Jak działa inteligentny licznik energii elektrycznej? - SMART GRID - SMART METERING - INTELIGENTNE LICZNIKI - INTELIGENTNE OPOMIAROWANIE - ENERGETYKA PROSUMENCKA - PTPIREE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Jak działa inteligentny licznik energii elektrycznej?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak działa inteligentny licznik energii elektrycznej?

Licznik zdalnego odczytu to niezbędny element inteligentnej sieci energetycznej (ISE). Od tradycyjnych liczników elektronicznych odróżniają go między innymi funkcja automatycznego przesyłania danych oraz interfejs do Infrastruktury Sieci Domowej (ISD, ang. HAN). Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej 2009/72/WE z dn. 13 lipca 2009 r. w ciągu sześciu lat powinno z niego zacząć korzystać co najmniej 80% konsumentów energii.

W polskich domach przybywać będzie liczników zdalnego odczytu wraz z rozwojem inteligentnej sieci energetycznej (ISE). Urządzenia te w najbliższych latach zastąpią liczniki tradycyjne zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach. Polska zobowiązała się, że do 2020 r. wyposaży w liczniki zdalnego odczytu co najmniej 80% konsumentów energii.

Licznik inteligentny – inaczej zdalnego odczytu – tak samo jak licznik tradycyjny mierzy łączną ilość energii elektrycznej zużytej w danym gospodarstwie domowym przez wszystkie urządzenia razem, np. lodówkę, pralkę, telewizor, bojler, grzejnik czy ładowarki. W zakresie pomiaru działa podobnie jak licznik indukcyjny czy inne liczniki elektroniczne. Element, który odróżnia go od liczników starego typu, jest niewidoczny, lecz użyteczny dla konsumenta.

  ̶  Licznik zdalnego odczytu wyróżnia się możliwością przesyłania danych pomiarowych. Dane z licznika płyną po istniejącej instalacji kablowej do stacji średniego napięcia (SN), a stamtąd przesyłane są do dystrybutora energii  ̶  wyjaśnia Robert Masiąg, ekspert Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). 

Dane o zużyciu licznik inteligentny przesyła w odstępach czasowych, które w Polsce nie mogą być krótsze niż 15 minut. Informacje przesyłane przez licznik są zaszyfrowane i przetwarzane zgodne z Ustawą o ochronie danych osobowych, a dostęp do nich jest ściśle ograniczony.

Całość rozwiązania, w skład którego wchodzą liczniki, łącza telekomunikacyjne oraz systemy informatyczne, określana jest jako AMI (Advanced Metering Infrastructure). Dzięki zastosowaniu odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej możliwe jest przesyłanie informacji w dwóch kierunkach: od i do licznika.

  ̶  Umożliwia to konsumentom regularne odczyty zużycia energii, a dostawcy – bieżące monitorowanie działania sieci. Dwukierunkowy przepływ danych to także podstawa funkcjonowania i rozwoju energetyki prosumenckiej, w której posiadacze przydomowych instalacji wytwarzający energię na użytek własny będą mogli jej nadmiar sprzedawać do sieci – wyjaśnia Robert Masiąg.

Liczniki zdalnego odczytu działają już w niektórych miejscach w Polsce, m.in. w Kaliszu czy Władysławowie. Dotychczas w całym kraju zainstalowano ich ponad 450 tys., a wdrożenie stopniowo obejmować będzie kolejne gospodarstwa domowe. Informacje na temat wymiany liczników w swoim rejonie uzyskać można u swojego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD).

Więcej informacji o inteligentnych licznikach na stronie mojaenergia.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Serwery dedykowane LINUX Serwery dedykowane LINUX Problemy,porady, ciekawe rozwiązania związane z serwerami dedykowanymi postawionymi na LINUX'is ...
Amatorskie urządzenia energetyczne i elektroenergetyczne Amatorskie urządzenia ... Zapraszam do zbierania, prezentowania, dyskutowania nad amatorskimi rozwiązaniami energetycznymi, ...
Inteligentny dom Inteligentny dom Celem grupy są tematy związane z systemami Inteligentnego Domu. Poruszane są tu tematy o produktach i ...
Serwis elektroniki użytkowej Serwis elektroniki użytkowej Zamieszczamy tu wątki dot. serwisu elektroniki użytkowej, pomysły rozwiązań i problemy na które ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl