Okiem eksperta: Fakty i mity dotyczące źródeł światła LED - SMD - OŚWIETLENIE LED - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA LED - CZUJNIK RUCHU - E27 - LAMPY LED - KANLUX - GU10 - ENERGOOSZCZĘDNE OŚWIETLENIE - NAŚWIETLACZ LED - MCOB - T8
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Okiem eksperta: Fakty i mity dotyczące źródeł światła LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Okiem eksperta: Fakty i mity dotyczące źródeł światła LED

fot. Kanlux

Koszty energii rosną z każdym rokiem, nic więc dziwnego, że coraz większą uwagę przywiązujemy do tego czym i jak oświetlamy nasze mieszkania oraz domy. Klienci coraz świadomiej zaczynają wybierać energooszczędne oświetlenie, minimalizując w ten sposób koszty ponoszone na opłaty za prąd a jednocześnie nie tracąc na jakości oświetlenia.

 

Kilka lat temu dokonała się pierwsza „rewolucja” w dziedzinie oświetlenia, w trakcie której tradycyjne żarówki zostały zastąpione przez energooszczędne źródła światła. Teraz jesteśmy świadkami kolejnej znaczącej zmiany, odbywającej się dzięki wprowadzeniu technologii LED. Klienci szybko dostrzegli korzyści płynące z tego rozwiązania. Jak wykazują liczne badania, w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, źródła LED zużywają około 85% mniej energii. Znacznie korzystniej wypadają również na tle wspomnianych wcześniej energooszczędnych świetlówek.  

Przewidywane jest, że w 2020 r. zastosowanie źródeł LED będzie stanowić ponad połowę ogólnie stosowanych źródeł światła.

Źródło: McKinsey market report (2011) 

 

Historia diody LED 

THD: Through-Hole-Devices: najstarszym typem diody LED był tak zwany LED „szklany”, oparty na montażu przewlekanym (ang. Through-Hole-Technology). Konstrukcja tego typu opiera się na strukturze LED zatopionej w obudowie wykonanej z żywicy epoksydowej. Sama obudowa stanowi jednocześnie soczewkę diody LED. Zaletą tego rozwiązania, oprócz niskiego kosztu produkcji, jest możliwość łatwego ogniskowania światła, czyli uzyskiwania precyzyjnych, wąskich kątów świecenia.

LED SMD (Surface-Mounted-Devices): oto kolejna generacja, a zarazem najczęściej dziś stosowany typ diody LED, czyli dioda do montażu powierzchniowego, najczęściej występująca w  rozmiarach: 5050, 3528, 5630 lub 3016. Wśród licznych zalet diod SMD znajduje się większa wydajność świetlna w porównaniu do LED THD, brak konieczności stosowania soczewek, łatwość montażu, możliwość odprowadzenia wytwarzanego podczas świecenia ciepła oraz szeroki kąt świecenia (do 120°), co ma szczególne znaczenie w przypadku źródeł światła stosowanych w oświetleniu ogólnym.

Doskonałym przykładem tego typu rozwiązania jest LED15 SMD C GU10 marki Kanlux, w którym zastosowano  innowacyjne diody SMD5630. Dzięki temu osiągamy strumień o wartości ponad 400 lumenów i bardzo dobrą skuteczność świetlną powyżej 80lm/W. Takie rozwiązania technologiczne powodują, że to źródło światła jest idealnym zamiennikiem tradycyjnej żarówki halogenowej.

Lampa LED15 SMD C GU10Kanlux LED15 SMD C GU10-WW

 

Innym, wartym polecenia rozwiązaniem opartym na SMD są liniowe źródła światła T8 LED SMD marki Kanlux, o wymiarach klasycznej świetlówki oferujące wysoką skuteczność świetlną oraz trwałość.  Zastosowana w nich nowoczesna technologia LED pozwala na obniżenie kosztów energii i wydatków związanych z eksploatacją i konserwacją oświetlenia. Umożliwiają także pracę w bardzo niskich i wysokich temperaturach (od -25° do +50°) bez utraty strumienia świetlnego.

Liniowa lampa LED  T8 LED SMD marki Kanlux o wymiarach klasycznej świetlówki

LED MCOB (Multi-Chips-On-Board): najnowszą obecnie technologią LED dostępną już w źródłach światła i oprawach jest technologia MCOB. To kolejne rozwinięcie konstrukcji diod LED, mające na celu podwyższeniu ich mocy. Konstrukcja tego typu diody to panel chipów, w którym każdy pojedynczy chip został wyposażony w reflektor, pomagający zwiększyć ilość emitowanego światła. Diody te, w porównaniu z wcześniejszymi konstrukcjami LED, oferując jednocześnie znacznie wyższą skuteczność świetlną i równie szeroki kąt emisji światła  (120°).

Kanlux T8 LED MCOBKanlux T8 LED MCOB

Produktem, który pozwala na obserwowanie zastosowanej technologii MCOB w akcji jest lampa T8 MCOB marki Kanlux cechująca się wyjątkową trwałością (aż do 40000 h). Dzięki temu, koszty eksploatacyjne instalacji oświetleniowych związanych z ciągłą wymianą liniowych źródeł światła zostaną znacząco ograniczone. W lampach tych zamontowany jest wewnętrzny układ elektroniczny, pozwalający na bezpośrednie zasilanie z sieci. Szeroki wybór modeli: dwie barwy – ciepłobiała (2700-3200 K) oraz neutralna (4000-4500 K), trzy warianty długości związane z mocą – 590 mm (8 W), 1200 mm (12W / 16W / 18W) oraz 1500 mm (23 W), pozwolą na dobranie najbardziej odpowiedniego oświetlenia. Dodatkową zaletą tych źródeł jest fakt, iż oferują one kierunkową emisję światła, co oznacza, że cały strumień świetlny jest kierowany bezpośrednio na oświetlaną powierzchnię. Bardzo wysoka skuteczność świetlna, wynosząca powyżej 110 lm/W pozwala na zastąpienie tradycyjnej świetlówki liniową T8, nie tracąc jakości oświetlenia, a jednocześnie ciesząc się oszczędnościami w naszym budżecie.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (9)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
robert5
Problem w tym że żywotność dostępnych powszechnie źródeł światła LED nie osiąga deklarowanych wartości. U mnie w przedpokoju w żyrandolu tradycyjna żarówka żarnikowa wytrzymuje 4-5 lat (zapalana sporadycznie) a w tym samym żyrandolu w drugiej oprawce LED Osram Basic Line 5W wytrzymuje rok. Więc jeśli przyjmiemy że standardowa żarówka świeci 1000 h to jej LEDowy odpowiednik świeci 250 h a kosztuje 5x więcej (żarówka 2 złote, LED 10 zł).
No avatar
Tomisław
Dla mnie te naświetlacze LED to jedna wilka ściema, znalazłem porównanie jako odpowiednika naświetlacza LED 100w i metalohalogenu 400w, gdzie wyliczano, że w ciągu roku za energię LED zapłacimy 350 zł a za matalohalogen 1500 zł. Wszystko niby pięknie tylko z jednym małym ale, bo nigdzie nie podano jasności obu odpowiedników. A w rzeczywistości naświetlacz LED 100w ma 8000-9000 lumenów a żarówka matalohalogenowa 400w uwaga !!! – 35000!!! lumenów, taka mała różnica. Czyli LED pobiera czterokrotnie mniej prądu ale i daje czterokrotnie mniej światła – więc skąd ta wielka oszczędność. Ta żywotność LED-ów też jest „lekko” przesadzona.
No avatar
Gość
Kolejny artykuł sponsorowany - tym razem przez Kanlux'a.
Wielu producentów żarówek led stosuje diody smd5630 i ceny mają bardziej konkurencyjne do wspomnianej tu firmy. Nie wiem, czy ktoś zauważył, ale diody w pierwszej omawianej tu żarówce są połączone szeregowo, a to oznacza, że uszkodzenie którejkolwiek diody spowoduje zgaśnięcie całej żarówki. Poza tym dioda mi wygląda bardziej na 5730, co jest właściwie do pominięcia, bo obie diody mają identyczne parametry. Kolejną sprawą jest kwestia chłodzenia samych diod. Obudowa żarówki wygląda na plastik, choć mogę się mylić. Wg danych producenta, dioda przy poborze prądu około 0,5W/led, oddaje od 45 do 55lm. Wygląda na to, że diody nie są wysterowane maksymalnym dla nich prądem(28-3,5V i 150mA), bo taka obudowa nie była by w stanie odprowadzić tego ciepła. Kolejna sprawa to strumień świetlny - jeśli dioda oddaje światło w ilości 44-55lm/led, to żarówka zbudowana na 15 takich diodach powinna świecić światłem 660-825lm, więc teoria o obniżeniu napięcia lub prądu na diodach jest jak najbardziej słuszna. Żywotność tej diody oscyluje na poziomie 50000 godzin, lecz trzeba zauważyć, że są to ilości podawane przy testach laboratoryjnych. Dioda przegrzana skraca swoją żywotność. Dodatkowo praktycznie każda dioda led smd traci na skutek naturalnego zużycia około 3% oddawanego światła przez każde 3000 godzin pracy. Są to wartości praktycznie niezauważalne, więc zwykle pomijalne. Sam prowadzę sklep z oświetleniem led i specjalnie rozebrałem lampy różnych producentów(naświetlacze) i tej samej mocy. Pewnie wielu z Was to nie zdziwi, ale praktycznie w każdej były zastosowane te same drivery i identyczne diody. Oczywiście lampy kanlux'a były jednymi z droższych, więc nie rozumiem, jakie innowacyjności wprowadza ta firma, skoro i tak sprowadzane są z chin, a różnią się głównie nadrukiem firmowym. To samo tyczy się innej firmy (przemilczę nazwę), ale firma ta zawyża parametry sprzedawanych przez siebie produktów(żarówek) podając nieprawdziwe dane, wzięte niewiadomo skąd. Napisałem komentarz pod tym produktem i do dziś czeka na moderację. Jeśli byli by uczciwi, to komentarz został by opublikowany, a także dostał bym jakieś wyjaśnienie. Parametry diod są ogólnie dostępne w sieci, więc na podstawie tych parametrów i ilości diod w danej żarówce, jesteśmy w stanie wyliczyć realną i maksymalną ilość światła, jaką dana żarówka może dać. Fajnie to zostało opisane na stronie firmy z olkusza, ale nie podaje adresu strony, aby nie reklamować sklepu. Oczywiście trzeba brać pod uwagę rozmiary i materiał obudowy, zastosowany zasilacz itp.
No avatar
Gość
Nie zgadzam się: -Tracimy na jakości oświetlenia ponieważ dioda wysyła światło nienaturalne czyli tylko niektóre długości fal w przeciwieństwie do źródeł żarowych - po drugie: cóż z tego że pobierają 85% mniej energii skoro trzeba zużyć dużo więcej energii na WYPRODUKOWANIE i UTYLIZACJĘ LEDowych źródeł światła - po trzecie cena i Awaryjność nijak się ma do oszczędności naszej energii/pieniędzy. Ogólny bilans wychodzi, że to korporacje więcej zarabiają, a korporacje nie obchodzi Ekologia i tyle... . Oczywiście użycie lamp Led w odpowiednich zastosowaniach ma sens, jednak ostrożności nigdy nie za wiele jeśli chodzi o zdrowie ludzkie.
No avatar
Tomasz W.
GOŚĆ - powyżej jest 11 lat ciągłego świecenia, a tu jest wyliczenie realne dla 8h dziennie, to raczej nie jest to samo
No avatar
Gość
Czy w tabelce "Moc" i "Moc zużywana(kWh)" nie powinny być proporcjonalne dla obu źródeł światła? Czy to się jakoś inaczej liczy?

A czemu nigdy nie ma porównania do najpopularniejszych obecnie źródeł światła - świetlówek kompaktowych?
No avatar
Gość - przecież koszty liczone są nie dla 100 tylko dla 30 tys. godz.- trzeba umieć czytać ze zrozumieniem...
Electro - pewnie wolałbyś własną firmę jako eksperta?
No avatar
Gość
Koszty liczone dla 100k godzin trwałości LED. A kilka akapitów wyżej informacja, że taka trwałość to mit. To się trzeba zdecydować. ...
No avatar
Electro
Hahah "fakty i mity" raczej reklama oferty Kanlux-a Sprzedaliście się ludzie pozdrawiam :) .
Kanlux S.A.
Kanlux S.A.
ul. Objazdowa 1-3, Radzionków
tel.  +48 /32/ 388 74 00
fax.  +48 /32/ 388 74 99
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl