Złącza światłowodowe do ręcznego zarabiania - ZŁĄCZA - ŚWIATŁOWODY - ROBOTY INSTALACYJNO-MONTAŻOWE - KABLE ŚWIATŁOWODOWE - OKABLOWANIE - REICHLE & DE-MASSARI - OKABLOWANIE PASYWNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Złącza światłowodowe do ręcznego zarabiania
drukuj stronę
poleć znajomemu

Złącza światłowodowe do ręcznego zarabiania

fot. Złącze do zarabiania ręcznego R&M jest nowym złączem optycznym umożliwiającym terminację w ciągu minuty, bezpośrednio w miejscu instalacji. Zapewnia wydajność klasy C/1.

Szwajcarski producent R&M wprowadził na rynek najwyższej jakości złącza umożliwiające ręczne ich zarabianie w miejscu instalacji. To pierwsze tak wydajne rozwiązanie w pełni alternatywne do rozwiązań spawanych.

Firma Reichle & De-Massari, wiodący europejski producent pasywnego okablowania dla sieci teleinformatycznych, postawiła sobie cel zrewolucjonizować sposób instalacji sieci szerokopasmowych za pomocą nowych złączy światłowodowych i wprowadza na rynek pierwsze autorskie złącze światłowodowe typu LC duplex, pozwalające na ręczną jego terminację. Spełnia ono wymagania klasy C/1 czyli najwyższą wydajność złączy optycznych, jednocześnie może być wykonane w czasie krótszym niż minuta. „Po raz pierwszy dajemy alternatywę na kłopotliwe połączenia spawane. Teraz operatorzy sieci oraz Instalatorzy mogą osiągnąć najwyższą jakość w połączeniach jak również dokonywać wszelkich napraw szybko i sprawnie” - powiedział Michel Riva Prezes firmy Reichle & De-Massari.

Nowe złącze LC obsługuje zarówno włókna jednomodowe jak i wielomodowe w kategoriach OM2, OM3 oraz OM4. Może być stosowane nie tylko do włókien w pokryciu wtórnym o średnicach zewnętrznych od 0.6 do 0.9 mm, ale również do włókien w pokryciu pierwotnym 250 μm. Złącze zostało zaprojektowane, tak aby jednocześnie dać możliwość obsługi kabli światłowodowych o średnicy zewnętrznej do 3 mm. Daniel Eigenmann, Product Manager w R&M zwrócił uwagę na wielką zaletę tego produktu: „Jedno złącze dla wszystkich rodzajów kabli ułatwia w znacznym stopniu logistykę”. Złącze LC może być wykonane w wersji APC (Angled Physical Contact), co zapewnia najlepszą możliwą propagację światła we włóknie. Jako złącze o klasie wydajności C/1 charakteryzuje się ono doskonałymi parametrami strat wtrąceniowych (IL). Wartość typowa dla tego parametru to 0,25 dB natomiast straty odbiciowe (RL) to aż 60 dB w stanie połączenia.

Technika wykonania 

Aby montować złącza ręcznie zarabiane nie są wymagane żadne specjalistyczne szkolenia instalatorów - wystarczy 30 minutowy trening. A co więcej nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Przydadzą się niemniej te, które ma przy sobie każdy instalator tj. nożyce do przecinania kewlaru, stripper oraz standardowy nóż do włókien. Jak to robić? Trzeba uciąć włókno we właściwym miejscu, umieścić je w precyzyjnej prowadnicy i zacisnąć wewnątrz złącza naciskając guzik na obudowie. Specjalne półprzeźroczyste okno służy do wykonania testu poprawności zarobienia. Jeśli po przyłożeniu źródła światła widzialnego do czoła feruli wydostaje się światło z okna się to znak, że połączenie zostało wykonane poprawnie. Złącze może być wielokrotnie powtórnie zarabiane.

Wersja SC oraz inne, alternatywne typy złączy służące do połączeń wykonywanych ręcznie pojawią się w ofercie R&M już wkrótce.

Połączenia wykonywane ręcznie zamiast spawania 

Możliwość wykonania szybkiego i łatwego montażu w miejscu instalacji znacząco zmniejsza koszty i czas instalacji światłowodowych. Istniejące na rynku złącza do zarabiania ręcznego mają szereg wad. Ich charakterystyki zarówno mechaniczne jak i optyczne odbiegają bardzo znacząco od złączy wykonywanych i testowanych fabrycznie, zwłaszcza w odniesieniu do strat odbiciowych (RL). Prawie wszystkie znane na rynku rozwiązania wykonywane są w oparciu o płasko ucięte włókna (tzn pod kątem prostym). Nóż przecinający włókna pod kątem prostym (PC) jest używany do wykonania połączeń w złączu. Dla poprawienia jakości transmisji światłowodowej i zmniejszeniu strat, stosuje się specjalny żel wstrzykiwany pomiędzy zakończenia łączonych włókien. W takim przypadku, z własności fizycznych takiego połączenia, wynika ograniczenie dla parametru RL na poziomie maks. 45 dB. Zakres możliwych do spełnianie aplikacji dla złączy typu PC jest bardzo ograniczony. Takie produkty są stosowane wyłącznie jako ostatnie złącza w gniazdach abonenckich oraz jako złącza awaryjne. Z pewnością złącza takie nie są odpowiednie dla łączy szkieletowych lub okablowania strukturalnego gdzie wymagane są najwyższe wydajności przy zachowaniu możliwie najniższych strat na połączeniach. Alternatywą są połączenia spawane, które jednak wymagają bardzo drogiego i specjalistycznego sprzętu. Na domiar złego, mogą być wykonywane przez relatywnie wąskie grono specjalistów, co z kolei podraża koszty robocizny). W konsekwencji wykonanie połączeń sieci światłowodowej w biurach i budynkach mieszkalnych jest generalnie drogie. Instalatorzy rozciągają wzdłuż tras kablowych kable instalacyjne, a następnie specjalnie wyszkoleni pracownicy wykonują połączenia. Profesjonalni i świadomi jakości operatorzy wymagają wykonywania wyłącznie połączeń typu APC na całej długości łączy. W tej sytuacji koniec włókien jest wyszlifowany pod katem 8º. Redukuje to odbicia światła od powierzchni kontaktu i poprawia transmisję światłowodową, innymi słowy otrzymuje się lepsze wartości tłumienności. Z wyżej wymienionych względów, rozwiązania APC w dzisiejszych czasach są bardzo powszechne. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku np. transmisji wideo.

Ważne: złącza światłowodowe przeznaczone do zarabiania ręcznego nie są do końca zestandaryzowane. Klasyfikacje odnoszą się do odpowiednich, poprzednio dostępnych standardów. Normy obecnie będące w przygotowaniu stawiać będą przed złączami zarabianymi ręcznie wymagania wydajnościowe na poziomie klasy C/2 oraz C/1, co już dziś jest udziałem nowego złącza R&M. Złącza terminowane ręcznie są świetnym rozwiązaniem dla wielu projektów światłowodowych. Mogą być stosowane łatwo, szybko i na dużą skalę. Trzeba jedynie przygotować okablowanie i komponenty.

Nie oznacza to jednak, że nie ma już miejsca na rozwiązania oparte na spawach. Nadal powinny być stosowane w projektach wymagających najwyższej jakości. R&M w swojej filozofii kieruje się zasadą: „ W instalacjach światłowodowych jakość i staranność nigdy nie mogą być lekceważone”.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Jak się ma koszt pojedynczego złącza do spawania ?
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl