Astraada PLC serii RCC: Nowy sterownik, nowe możliwości - AUTOMATYKA - ASTOR - STEROWNIKI PLC - PLC - SYSTEMY STEROWANIA - ETHERNET - BMS - TRANSMISJA ANALOGOWA - ASTRAADA - KOMPAKTOWY PLC
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Astraada PLC serii RCC: Nowy sterownik, nowe możliwości
drukuj stronę
poleć znajomemu

Astraada PLC serii RCC: Nowy sterownik, nowe możliwości

fot. ASTOR

Do automatyzacji prostych aplikacji najczęściej poszukujemy prostego i taniego sterownika. Producenci, aby utrzymać atrakcyjną cenę, integrują w takich urządzeniach najczęściej tylko sygnały dyskretne i przeważnie jeden port komunikacyjny. Moduły do obsługi sygnałów analogowych występują jako opcja, ponieważ wysoka cena przetworników znacząco podniosłaby cenę urządzenia, podobnie zresztą jak dodatkowe porty komunikacyjne.

Oczekiwania są jednakże inne – klienci nawet do najprostszych aplikacji wymagają czegoś więcej niż najtańsze sterowniki oferują w standardzie. Czy oznacza to, że użytkownik poszukujący prostego urządzenia do sterowania musi liczyć się z wyższą ceną, ponieważ sterownik ma obsługiwać kilka dodatkowych sygnałów analogowych? Niekoniecznie! Najlepszym dowodem na to jest Astraada PLC serii RCC.

Marka Astraada na dobre zagościła na polskim rynku automatyki udowadniając, że niezawodne produkty o odpowiedniej funkcjonalności można kupić w przystępnej cenie. Obok bardzo popularnych paneli operatorskich, urządzeń komunikacyjnych i przetwornic częstotliwości, w ofercie dostępne są również sterowniki programowalne przeznaczone dla małych aplikacji przemysłowych. Czym zatem jest nowe rozwiązanie i do kogo jest kierowane?

Dużo analogów w atrakcyjnej cenie 

HERCC972 to pierwszy sterownik PLC serii RCC dostępny w ofercie As­traada. Adresowany jest do małych i średnich systemów sterowania, w których zachodzi konieczność obsługi większej ilości sygnałów analogowych. Bazowa konfiguracja urządzenia oferuje aż 8 zintegrowanych wejść analogowych oraz 4 wyjścia analogowe. Wbudowane kanały posiadają przetworniki 12-bitowe i pracują w trybie prądowym 0-20 mA. Standardowym wyposażeniem RCC są również wbudowane sygnały dyskretne: 8 wejść 12/24 VDC oraz 4 wyjścia tranzystorowe 24 VDC. Podłączanie sygnałów do sterownika jest bardzo łatwe – zastosowane przez producenta odpinane terminale krawędziowe wyposażone w zaciski sprężynowe, pozwalają szybko podłączać i odłączać kable sygnałowe. Gdzie taka konfiguracja może być potrzebna? Docenią ją przede wszystkim integratorzy z branży BMS (inteligentne budynki), wod-kan oraz energetycznej.

Ethernet – standard małych sterowników PLC 

Niegdyś domena tylko dużych systemów, a obecnie standard pojawiający się nawet w najmniejszych sterownikach – Ethernet – stał się jednym z najpopularniejszych standardów komunikacyjnych. Wbudowany w RCC port Ethernet 10/100 mbps służy przede wszystkim do wymiany danych z innymi urządzeniami dzięki obsłudze następujących protokołów: Modbus TCP Client/Server, Ethernet Global Data (EGD), SRTP Slave oraz Ethernet/IP. Jednak funkcjonalność portu Ethernet w RCC nie ogranicza się tylko do tego. Urządzenie posiada wbudowaną obsługę serwera Web, dając dostęp do urządzenia z poziomu przeglądarki internetowej oraz serwera FTP pozwalającego na dostęp do danych zgromadzonych na karcie pamięci zainstalowanej w sterowniku.

Nowością jest możliwość obsługi komunikacji e-mail, przy pomocy której urządzenie może automatycznie generować wiadomości wysyłane wprost na skrzynki mailowe użytkowników – funkcjonalność bardzo przydatna do cyklicznego generowania raportów czy przesyłania powiadomień o alarmach i wyjątkach. Możliwości komunikacyjne w RCC uzupełnia wbudowany port szeregowy pracujący w standardzie RS232. Obsługa najpopularniejszych protokołów komunikacyjnych (M­odbus RTU Master/Slave, SNP, ASCII) pozwala podłączać do sterownika również proste urządzenia. W trakcie implementacji jest również BACnet – standard bardzo szeroko wykorzystywany w automatyce budynkowej.

Bezproblemowa obsługa większej ilości sygnałów 

W sytuacji, gdy ilość wbudowanych w RCC sygnałów nie wystarczy, możemy go w bardzo łatwy sposób rozbudować. Wykorzystujemy w tym celu sieć CsCAN lub sieci Ethernet, a moduły rozszerzeń mogą być podłączane do sterownika w sposób lokalny lub oddalony. Bardzo praktycznym i jednocześnie ekonomicznym sposobem rozbudowy jest tzw. Software Expander, a rozbudowa polega na wykorzystaniu kolejnego sterownika RCC jako układu I/O. W przypadku RCC taka rozbudowa jest bardzo łatwa zarówno przy pomocy sieci Ethernet (obsługa komunikacji EGD), jak i przy pomocy sieci CsCAN. Taka forma rozbudowy niesie za sobą szereg korzyści ekonomicznych i funkcjonalnych. Po pierwsze – standaryzujemy obiekt wykorzystując jeden typ urządzeń, po drugie – możemy lokalnie obsługiwać część I/O oraz urządzenia komunikujące się po RS232. Rozbudowa sterownika metodą Software Expander wymaga jedynie konfiguracji sieci oraz adresów referencyjnych, pod którymi będziemy odczytywać w sterowniku głównym zebrane sygnały.

Model

HERCC972

 Sterownik PLC
ProcesorFreescale 454 MHz
Pamięć programu128 kB RAM, programowanie on-line
Czas skanu0.013 ms/kB
Obsługiwane języki programowaniaLD, IL, ST, FBD, SFC
Maksymalna ilość obsługiwanych DI/DO2048 / 2048
Maksymalna ilość obsługiwanych AI/AO512 / 512
Ilość zmiennych rejestrowych4096
Ilość zmiennych bitowych4096
 Porty komunikacyjne
Porty szeregowe1 x RS232 (Modbus RTU Master/Slave, ASCII)
Port Ethernet1 x 10/100 Mbps (Modbus TCP Client/Server, EGD,
 SRTP, Web Server, FTP Server, e-mail)
Port CAN1 x CAN (obsługa CsCAN)
Port MicroSDtak, < 32 GB
 WBUDOWANY SYGNAŁY I/O
Ilość wbudowanych DI8 (12/24 VDC)
Ilość wbudowanych DO4 (24 VDC)
Ilość wbudowanych AI8 (0-20 mA)
 Ilość wbudowanych AO4 (0-20 mA)
Rozdzielczość przetwornika12 bit
 ROZBUDOWA O DODATKOWE UKŁADY I/O
Obsługa SmartS x/SmartBlock (CsCAN)tak/tak
Obsługa SmartRail (Ethernet)tak
 POZOSTAŁE PARAMETRY
Montaższyna DIN
Wymiary116 x 111 x 55 mm
Zakres temperatur pracy sterownika-10~+60oC
Zasilanie10-32 VDC
Wbudowane diody LEDRUN, OK, PWR
CertyfikatyCE

 

Szybki procesor i 5 języków programowania

Pomimo tego, że producent adresuje RCC do zastosowań w małych i średnich systemach, gdzie wydajność na najwyższym poziomie nie zawsze jest potrzebna, wyposaża urządzenie w bardzo szybki procesor 454 MHz, dzięki któremu cykl programu wynosi zaledwie 0.013 ms/kb pamięci programu.

128 kB pamięci przeznaczonej na program sterujący, możliwość programowania urządzenia na ruchu w języku LD, dodatkowa obsługa języków IL, ST, FBD oraz SFC pozwala użytkownikowi optymalnie tworzyć program w zależności od przeznaczenia urządzenia. Podczas programowania bardzo przydatny okazuje się wbudowany w sterownik slot MicroSD. Przy jego pomocy aktualizacja programu sterującego oraz firmware w jednostce może być realizowana bez użycia komputera. Slot MicroSD szczególnie ceniony przez producentów maszyn, przydaje się również w aplikacjach wykorzystywanych na tradycyjnych halach produkcyjnych. Na karcie pamięci zainstalowanej w RCC można oprócz przechowywania kopii programu składować także dane produkcyjne oraz informacje o alarmach, na bazie których w łatwy sposób można tworzyć raporty oraz zestawienia.

Niska cena zakupu i niskie koszty utrzymania

Sterownik PLC obsługujący 24 sygnały obiektowe, posiadający wbudowany port Ethernet, RS232, CsCAN oraz MicroSD do końca roku dostępny będzie w promocyjnej cenie 1139 PLN. To bardzo atrakcyjna oferta, jak na możliwości, które oferuje urządzenie.

Koszty wdrożenia i utrzymania minimalizuje dodatkowo bezpłatne oprogramowanie narzędziowe. Brak licencji, polski interfejs, rozbudowany system pomocy oraz bogate możliwości funkcjonalne pozwalają w łatwy i szybki sposób programować urządzenie, co dla wielu integratorów jest bardzo istotne przy wyborze sterownika dla małych i prostych aplikacji.

Więcej na stronie: www.astor.com.pl/RCC i w sklepie internetowym ASTOR24.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl