang. cool white – CW) otwiera nowe możliwości w kreowaniu klimatu wnętrza. W  pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia, gdzie chcemy stworzyć przytulną atmosferę, zastosujemy źródło o mniejszym strumieniu świetlnym i ciepłej barwie. W miejscach wzmożonej aktywności, takich jak kuchnia, warsztat czy gabinet, idealna będzie barwa neutralna zbliżona do światła dziennego. Natomiast w takich pomieszczeniach jak np. łazienka, gdzie chcemy mieć największą iluminację i podkreślić czystość pomieszczenia, wykorzystać możemy barwę zimną.

DIXI COG4W E27-WWDIXI COG4W E27-CW
DIXI COG4W E27-WWDIXI COG4W E27-CW

 

Trwałość – wartość mierzona w latach

Dodatkowo, jedną z głównych cech źródeł LED jest bardzo długa trwałość, która powinna stanowić istotny czynnik podczas wyboru oświetlenia dla gospodarstw domowych. Trwałość źródła LED opisywana jest poprzez czas życia wyrażony w godzinach [h]. Warto przy tej okazji uzmysłowić sobie, że warunkach domowych, gdzie średnio w ciągu roku przyjmuje się 3-godziny pracy dziennie, 25000h stanowi ponad 20 lat pracy bez konieczności wymiany źródeł na nowe.

LUNI GLOBE LED 

LUNI GLOBE LED

 

Wysoka jakość sprawdzonych dostawców

Szukając najlepszego źródła światła LED stajemy przed trudnym wyborem jakiej marki oświetlenie wybrać. Obecnie dużym problemem rynkowym jest mnogość wielu producentów i dystrybutorów, często zupełnie nieznanych. Niestety wielu z nich nie podaje rzetelnych danych o oferowanych produktach i dostarcza źródła nie zawsze najlepszej jakości. Dlatego ważne jest, by wybierać firmy zaufane, które, tak jak KANLUX, poddają swoje produkty szczegółowej kontroli technicznej i badaniom we własnym laboratorium. Dzięki temu oferują produkty wysokiej jakości i gwarantują rzetelność parametrów.

Z punktu widzenia użytkownika końcowego, czyli klienta odwiedzającego sklepy, markety i hurtownie, barierę w wymianie oświetlenia na technologię LED nadal może stanowić cena, która jest wyższa niż w przypadku standardowych żarówek. Warto jednak potraktować taką wymianę jako inwestycję, do której tym bardziej trzeba się dobrze przygotować. Świadomy dobór odpowiednich parametrów zaprocentuje oszczędnościami oraz pozwoli na długie użytkowanie źródeł o doskonałej jakości światła.

Źródło: Kanlux

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Kanlux S.A.
Kanlux S.A.
ul. Objazdowa 1-3, Radzionków
tel.  +48 /32/ 388 74 00
fax.  +48 /32/ 388 74 99
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl