Zasady projektowania instalacji elektrycznych w budownictwie jednorodzinne - ZABEZPIECZENIA - INSTALACJE ELEKTRYCZNE - WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWOPRĄDOWY - PROJEKTOWANIE INSTALACJI - ZASADY PROJEKTOWANIA - WYMAGANIA OGÓLNE - DOBÓR PRZEKROJU PRZEDWODÓW - DOBÓR ZABEZPIECZEŃ - RCD
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Zasady projektowania instalacji elektrycznych w budownictwie jednorodzinne
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zasady projektowania instalacji elektrycznych w budownictwie jednorodzinne

W poniższym blogu omówiono zagadnienia dotyczące zasad projektowania instalacji elektrycznych w obiektach budownictwa jednorodzinnego. Proces projektowania został sprowadzony do omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących zasad projektowania.

Omówiono wymagania i założenia ogólne do projektowania instalacji elektrycznych w odniesieniu do obowiązujących norm i przepisów. Podano podstawowe informacje na temat rodzajów i danych znamionowych odbiorników gospodarstwa domowego, których znajomość jest podstawą do określenia zapotrzebowania na moc elektryczną projektowanej instalacji. Wymieniono rodzaje obwodów odbiorczych i ich wyposażenie, oraz omówiono potrzebę ich wyodrębniania w projektowanej instalacji.

Bardziej szczegółowo zajęto się tematyką doboru przekroju przewodów. Poszczególne rozdziały zostały poświęcone doborowi przekroju przewodów ze względu na obciążalność prądową długotrwałą, dopuszczalny spadek napięcia, wytrzymałość mechaniczną oraz ze względu na zapewnienie skutecznej ochrony przeciwporażeniowej.

Ponadto, nie mniej szczegółowo, zostały omówione zasady doboru zabezpieczeń przewodów. Przedstawiono warunki, jakie powinny spełniać urządzenia zabezpieczające aby zabezpieczyć przewody przed przeciążeniem czy też skutkami zwarć. Omówiono zasady ich doboru oraz poruszono tematykę selektywności zabezpieczeń.

W ostatnim z rozdziałów poruszymy tematykę wyłączników różnicowoprądowych od strony konieczności ich stosowania w warunkach domowych.


Blog został podzielony na bloki tematyczne:

  1. Wymagania ogólne do projektowania instalacji elektrycznych w budownictwie jednorodzinnym
  2. Rodzaje i dane znamionowe odbiorników gospodarstwa domowego. Określenie zapotrzebowania na moc budynku, w którym projektujemy instalację elektryczną
  3. Określenie zapotrzebowania na moc budynku do projektowanej instalacji
  4. Rodzaje obwodów odbiorczych i ich wyposażenie
  5. Zasady doboru przewodów
  6. Zasady doboru aparatury zabezpieczającej
  7. Selektywność zabezpieczeń
  8. Wyłączniki różnicowoprądowe

      9. Literatura

[1] Markiewicz H.: Instalacje elektryczne. Warszawa, WNT 2008.
[2] Markiewicz H.: Podstawy projektowania instalacji elektrycznych. Biblioteka PCPM Nr 15/12/2001.
[3] Drop D., Drop R., Majewski A., Binga T.: Współczesne instalacje elektryczne w budownictwie jednorodzinnym. Poradnik elektroinstalatora. Warszawa COSiW SEP 2006.
[4] Wądołowski P.: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Warszawa, JJ Budownictwo Fachowe 2005.
[5] Lejdy B., Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Warszawa WNT 2005
[6] Strzałka J., Rosak T., Wolski A.: Poradnik inżyniera elektryka tom 3. Instalacje elektryczne. Warszawa WNT 2005.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (4)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Bardzo często nie wykonuje się projektów w domach jednorodzinnych, ponieważ wszelkich ustaleń co do umiejscowienia gniazd, punktów oświetleniowych, zasilania kuchni, etc. można ustalić z osobą nadzorującą zakres elektrycznych nawet w dniu zjawienia się brygady elektryków na budowie. Nie zawsze da się również porozmawiać z użytkownikiem domu, ponieważ sam budynek może nadal należeć do jakiegoś small developer, który pozyskuje inwestycje na niewielkich powierzchniach. Skrzynki rozdzielcze również instalaluje się w różnych miejscach, dla przykładu w Norwegii ktoś zamieszka w mieszkaniu, gdzie skrzynka znajduje się w kuchni nad blatem. To jest dopiero bzdura, jednak pełny projekt nie jest koniecznością w każdym wypadku.
No avatar
Gość
ja pier
Brak obrazka
Najwyraźniej spotkałeś się z laikiem w tych sprawach, albo podmiot, który podjął się budowy Twojego domu wraz z instalacją elektryczną, chciał zaoszczędzić na stworzeniu projektu i nawet nie przewidział jednego z podstawowych wymagań podczas projektowania a mianowicie "życzeń inwestorów". Bo w zasadzie proces projektowania isntalacji elektrycznej zaczyna się od rozmowy z klientem dla którego taką instalację mamy zaprojektować i ustaleniu jego indywidualnych potrzeb.

Ze swojego doświadczenia wiem, że w zasadzie wszystkie instalacjie elektryczne tzw. "masówek" są z wejścia do wywalenia, jeśli ktoś myśli o wyższym niż minimalnym standardzie.
No avatar
anonim
Ze swojego przypadku wiem ze projektowania instalacji elektrycznych w obiektach budownictwa jednorodzinnego nie jest profesjonalne i przemyślane. Buduję dom i zastanawiam się kto zaprojektował instalacje elektryczną w moim przyszłym domu, myślę ze to idiota. Samo położenie skrzynki rozdzielczej jest nie przemyślanym rozwiązaniem.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Projektanci oświetlenia Projektanci oświetlenia Grupa, w której poruszana jest tematyka dotycząca projektowania, użytkowania i konserwacji opraw ...
Młodzi elektrycy/elektronicy Młodzi elektrycy/elektronicy Koło osób - absolwentów gimnazjów, liceów, techników, którzy rozpoczynają lub mają zamiar ...
Matematyka Matematyka Grupa dla wszystkich miłośników "Matki wszystkich nauk" Dyskusje, cyferki, zdania - jednym ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl