Oprawy architektoniczne w działaniu - OPRAWY LED - KANLUX - NAŚWIETLACZ LED - OPRAWY ARCHITEKTONICZNE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Oprawy architektoniczne w działaniu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oprawy architektoniczne w działaniu

fot. Kanlux

Oprawy architektoniczne to specjalnie zaprojektowane urządzenia, których zadaniem jest nadać przestrzeni wewnątrz budynków, a także elewacjom zewnętrznym, charakter ściśle określony przez projektanta. Już dawno zarówno architektom, jak i użytkownikom przestały odpowiadać brzydkie, szare budynki i wnętrza niczym z PRL-owskich blokowisk. Rozwój technologii i wzrost wymagań użytkowników, umożliwił, a nawet wymusił, indywidualne podejście do zewnętrznej atrakcyjności bryły budynku a także twórczego rozplanowania pomieszczeń.

Dominujące nad miastami, nowoczesne budynki stają się ich symbolami. Muszą łączyć w sobie zatem zarówno przykuwający wzrok wygląd, jak i funkcjonalność, przecież im atrakcyjniejszy jest budynek, tym łatwiej wynająć oferowane w nim pomieszczenia. Znane marki najchętniej zajmują przestrzenie w prestiżowych lokalizacjach w centrach miast, w miejscach, gdzie mogą indywidualnie zaprojektować układ pomieszczeń i wystrój wnętrz. Również inwestorzy, przygotowujący projekty prywatnych inwestycji, starają się przyciągnąć uwagę atrakcyjną stylistyką budynku i dopasowanymi do użytkownika pomieszczeniami. Powstaje coraz więcej prywatnych ośrodków zdrowia, hoteli czy punktów usługowych, w których dobra atmosfera i zadowolenie klientów to często być albo nie być całej inwestycji.

Rozświetlone podjazdy

Jednym z najistotniejszych zagadnień, jest odpowiednie oświetlenie budynków. Odwiedzający wybrane miejsce goście i klienci powinni bez problemu odnaleźć go nie tylko w dzień, ale i po zmroku. Gdy dojazd do nawet najbardziej polecanego hotelu nie będzie odpowiednio oświetlony, po prostu przeoczymy go jadąc, a zatrzymamy się w najbliższym, dobrze oświetlonym obiekcie, który zagwarantuje nam poczucie bezpieczeństwa. Przykładem takich obiektów, gdzie dobre oświetlenie zewnętrzne zostało zrealizowane z wykorzystaniem opraw Kanlux są np. realizacje prezentowane na stronach Kanlux, takie jak Restauracja Avocado w Sieradzu czy Villa Otwock. Oświetlenie przestrzeni zewnętrznej w obu przypadkach zostało oddzielone od oświetlenia elewacji budynków. Tutaj widać wyraźnie, że dobranie odpowiednich opraw do spełnienia właściwej roli ma kluczowe znaczenie. W przypadku podobnych realizacji znakomicie sprawdzają się takie oprawy wyposażone w źródła LED jak CERTA LED, AGARA LED lub VERA LED, stojąca przed wejściem do hotelu Oriza w Gdowie.

Restauracja Avocado w Sieradzu

Villa Otwock

Efektowne iluminacje zewnętrzne

Elewacje budynków można oświetlać punktowo lub zalewowo. Obie metody mają swoje zalety. Pierwszy sposób sprawdza się w przypadkach, gdy chcemy zaakcentować kolumny, linie podziału elewacji, czy przestrzenie pomiędzy oknami. Bardzo dobry efekt takiej realizacji widać wyraźnie na zdjęciach prezentującej budynki firmy produkcyjnej Variosteel z Lęborka. W tym obiekcie, światło emitowane z opraw podkreśla zaplanowane przez architekta podziały elewacji budynku. Widać porządek i regularność układu otworów okiennych i drzwiowych, a dodatkowo pionowe smugi światła, wydobywające się z opraw BART, współgrają z fakturą elewacji.

VARIOSTEEL

Drugi sposób został zastosowany przy oświetlaniu Pałacu w Rybnej, określanego mianem „perły Górnego Śląska”. W tym wypadku chodziło o wydobycie całej bryły budynku, który znajduje się w malowniczo zakomponowanym dość gęstym otoczeniu starego drzewostanu. Już samo otoczenie sprawia, że konary drzew zasłaniają obserwatorowi całość obiektu. W tej sytuacji oświetlanie smugami światła, skutkowałoby chaotycznym poprzecinaniem świateł i cieni, zniekształcając bryłę pałacu. Dlatego znakomitą koncepcją było zastosowanie oświetlenia zalewowego z naświetlaczy ADAMO firmy Kanlux.  

Pałac w Rybnej

 

Światło w różnorodnych wnętrzach

Gdy już dobrze oświetlone elewacje zaproszą nas do środka spodziewamy się, że architekt, który tak wyśmienicie zadbał o otoczenie, dołożył starań, by wnętrza również robiły wrażenie. Wizytówką każdego biurowca, hotelu, czy przychodni jest przede wszystkim recepcja. W dobrym hotelu już przy wejściu powinniśmy odczuć wrażenie luksusu i wysokiego standardu, a czasami wręcz przepychu. Doskonale widać to w Marina Golf Club*****, gdzie przestronne wnętrze jest obficie oświetlone, prym wiodą zaś oprawy typu downlight MATEO DLP. Z kolei w firmach najważniejsze jest zaprezentowanie profesjonalizmu, już od samego wejścia. Elegancja i minimalizm to najczęściej spotykane rozwiązania w takich miejscach. Funkcjonalność łączy się tutaj z energooszczędnymi rozwiązaniami. Oświetlenie musi spełniać normy, ale zarazem podkreślać prestiż miejsca. Właściwe natężenie i jakość oświetlenia, wpływają także na wydajność pracy i ilość popełnianych błędów. Dlatego warto zadbać również o wykreowanie przestrzeni sprzyjającej efektywnemu wykonywaniu zadań. Świetnie uzupełniającym się duetem do zastosowań biurowych są oprawy LESTRA 228-SR oraz kinkiety LUCEA EL-14, używane przez firmę Elhurt3 w Osieczanach. Obie oprawy świecąc zarówno do góry, jak i do dołu oświetlają płaszczyznę pracy, a jednocześnie wypełniają przestrzeń światłem, tworząc równomierne poziomy natężenia oświetlenia w całym pomieszczeniu. Ta sama zasada dobrego oświetlenia miejsc pracy, obowiązuje również w skali makro. Przykładem może być zakład remontowy Lokomotywownia w Łodzi, gdzie do ogólnego oświetlenia, zostały zastosowane oprawy EURO MTH-400-21AL. Podwieszone pod kratownicą kilkunastometrowej hali, zapewniają równomierne oświetlenie miejsc pracy. Dodatkowo powierzchnie boczne remontowanych pojazdów doświetlają oprawy AVIA MTH-478. Całość instalacji zapewnia właściwe poziomy natężenia oświetlenia, przy relatywnie niskim zużyciu energii.

MARINA

Inny sposób wykorzystania oświetlenia oferują galerie. Tu, w przeciwieństwie do biur i przestrzeni przemysłowych, nie chodzi o równomierne rozłożenia światła i uzyskanie zgodnych z normą poziomów natężenia. Galeria to sztuka, emocje, barwy i kontrasty. Żeby wydobyć dzieło artysty potrzebny jest pomysł, zrealizowany specjalnie dobranymi środkami technicznymi. Oprawy OVID zamontowane na systemie szynowym TEAR, uzupełnione oświetleniem miejscowym opraw SONDA oraz delikatnymi punktami OYO LED, stworzyły w Galerii Gwiazd w Jeleniej Górze niepowtarzalny efekt światła przenikającego przez rzeźby ze szkła. Obserwator ma wrażenie ruchu; niemalże życia materii, z której artysta wydobył postacie.

Galerii Gwiazd w Jeleniej Górze

Każdy projektant, architekt, czy wykonawca, realizując oświetlenie zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz budynku, wybiera rozwiązania najlepiej dopasowane do wymogów estetycznych i normatywnych dla danej przestrzeni. Z kolei firmy oświetleniowe dopasowując swoją ofertę do wymagań użytkowników, wprowadzają oprawy i źródła światła, oparte o najnowsze rozwiązania technologii LED. W ostatnim czasie możemy zaobserwować jak dzięki miniaturyzacji związanej z technologią LED, pojawiają się oprawy, których gabaryty są niemalże niezauważalne po wtopieniu w przestrzeń pomieszczenia. Jednocześnie te same oprawy dają możliwość efektywnego oświetlania zarówno przestrzeni zewnętrznych, jak i pomieszczeń wewnątrz, doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest naświetlacz TINI LED. Dobrze znane materiały są wykorzystywane w całkiem nowy sposób, prezentując nieznane dotychczas oblicza, co widać w oprawie CODIA LED. Zastosowanie tych nowoczesnych rozwiązań daje projektantom i architektom możliwości kreowania przestrzeni, w której odpowiednio dobrana oprawa oświetleniowa zapewnia właściwe oświetlenie, a także jest elementem dekoracji wnętrz oraz elewacji budynków.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Kanlux S.A.
Kanlux S.A.
ul. Objazdowa 1-3, Radzionków
tel.  +48 /32/ 388 74 00
fax.  +48 /32/ 388 74 99
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl