Akumulator - ekologiczna alternatywa źródła energii dla napędu w systemie transportu - str. 2 - ZASILANIE - NAPĘD HYBRYDOWY - NAPĘD ELEKTRYCZNY - AKUMULATORY - POJAZDY ELEKTRYCZNE - BATERIE LI-ION - NAPĘDY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Akumulator - ekologiczna alternatywa źródła energii dla napędu w systemie transportu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Akumulator - ekologiczna alternatywa źródła energii dla napędu w systemie transportu

Rozwój akumulatorów litowo-jonowych

Po upływie 100 lat intensywnych prac badawczych polegających na charakterystyce dziesiątków systemów chemicznych, przemysł samochodowy doszedł do wniosku, że baterie litowo-jonowe są na dziś najbliżej spełnienia wszystkich wyzwań stawianych pojazdom z napędem elektrycznym. Ich wymiary, stosunek ciężaru do mocy, duża wydajność amperogodzinowa, trwałość eksploatacyjna i znacz­na niezawodność, nawet w bardzo niskich temperaturach, przekładają się bezpośrednio na zwiększenie wydajności pojazdu i jednocześnie umożliwiają zwiększenie przestrzeni wewnętrznej pojazdu dla pasa­żerów oraz ładunku. Przy wszystkich swoich zaletach akumulatory litowo-jonowe pozostają niezmiennie kłopotliwe w praktycznym zastosowaniu jako źródła energii dla napędu w pojeździe. Jedno nie­sprawne ogniwo może zapoczątkować reakcję egzotermiczną, która podniesie temperaturę do setek stopni Celsjusza. W czasie kilku se­kund może nastąpić nagły wzrost temperatury sąsiadujących ze sobą ogniw, co w konsekwencji doprowadzić może do niekontrolowanej reakcji, która zakończy się gwałtowną reakcją termiczną w postaci pożaru lub wybuchu. Tego rodzaju defekty ogniw zdarzają się bardzo rzadko, niemniej jednak ryzyko pozostaje wysokie.

Największym wyzwaniem względem wszystkich systemów lito­wych jest znalezienie optymalnej współzależności pomiędzy anodami i katodami, gdyż dobór materiałów elektrodowych wpływa w istotny sposób na napięcie baterii, jej pojemność, trwałość oraz bezpieczeń­stwo użytkowania. Nie tylko materiały anodowe i katodowe muszą odpowiednio współpracować ze sobą także elektrolity przewodzące jony i membranowe separatory muszą podlegać modyfikacjom w kie­runku poprawy swoich parametrów fizyko- i elektrochemicznych. Problemy związane z każdym z tych materiałów mogą zaszkodzić pracy baterii, uniemożliwić jej ponowne naładowanie, mogą również źle wpływać na bezpieczeństwo jej użytkowania. Materiałem anodo­wym w akumulatorach litowo-jonowych jest na ogół grafit, natomiast katoda wykonana jest z jednego sfpośród trzech materiałów: tlenku o strukturze warstwowej (np. tlenek kobaltu), polianionu (takiego jak fosforan litowo-żelazowy) albo materiału o strukturze spinelu, (np. spinelu manganowego). Dobór materiału katodowego wpływa bezpo­średnio na prędkość, z jaką katoda może ulegać interkalacji, deinterkalacji jonami litu i w rezultacie decyduje o mocy ogniwa.

Jednym z prostszych w wytwarzaniu i charakteryzującym się ni­skimi kosztami produkcji materiałem elektrodowym jest materiał katodowy o składzie: nikiel-kobalt-mangan. Częściowe zastąpienie niklu i manganu kobaltem zwiększa potencjał elektryczny materiału jedynie w niewielkim stopniu, jednak wystarczającym by zbudować ogniwo ukierunkowane na oddawanie mocy większej gęstości (de­terminującej wielkość przyspieszenia pojazdu) lub energii (wyzna­czającej zasięg możliwego do przebycia dystansu), niestety - nie obu parametrów jednocześnie. Materiał ten wykazuje jednak bardzo nie­pokojącą wrażliwość na zmiany termiczne, podczas których można zaobserwować stosunkowo gwałtowne i niekontrolowane zachowa­nie. Podobne cechy do materiału katodowego nikiel-kobalt-mangan wykazuje materiał katodowy nikiel-kobalt-glin, gdzie stosunkowo droższy mangan zastąpiony zostaje znacznie tańszym aluminium. Wykorzystanie w ogniwie spinelu manganowego powoduje więk­szą moc ogniwa i jednocześnie niższy koszt wytwarzania materiału katodowego w porównaniu ze stosowanym powszechnie spinelem kobaltowym. Zastosowanie kobaltowej katody w ogniwie daje ko­rzyści w postaci wyższego napięcia układu w stosunku do spinelu manganowego czy też katody niklowej, lecz sam kobalt jest pier­wiastkiem drogim, niekorzystnie wpływającym na koszty produkcji akumulatorów. Trójwymiarowa struktura krystaliczna spinelu man­ganowego czy kobaltowego, znacznie zwiększa obszar powierzchni danego materiału, a to pozwala na zwiększenie ilości transportowa­nych jonów litu pomiędzy elektrodami. Mangan jest pierwiastkiem znacznie tańszym od kobaltu, ma jednak jedną znaczącą wadę - ule­ga powolnemu rozpuszczaniu w środowisku ciekłych elektrolitów, co znacznie skraca trwałość tego typu akumulatora.

Fosforan litu i żelaza (II) (LiFeP04) po raz pierwszy został zsyntezowany chemicznie i wykorzystany jako materiał elektrodowy w akumulatorze litowym przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Teksasie w 1996 r. Ze względu na niski koszt produkcji materiału, min. dzięki łatwemu dostępowi do złóż żelaza, braku toksyczności składników, doskonałej stabilności termicznej związku i dużej wydaj­ności elektrochemicznej fosforan litu i żelaza stał się popularnym ma­teriałem elektrodowym. Pomimo tak wielu zalet niestety nie jest on materiałem idealnym. Kluczową barierą komercjalizacji tego oliwinu jest jego niska przewodność elektryczna. Ten problem udaje się roz­wiązać w pewnym stopniu w wyniku zmniejszenia rozmiaru cząstek w czasie syntezy związku, powlekania cząstek LiFeP04 materiałami przewodzącymi takimi jak np. węgiel oraz poprzez domieszkowanie katody (dodawanie kationów metali takich jak aluminium, mangan).

Bardzo obiecującym materiałem katodowym z powodu niskich kosztów wytwarzania, stabilności i bezpieczeństwa stosowania w ogniwach litowych jest fosforan-żelazowo-manganowy. Wiązania między atomami żelaza, fosforanu i tlenu są znacznie silniejsze niż w przypadku wiązań między atomami kobaltu i tlenu. W przypadku przeładowania akumulatora tlen zostaje uwolniony z większą trud­nością, co znacznie redukuje niebezpieczeństwo przegrzania w mo­mencie awarii [4,8].

Obecnie coraz bardziej popularnymi akumulatorami litowo-jonowymi są akumulatory litowo-polimerowe, w których ciekły elek­trolit organiczny zastąpiony zostaje stałym - a w zasadzie żelowym elektrolitem polimerowym. Korzyściami wynikającymi z wyelimi­nowania ciekłych elektrolitów na rzecz elektrolitów polimerowych są: redukcja rozmiarów akumulatora (zwłaszcza grubości), zwięk­szenie bezpieczeństwa użytkowania, zwiększenie gęstości energe­tycznej przy zmniejszonych gabarytach i ciężarze akumulatora, co jest bardzo ważne, szczególnie przy zastosowaniu tego typu źródeł energii w sprzęcie elektronicznym czy też np. samochodach z napę­dem elektrycznym. Od roku 2000 spora liczba producentów (m.in. Panasonic, Sony, Hitachi-Maxell, Dow Kokam) uruchomiła linie produkcyjne akumulatorów litowo-polimerowych. Przełomem w ba­daniach nad litowo-polimerowym akumulatorem było opracowanie nowej klasy elektrolitów polimerowych, zwanej elektrolitami żelo­wymi. Tego typu elektrolity powstają poprzez uwięzienie klasycz­nego ciekłego elektrolitu organicznego (np. elektrolitu stosowanego do produkcji baterii litowo-jonowych, składającego się z soli litu, np. LiPF6 i mieszaniny ciekłych rozpuszczalników organicznych, takich jak DMC:EC) w matrycy polimerowej. Tego typu układ wy­kazuje cechy stabilnego żelu łączącego w sobie cechy tradycyjnych ciekłych elektrolitów z bezpieczeństwem i zaletami ekologicznymi.

Elektrolity polimerowe w porównaniu z ich ciekłymi odpowied­nikami mają wiele zalet: nie powodują wewnętrznych zwarć, nie wyciekają, a produkty reakcji na powierzchni katody w momencie jej kontaktu z elektrolitem są niepalne.

Do dziś nie wytworzono stałego, tzw. suchego elektrolitu polimero­wego o wysokiej odporności mechanicznej, kluczowej w momencie wykorzystania go w ogniwie, gdzie musi być odporny na wzrosty ciśnienia wewnętrznego podczas pracy baterii, który jednocześnie charakteryzowałby się tak wysokim przewodnictwem jonowym, za­równo w pokojowej jak i niskiej temperaturze otoczenia, jak ciekłe elektrolity. Elektrolit polimerowy powinien także umożliwić zwięk­szenie żywotności, cykliczności akumulatora, szczególnie w niskich temperaturach. W wielu ośrodkach naukowych na świecie prowadzi się liczne badania dotyczące stałych elektrolitów polimerowych, zarówno suchych jak i żelowych, które obejmują mieszanie polimerów, kopolimeryzację, dodawanie nieorganicznych wypełniaczy w celu zmodyfikowania matrycy polimerowej-gospodarza i osiągnięcia wyższych wartości przewodnictw jonowych tych elektrolitów. Jednak cały czas główną przeszkodą w praktycznym wykorzystaniu stałych elektrolitów jest ich niska wartość przewodnictwa jonowego [8].

Podsumowanie

Stała dynamika rozwoju technologii wytwarzania akumulatorów napawa nadzieją, że jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek wcześniej wyprodukowania pojazdu elektrycznego charakteryzującego się przystępną ceną, dzięki wykorzystaniu w nim akumulatora o zado­walających parametrach takich jak energia i moc właściwa, pozwa­lających na przejechanie długiego dystansu z przyzwoitą prędkością i niskich kosztach produkcji.

Przez ostatnie 100 lat bateria rozruchowa była traktowana jako pasywny składnik systemu elektrycznego pojazdu. Producenci aku­mulatorów podejmowali każde wyzwanie rzucane im przez prze­mysł samochodowy, dając wymagane ulepszenia konstrukcyjne, po czym oczekiwali na następne, by móc posunąć się do przodu. Dzisiaj jednak wciąż narastające wymagania przemysłu samocho­dowego powodują że producenci akumulatorów są wprowadzani w każdy konstrukcyjny aspekt układu elektrycznego pojazdu, jak również w systemy sterowania i przewidywanie osiągów.

Zanim pojazdy elektryczne staną się realnym, osiągalnym marze­niem dla przeciętnego konsumenta, musi zostać rozwiązanych kilka istotnych problemów w akumulatorach jako źródłach ich zasilania. Najważniejszymi wśród nich są: minimalizacja kosztów, zwięk­szenie bezpieczeństwa użytkowania oraz energii i mocy właściwej akumulatora. Badania prowadzone przez naukowców i laboratoria korporacyjne na całym świecie zbliżająnas do chwili, w której otrzy­mamy w pełni wydajny pojazd zasilany w pełni energią elektryczną z bezpiecznego, wydajnego i niskokosztowego źródła zasilania.

Praca powstała w ramach działań badawczych 2012-2013 finansowa­nych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

LITERATURA: 

[1] Polakowski K: Samochody elektryczne pojazdami najbliższej przyszłości? Prace Instytutu Elektrotechniki 2011 z. 252
[2] Rudnicki T.: Pojazdy z silnikami elektrycznymi. Zeszyty Problemowe - Maszyny Elektryczne 2008 nr 80
[3] Greene L.: What car? What battery? Batteries and Energy Storage Technology (BEST) 2008 No 20
[4] Linden D., Reddy T.B.: Handbook of Batteries 2002
[5] Czerwiński A.: Współczesne źródła energii. Warszawa 2001
[6] Czerwiński A.: Akumulatory, Baterie, Ogniwa. WKŁ, Warszawa 2005
[7] Kopczyk M.: Rozwój akumulatorów w pojazdach transportu miejskiego - znacze­nie dla środowiska. Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa „Transport miejski m. a ochrona środowiska” 2008
[8] Yang M., Hou J.: Membranes in Lithium łon Batteries. Membranes 2012 No 2

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl