Nowością na rynku jest opatentowana przez producenta - firmę Testo A.G. funkcja SuperResolution. Technologia ta pozwala na dwukrotne poprawienie rozdzielczości wszystkich kamer Testo, również tych już eksploatowanych. Przykładowo wykorzystując funkcję SuperResolution w kamerze testo 890 o rozdzielczości detektora 640 x 480 pikseli, otrzymujemy na zdjęciu termowizyjnym aż 1280x920 pikseli. Firmware urządzenia wykorzystuje obrazy powstające w kamerze na skutek naturalnych ruchów ręki podtrzymującej kamerę. W ciągu 0,5 s kamera rejestruje równocześnie 5 zdjęć o standardowej rozdzielczości i z wykorzystaniem odpowiedniego logarytmu zdjęcia zapisywane zostają już w podwyższonej rozdzielczości.
Rys. 7. Porównanie zdjęć termowizyjnych z opcją oraz bez opcji SuperResolution
Kolejne nowatorskie rozwiązanie firmy Testo opiera się na automatycznym rozpoznawaniu miejsc pomiarowych (za pomocą wygenerowanych z programu markerów), magazynowaniu zdjęć termowizyjnych i administrowanie nimi. Funkcja ta znacząco upraszcza efektywną realizację tras inspekcyjnych, przy dużej ilości punktów pomiarowych (np. rozdzielni elektrycznych).
Rys. 8. Zasada działania funkcji SiteRecognition. Generowanie i opis markera, oznakowanie instalacji, wykrywanie markera przez kamerę, archiwizowanie zdjęć do odpowiedniego folderu.
Kamery Testo AG, m.in. seria testo 885 i 890 pozwalają na nagranie w pełni radiometrycznego filmu poklatkowego do maksymalnie 25 klatek/s. Nagranie jest rejestrowane na dysku komputera, gdzie możliwa jest dalsza szczegółowa obróbka poszczególnych klatek filmu. Zarejestrowane ujęcia zawierają pełną informację o zmianach temperatury wszystkich punktów na interesującej nas powierzchni. Dzięki temu obserwator jest w stanie uchwycić nawet najmniejsze zmiany temperaturowe na badanym obiekcie w funkcji czasu.
Przy pomiarach dużych obiektów wykorzystajmy funkcję asystenta obrazu panoramicznego, który umożliwia analizę i dokumentację całkowitego obrazu, skomponowanego ze zdjęć częściowych wykonanych uprzednio.
Rys. 9. Obraz panoramiczny domu jednorodzinnego – przed i po złożeniu
Wszystko to czyni kamery Testo unikalnymi narzędziami pomiarowymi, znajdującymi zastosowanie w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu, energetyki czy też budownictwa.
|
REKLAMA |
REKLAMA |
German (Ge) jest bardzo dobrym materiałem optycznym dla pomiaru niskich temperatur. Wadą ograniczającą jego stosowanie jest duża kruchość, tragicznie niska wytrzymałość na ścieranie oraz duża refleksyjność.