Kamera termowizyjna wielkości telefonu komórkowego - KAMERY TERMOWIZYJNE - FLIR - DIAGNOSTYKA - TERMOWIZJA - POMIARY TERMOGRAFICZNE - BADANIA TERMOGRAFICZNE - FLIR C2
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Kamera termowizyjna wielkości telefonu komórkowego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kamera termowizyjna wielkości telefonu komórkowego

fot. Kamera FLIR C2

Za poważny błąd można uznać utożsamianie nowoczesnych kamer termowizyjnych z urządzeniami o znacznych wymiarach i nieergonomicznej obudowie. Właśnie z myślą o diagnostyce mobilnej, zwłaszcza w branży budowlanej, zaprojektowano kamery termowizyjne o wielkości telefonu komórkowego. Przykładem takiego rozwiązania jest kompaktowa kamera
FLIR C2.

 

Jako ogólne cechy kamery FLIR C2, oprócz lekkiej i płaskiej obudowy, należy wymienić funkcję MSX, która ułatwia odczytywanie liczb, a także etykiet i innych elementów. Nie mniej ważny jest wysoki poziom czułości oraz szerokie pole widzenia. Podczas analizy termogramów i tworzenia raportów z pewnością przyda się bezpłatne oprogramowanie FLIR Tools. Wymiary kamery FLIR C2 to 125 x 80 x 24 mm przy masie wynoszącej zaledwie 0,13 kg.

Parametry obrazu i optyki

W kamerze termowizyjnej FLIR C2 zastosowano detektor podczerwieni o rozdzielczości 80 x 60 pikseli, co daje 4800 pikseli pomiarowych. Do dyspozycji użytkownika jest kolorowy wyświetlacz o przekątnej 3” przy rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Pojemnościowy ekran dotykowy zapewnia sprawną obsługę urządzenia.

Warto zwrócić uwagę na czułość termiczną <0,1°C oraz minimalną odległość ostrego obrazu wynoszącą 0,15 m (odległość termiczna) oraz 1 m (MSX). W kontekście parametrów technicznych kluczowe miejsce zajmuje częstotliwość obrazowania 9 Hz, stała ostrość i zakres widmowy 7,5 – 14 μm. Orientacja odbywa się w sposób automatyczny.

Obraz może być prezentowany w paśmie podczerwieni, w świetle widzialnym oraz w trybie MSX i w formie galerii.

Pomiar i analiza

Kieszonkowa kamera termowizyjna FLIR C2 jest w stanie mierzyć temperatury mieszczące się pomiędzy –10°C a 150°C z dokładnością ±2°C (w temperaturze nominalnej 25°C) lub 2% odczytu (w zależności od tego, która wartość jest większa).

Podczas analizy termogramu jest możliwe włączenie/wyłączenie punktu pomiarowego. Z kolei korekcja emisyjności może być matowa, półmatowa lub błyszcząca łącznie z możliwością wprowadzenia indywidualnych ustawień użytkownika. Nie mniej ważna jest korekcja pomiaru w zakresie pozornej temperatury odbitej oraz emisyjności. Obrazy są zapisywane w standardowym formacie JPEG z 14-bitowymi danymi pomiarowymi. Oczywiście skorzystać można z funkcji aparatu cyfrowego o stałej ostrości z rozdzielczością 640x480 pikseli.

Do dyspozycji użytkownika jest szereg ustawień w zakresie palety kolorów obejmujących skalę szarości, żelazo, tęczę oraz tęczę wysoki kontrast.

Przechowywanie i przesył danych

Zebrane dane kamera termowizyjna FLIR C2 przechowuje w wewnętrznej pamięci, która jest w stanie pomieścić przynajmniej 500 zestawów obrazów. W zakresie możliwości wymiany danych z komputerem przewidziano złącze USB (Mikro-B). Warto przy tym zwrócić uwagę na możliwość przesyłania danych również do urządzeń z systemami iOS i Android. Z myślą o przesyle obrazu do urządzeń zewnętrznych udostępniany jest również niepomiarowy sygnał video z kamery termowizyjnej oraz sygnał z kamery światła widzialnego.

Zarządzanie energią

System zasilania kamery FLIR C2 bazuje na akumulatorze polimerowym Li-ion 3,7 V, który zapewnia dwie godziny pracy urządzenia. Na ładowanie akumulatorów wystarczy 1,5 h, natomiast zasilanie zewnętrzne bazuje na zasilaczu sieciowym. Kamera może pracować w temperaturze od – 10°C do 50°C.

Podsumowanie

W ramach podsumowania należy zaznaczyć, że kieszonkowa kamera termowizyjna FLIR C2 to urządzenie, które za rozsądną cenę oferuje szereg możliwości sprawdzających się zwłaszcza w branży budowlanej.

Spektrum zastosowania kamery FLIR C2 w tej branży jest bardzo szerokie. Obejmuje ono chociażby kontrolowanie dachów i innych elementów pod względem mostków termicznych, a także wykrywanie gorących lub zimnych rur w ścianach oraz detekcję braku izolacji. Kamery termowizyjne sprawdzają się również przy wykrywaniu ciepła z instalacji ogrzewania podłogowego i elementów instalacji elektrycznej o podwyższonej temperaturze.

Ogólnie można powiedzieć, że kamera termowizyjna FLIR C2 szczególnie sprawdza się jako narzędzie diagnostyczne przy pracach obejmujących instalacje wodne, grzewcze, elektryczne, a także wentylacyjne i klimatyzacyjne. Zatem w niskiej cenie zyskać można wielofunkcjonalne narzędzie diagnostyczne mieszczące się w kieszeni.

Więcej informacji znajduje się na stronie oficjalnego dystrybutora FLIR – firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu).

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl