Monitoring oświetlenia z diodami elektroluminescencyjnymi na ulicy Karmelickiej w Warszawie - LED - OŚWIETLENIE ULICZNE - MONITORING - DIODA ELEKTROLUMINESCENCYJNA - OPRAWA OŚWIETLENIOWA - MODERNIZACJA OŚWIETLENIA ULICZNEGO - OPRAWY LED - LAMPY ULICZNE LED - OŚWIETLENIE DROGOWE - SUNOVIA ENERGY TECHNOLOGIES
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Monitoring oświetlenia z diodami elektroluminescencyjnymi na ulicy Karmelickiej w Warszawie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Monitoring oświetlenia z diodami elektroluminescencyjnymi na ulicy Karmelickiej w Warszawie

fot. Sunovia Energy Technologies Europe

Diody elektroluminescencyjne są coraz częściej wykorzystywane przy konstruowaniu opraw oświetleniowych. Parametry fotometryczne podawane przez producentów (dystrybutorów) są często niekompletne lub mało wiarygodne. Stąd w wyniku współpracy Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie oraz Zakładu Techniki Świetlnej Politechniki Warszawskiej powstała idea sprawdzenia, jak zachowują się tego typu instalacje w praktycznym zastosowaniu. W Warszawie zostały wytypowane trzy odcinki ulic, na których zainstalowano testowe instalacje, wykorzystujące diody elektroluminescencyjne. Pracownicy ZTŚ na bieżąco monitorowali stan oświetlenia wytypowanych ulic. W artykule zawarto wyniki ostatnio przeprowadzonych badań.

Obecnie bardzo niewiele instalacji oświetleniowych z oprawami oświetleniowymi wyposażonymi w LED-y, oświetla ulice w naszym kraju. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka.

Po pierwsze – są to rozwiązania konstrukcyjne dosyć nowe, które nie zostały przetestowane w praktyce, w dłuższej perspektywie czasowej. Trudno określić, jak poszczególne parametry oświetleniowe będą zmieniały się z czasem; brakuje tego typu doświadczeń.

Po drugie – oprawy oświetleniowe wyposażone w diody elektroluminescencyjne są dość drogie, ich cena kilkukrotnie przewyższa klasyczne rozwiązania.

Po trzecie – bardzo dyskusyjna jest kwestia ich energooszczędności w porównaniu z klasycznymi oprawami oświetlenia drogowego. Rzetelna analiza ich rzeczywistych parametrów fotometrycznych poddaje w wątpliwość realne możliwości zaoszczędzenia energii elektrycznej, w części z oferowanych rozwiązań.

Stąd mamy taki stan rzeczy, iż inwestorzy albo bezkrytycznie decydują się na tego typu instalacje oświetleniowe, albo wstrzymują się z ich zakupem. Dość rozważnym rozwiązaniem wydaje się zainstalowanie opraw oświetleniowych z LED-ami na okres testowy. Jeśli oprawy potwierdzą swoje walory w rzeczywistych warunkach, wtedy można zdecydować się na ich szersze zastosowanie (negocjując okres gwarancyjny adekwatny do podawanej trwałości źródeł światła). Poza tym można na bieżąco monitorować stan oświetlenia na testowanej ulicy. Na takie optymalne rozwiązanie zdecydowały się władze stolicy.

W wyniku współpracy Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) w Warszawie oraz Zakładu Techniki Świetlnej (ZTŚ) Politechniki Warszawskiej podjęto próbę monitoringu stanu oświetlenia testowych instalacji oświetleniowych. ZDM wybrał nowe oprawy oświetleniowe z diodami elektroluminescencyjnymi oraz określił miejsce ich instalacji. Pracownicy ZTŚ zajęli się monitoringiem stanu oświetlenia testowych fragmentów ulicy, w określonych odstępach czasowych.

Ostatecznie decydenci ZDM zdecydowali o testowym zainstalowaniu dwóch typów opraw oświetleniowych, wyposażonych w diody elektroluminescencyjne, na ulicy Dzielnej w Warszawie oraz trzeci typ opraw na ul. Karmelickiej. Opis wyników monitoringu instalacji z ul. Dzielnej był już opisywany w literaturze [5], przy czym nie uzyskały one pozytywnej oceny. Wstępne wyniki monitoringu instalacji oświetleniowej z ul. Karmelickiej zamieszczono w niniejszym artykule.

Opis instalacji oświetleniowej na ul. Karmelickiej

Nowe oprawy zostały zamontowane w miejsce dotychczasowych klasycznych opraw oświetleniowych OUS-150 (z lampami sodowymi 150 W), czyli ich rozmieszczenie było narzucone. Monitorowaną instalację oświetleniową stanowiło 6 nowych opraw oświetleniowych z LED-ami (producent Sunovia) zaoferowanych do testów przez firmę Tebis. Według deklaracji dostawcy oprawy były amerykańskiej produkcji. Oprawy zamontowano na sześciu kolejnych słupach od ul. Miłej w kierunku ul. Stawki.

Rys. 1. Widok modułów świecących opraw z diodami elektroluminescencyjnymiRys. 2. Widok ul. Karmelickiej oświetlonej oprawami typu SCHX5/100W (sześć kolejnych opraw)
Rys. 1. Widok modułów świecących opraw z diodami elektroluminescencyjnymiRys. 2. Widok ul. Karmelickiej oświetlonej oprawami typu SCHX5/100W (sześć kolejnych opraw)

Parametry techniczne oprawy oświetleniowej oraz ulicy były następujące:

 • typ zastosowanej oprawy: SCHX5/100W (22 moduły LED po 4 diody w module – w sumie 88 LED-ów o mocy 1W)
  • – w oprawie zastosowano 3 typy układów optycznych
  • – moduły są umieszczone pod różnymi kątami (rys. 1);
 • moc oprawy: około 100 W,
 • typ drogi: ulica jednojezdniowa, dwupasmowa, dwukierunkowa;
 • szerokość jezdni: s = 7 m,
 • szerokość pasa ruchu: 3,5 m,
 • system rozmieszczenia latarni: jednostronny;
 • odstęp pomiędzy oprawami: a = 28,2 m;
 • wysokość zawieszenia oprawy: h = 9 m;
 • wysunięcie opraw nad jezdnię (nawis): w = 1 m;
 • kąt nachylenia oprawy: σ = 10°;
 • oszacowany typ nawierzchni: R3.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Autor wcześniejszego wpisu (Czytelnik) najwyraźniej reprezentuje producentów opraw LED. Co ma wspólnego literówka związana z ilością diod z faktami zawartymi w artykule.
Znacząca cześć producentów żarówek w tej chwili produkuje również LED-y. Problem polega na tym, że za wszelką cenę próbuje się ludzi uszczęśliwić technologią, która jest w trakcie rozwoju i dopracowania. LED-y to przyszłość, natomiast należy dopracować tą technologię. Gdyby oprawy były dobre, wyniki badań tylko potwierdziłyby ich jakość. A tak fakty świadczą same za siebie...
No avatar
Czytelnik
Niech się p. inżynier trochę postara i dokładnie policzy ilość diód. Jeśli zdjęcie oprawy jest takie jak opisana oprawa, to nie ma 88 a 56 diód (14 modułów x 4 diody). Czyli pierwsza nieprawda. Po drugie "uderz w stół a nożyce się odezwą". Panowie z Politechniki - karmcie się dalej wiedzą sprzedawaną przez producentów żarówek.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
Stowarzyszenie Elektryków Polskich
ul. Świętokrzyska 14, Warszawa
tel.  +48 22 5564-302
fax.  +48 22 5564-301
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl