Zadaniem wentylatorów jest odprowadzanie powietrza zgromadzonego wewnątrz pomieszczenia na zewnątrz budynków. Ich rolą jest przede wszystkim filtrowanie „zużytego”, zanieczyszczonego powietrza i skuteczne poprawianie jego jakości. Dzięki tego rodzaju urządzeniu mieszkanie, biuro czy innego typu lokal jest wolny od kurzu i innych niekorzystnych mikroskładników, jakie gromadzą się w otoczeniu.
Aby jednak wentylator działał sprawnie należy pamiętać o kilku podstawowych czynnikach. Przede wszystkim nie można go montować tuż przy drzwiach czy oknach, a najlepiej jak najdalej od miejsc, przez które wpuszczane jest świeże powietrze z zewnątrz – na przykład praca jaką wykonują wentylatory kanałowe byłaby zbędna gdyby miał on filtrować czyste powietrze. Ponadto urządzenie tego rodzaju warto zakładać jak najbliżej sufitu bowiem właśnie tam gromadzi się przetworzone już powietrze.
Wentylator kanałowy musi być zamontowany w każdym pomieszczeniu, w jakim nie ma okna zewnętrznego. Ponadto urządzenia te muszą sprawnie działać w każdej kuchni i łazience przy czym trzeba zauważyć, iż muszą być to urządzenia o specjalnych zabezpieczeniach, głównie biorąc pod uwagę możliwość dostania się do ich środka wody.
W kuchniach rolę wentylatora zastępuje zazwyczaj okap podłączony do kanału wentylacyjnego. Biorąc zaś pod uwagę łazienkę, wentylator musi być zainstalowany nie bliżej aniżeli 1,25 m od osoby zażywającej kąpieli bądź musi być niskonapięciowy. Dopuszcza się również montaż wentylatora kanałowego jeśli ten zainstalowany jest we wnętrzu kanału wentylacyjnego.
Warto również pamiętać, że wentylatory nie mogą być montowane bezpośrednio nad paleniskiem ani w pomieszczeniach, których temperatura przekracza 50 stopni Celsjusza. Co więcej, sprzęt tego rodzaju może być podłączony tylko do przewodu wentylacyjnego doskonałej jakości a jeśli przewody przebiegają przez pomieszczenia nieogrzewane sztucznie muszą być dodatkowo zaizolowane.
Wentylatory dzielą się przede wszystkim pod względem swojej budowy i zastosowania. Najbardziej popularne są wentylatory śrubowe, które montowane są z reguły na ścianach bądź sufitach. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość przetłaczania powietrza o niskim ciśnieniu chociaż należy zauważyć, że te mogą być dodatkowo zasilane. Oprócz tego rodzaju wentylatorów wyróżnia się jeszcze wentylatory promieniowe, które przepuszczają powietrze o bardzo dużym ciśnieniu oraz te o przepływie mieszanym.
Biorąc pod uwagę położenie wentylatorów wyróżnia się także te dachowe, które nie tylko wyciągają zużyte powietrze z kanału wentylacyjnego, ale też w sposób naturalny (poprzez wykorzystanie na przykład wiatru) pobudzają cały system wentylacyjny do bardziej efektywnej pracy.
Odmienną formą są natomiast wentylatory kanałowe, który zastępuje ten działający w sposób naturalny. Sprzęt tego rodzaju montowany jest wewnątrz kanału wentylacyjnego a jego główną zaletą jest możliwość regulacji jego pracy (można go włączać i wyłączać bez zmiany wydajności płynącego powietrza). Wentylatory kanałowe cechuje też ogromna wydajność.
Udowodniono, że przez nieodpowiednio dobraną bądź niesprawnie działającą wentylację może uciekać nawet 50% generowanego ciepła wewnątrz budynku. Chcąc więc zaoszczędzić na ogrzewaniu bądź nie ponosić ogromnych kosztów z nim związanych warto zainwestować w wentylator kanałowy idealnie dopasowany do struktury i warunków panujących w pomieszczeniach.
Tekst inspirowany przez firmę Tywent, producenta wentylatorów dachowych, kanałowych oraz rekuperatorów.
REKLAMA |
REKLAMA |