Energia solarna i technologia kosmiczna - KOSMOS - ENERGIA SŁOŃCA - ENERGIA SŁONECZNA - TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Energia solarna i technologia kosmiczna
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energia solarna i technologia kosmiczna

Energia solarna i technologia kosmiczna – dwa pola rozwoju nauki, które mogą być szansą na lepszą przyszłość dla ludzkości. Oba wprowadzają innowacyjne rozwiązania, które są używane w innych obszarach działalności człowieka. Od pewnego czasu próbują one zostać połączone w celu osiągnięcia nowej jakości w naszej ewolucji technologicznej.

fot. NASA Goddard Space Flight Center/CC/Flickr

Bez wątpienia każdy z Was oglądał jakieś filmy Sci-Fi zastanawiając się „czy jest możliwe jest osiągnięcie tak wysokiego poziomu technologicznego?” lub może „kiedy nasz gatunek osiągnie tak zadziwiające możliwości eksplorowania kosmosu?” Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że przyszłość następnych pokoleń zależy w głównej mierze od rozwoju technologii (z silnym skupieniem się na technologii kosmicznej) oraz decyzjach odnośnie wspierania OZE i innych ekologicznych działań. Istniało już wiele interesujących pomysłów, które próbowały zgłębić ten temat, ale jednym z najbardziej obiecujących zdaje się być wspomniane już zespolenie koncepcji wykorzystania energii solarnej w połączeniu z technologią kosmiczną. Poruszyłem już ten temat w jednym z wcześniejszych artykułów, ale uważam, że jest on bardzo interesujący i można rozwinąć go nieco bardziej.

Dlaczego jest to tak interesujący? Odpowiedź jest prosta: ponieważ otwiera no możliwości, które są ciągle zamknięte dla standardowej technologii solarnej. Wydajność paneli PV wzrośnie radykalnie, dzięki innym warunkom gromadzenia energii: nie będą one ograniczone przez chmury zakrywające niebo, czy jakiekolwiek inne warunki pogodowe; wykluczy to także straty promieniowania słonecznego, które są nieuniknione podczas gdy energia ze Słońca przekracza atmosferę naszej planety i straty związane z ruchem obrotowym Ziemi. Możliwość nieustannego, całodobowego generowania darmowej energii – to brzmi obiecująco, nie sądzicie?

Energia, która może dotrzeć do każdego skrawka Ziemi bez żadnych kabli lub wież transmisyjnych, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem – ta interesująca idea również jest włączona w ramy tego projektu. Jak projektanci chcą osiągnąć tak zadziwiające efekty? Proponują oni użycie technologii mikrofali, bądź laseru i skupienie jego promienia na specjalnym typie anteny zbiorczej znajdującej się na powierzchni Ziemi. Ten sposób wykorzystania koncepcji stanowi wspaniałą szansę na otwarcie kooperacji z innymi wynalazkami solarnymi (jak na przykład ze wspomnianym w powyższym artykule namiotem solarnym PowerMod).

Jak twierdzą ludzie zaangażowani w ten projekt: może on być rozwiązaniem nie tylko na zapotrzebowanie energetyczne Ziemi, ale także inne główne problemy trapiącej ludzkość od wieków, jak na przykład głód w niektórych rejonach świata. Możecie dowiedzieć się więcej szczegółów odnośnie tej inspirującej koncepcji i innych możliwości, które ze sobą niesie z prezentacji poniżej:

Czy ta idea faktycznie ma szansę stać się realną, użyteczną pomocą w walce z globalnymi problemami energetycznymi? Czy może być rozwiązaniem na wciąż wzrastające zapotrzebowanie na elektryczność? Niektórzy ludzie traktują energię solarną jako bajkę nie znajdującą pokrycia w praktyce. Statystyki rynku solarnego dowodzą, jak bardzo oni się mylą – coraz szybszy rozwój oraz większa wartość rynku ukazują, jak potężnym „graczem” staje się energia solarna.

Kosmiczna przygoda energii solarnej

Nie jest niczym nowym, że energia solarna jest używana w technologii kosmicznej – satelity zasilane energią solarną istnieją w historii od ponad 50 lat. Pierwszym przykładem na tej nowej ścieżce był Vanguard 1, wystrzelony w 1958 roku przez USA. Znamy także kosmiczne statki solarne, na przykład „Dawn”.  Wciąż istnieje wiele ekscytujących pomysłów, które nie mogą zostać obecnie wprowadzone w życie, ale zasługują na baczniejsze im się przyjrzenie. Jednym z nich jest jeden ze „Snów Shimizu” - Generowanie Energii Solarnej za pomocą Księżyca - „Pierścień Księżycowy”, który jest wspomniany dla przykładu w angielskiej wersji Wikipedii, ale my preferujemy sięgnąć do bezpośredniego źródła.

Strona domowa Shimizu zawiera dodatkowe informacje, takie jak film prezentujący koncepcję i broszura dotycząca projektu (włączając w to jego etapy) wraz z zarysem ludzkiej eksploracji kosmosu oraz rolą firmy w tym procesie. Przypuszczam, że nikt nie bagatelizuje wkładu Japończyków w sektor technologii i nie podejrzewa, że tak wielka i poważna korporacja jak Shimizu publikuje informacje na swojej stronie w celach marketingowych, bądź wizerunkowych.

Przyszłość

Co nam przyniesie? Czy kosmiczna technologia solarna zmieni oblicze dystrybucji energii na naszej planecie? Czy pomoże w walce przeciwko globalnemu ociepleniu i dostarczy elektryczność dla każdego zakątka Ziemi? Ciężko jest odpowiedzieć na te pytania ale mamy nadzieję, że ważna praca korporacji takich jak Shimizu, rządowych instytucji jak NASA i wielu organizacji międzynarodowych może zmienić warunki życia i perspektywy przyszłych pokoleń na lepsze.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
POMOC elektroonline.pl POMOC elektroonline.pl Masz problem z jakąś funkcjonalnością portalu, nie możesz dodać zdjecia video?? pisz pomożemy!!
Neuroinformatyka Neuroinformatyka Grupa dla wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem metod pomiarów, analizy i modelowania pochodzących z ...
ELEKTRONICY ELEKTRONICY Grupa poświęcona jest osobom pasjonującym się lub zawodowo związanym z elektroniką.
CSS - tworzenie stron WWW CSS - tworzenie stron WWW Grupa poruszająca temat tworzenia stron z wykorzystaniem CSS. Można pisać wszystko co dotyczy rozwiązania ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl