Czego potrzebuje nowoczesny dom? - WIDEODOMOFONY - INTELIGENTNY DOM - INTELIGENTNE INSTALACJE - WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWOPRĄDOWY - AUTOMATYKA DOMOWA - CZUJNIK RUCHU - ROLETY - ELEKTROZAWORY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   PCBWay  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Czego potrzebuje nowoczesny dom?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czego potrzebuje nowoczesny dom?

Nowoczesny dom łączy w sobie wysoki komfort, duże bezpieczeństwo i oszczędność energii. Wysoki komfort i bezpieczeństwo wynikają z tego, że technologia ma nam ułatwiać życie. Pod pojęciem oszczędności energii można rozumieć realne oszczędności w naszym portfelu, ale także temat dbania o środowisko naturalne, w którym żyjemy. Dlatego nie należy się bać nowoczesnych technologii, bo są one stworzone dla nas. Dążąc do tego, aby nasz dom lub mieszkanie było nowoczesne, dążymy do tego, że będzie nam się mieszkało wygodniej, lepiej, bezpieczniej i oszczędniej.

Wysoki komfort mieszkania każdy może rozumieć na swój sposób, jednak wszystko to będzie się wiązało z ułatwianiem nam życia i oszczędnością naszego czasu. W historii można znaleźć mnóstwo wynalazków ułatwiających nam życie, chociażby pilot do telewizora, laptop, telefon komórkowy. Wszystkie te urządzenia są rozbudowane jeśli chodzi o elektronikę, ale nie wyobrażamy sobie bez nich życia. W nowoczesnym domu, w domu przyszłości można znaleźć kolejne wynalazki, których nie było w domach naszych rodziców. Każdy z tych wynalazków zgodnie z tezą powinien ułatwiać nam życie.

Pierwszą rzeczą, która dla niektórych jest wręcz niewyobrażalna, jest instalacja inteligentnego domu. Inteligentny dom to przyszłość. Niektórzy, niesłusznie zresztą, uważają że jest to zbyt skomplikowane i tylko utrudni im życie. Zawsze tak jest z czymś nowym. Warto wspomnieć, że inteligentna instalacja pozwalająca np. sterować i zarządzać domem  z telefonu komórkowego, wcale nie uzależnia nas tylko od takiego sposobu sterowania. Można zamontować (lub pozostawić w przypadku przebudowy) tradycyjne wyłączniki światła. Nawet powinno się je zostawić, ponieważ instalacja inteligentna ma być tylko dodatkiem. Podobnie jest z domofonem – możemy otwierać furtkę przyciskiem na domofonie, ale to wcale nie oznacza że nie możemy już jej otworzyć kluczem. Czyli nie należy się bać inteligentnej instalacji, ale jakie możemy uzyskać korzyści z jej zainstalowania? 

Po pierwsze centralne zarządzanie wszystkimi (lub większością) instalacji (elektryczna, rolety, ogrzewania, klimatyzacja, alarm, podlewanie). Całość jest zarządzana przy wykorzystaniu różnego rodzaju czujników, oraz Internetu, dzięki czemu nasz dom może być sterowany automatycznie, co pozwala nam zaoszczędzić czas. Po drugie wygoda. Niektórzy z nas widzieli już na różnych filmach wykorzystanie inteligentnej instalacji, kiedy bohater naciska przycisk „randka” i cały jego salon się do tego przygotowuje – zapala się nastrojowe oświetlenie, włącza się odpowiednia muzyka, zapala się kominek. Jest to prezentacja tzw. scen – czyli jednym przyciskiem ustawia się kilka urządzeń w odpowiednim stanie, zamiast włączać tylko jedno. Sceny mogą być najróżniejsze, wszystko zależy od fantazji i potrzeb właściciela. Inteligentne instalacje to dość obszerny temat. Należy jeszcze wspomnieć, że nie są one aż takie drogie i że każdy może ją sobie zamontować bez remontu i przeciągania dodatkowych przewodów. Więcej można się dowiedzieć na stronie http://ariia.pl.

Inteligentne instalacje domowe

Oczywiście inteligentna instalacja to nie jedyna elektronika w nowoczesnym domu. Kolejną rzeczą są wideodomofony i domofony. Domofony są już tak popularne, że prawie każdy je ma. Mało kto ogranicza się do zwykłego dzwonka. Z kolei wideodomofon to kolejny krok w rozwoju komunikacji furtka-dom. W momencie kiedy ktoś dzwoni, na ekranie pokazuje się nam obraz z kamery przy furtce. Od razu wiemy kto przyszedł. Kamery są albo czarno-białe albo kolorowe (coraz częściej wykorzystywane). Wideodomofon w zasadzie poprawia tylko nasz komfort i czyni nasz dom bardziej nowoczesnym. Obok furtki zazwyczaj znajduje się brama. Wiele osób nadal otwiera bramę ręcznie, chociaż można to robić automatycznie. Otwieranie bramy można połączyć z oświetleniem zewnętrznym – w momencie gdy zaczyna się otwierać, włącza się oświetlenie podjazdu, a otwierać ją można poprzez pilot lub nawet przez mrugnięcie światłami długimi naszego samochodu. Znaleźliśmy się więc w nowoczesnych rozwiązaniach, które można zastosować w domu, a w mieszkaniu już nie za bardzo. Mając dom, mamy więcej możliwości jeśli chodzi o nowoczesne technologie, niż w mieszkaniu.

automatyczne systemy podlewania i nawadniania

Tak więc, prawie każdy dom posiada też ogród, a ogród trzeba podlewać. Kiedyś służyły do tego konewki, później węże i podlewaczki ogrodowe. Teraz stosuje się automatyczne systemy podlewania i nawadniania. Rury są rozprowadzone po całym ogrodzie i doprowadzają wodę do elektrozaworów, które są otwierane i zamykane przez sterowniki podlewania. Do sterownika można podłączyć czujnik wilgotności, dzięki czemu jeśli padał deszcz, podlewanie się nie włączy. System taki pozwala nam oszczędzić czas i wodę i można go także podłączyć do inteligentnej instalacji.

Wracając do rozwiązań stosowanych w domach oraz w mieszkaniach, coraz częściej wykorzystuje się rolety zewnętrzne. Mają one wiele zalet – poprawiają nasz komfort, ze względu na całkowite lub częściowe zaciemnienie, ale również bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem są rolety elektryczne. Możliwości sterowania jest bardzo dużo, zaczynając od sterowania pojedynczymi roletami, poprzez możliwość sterowania centralnego z przycisku lub z pilota, kończąc na integrowaniu sterowania roletami z systemem inteligentnego domu i z alarmem. Producenci przewidzieli również możliwość zamontowania rolet elektrycznych bez konieczności remontu mieszkania – mogą one być sterowane radiowo. Jedynie trzeba doprowadzić do nich zasilanie. Sterowanie przez centralny sterownik, lub poprzez wykorzystanie inteligentnej instalacji daje ogrom możliwości, np. uzależniamy otwieranie i zamykanie rolet od dnia, godziny, wschodów i zachodów słońca, pobudki itd.

Każdy z nas pragnie jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego dobytku. W tym celu powstały systemy alarmowe. Są one stosowane od bardzo wielu lat i stały się już prawie standardem. System taki może wykorzystywać różne czujniki – ruchu, dymu, gazu, zalania, zbliżeniowe, ale również kamery. W przypadku zadziałania, alarm włącza sygnalizator, oraz dzwoni na wybrany numer telefonu. Jeśli jest do niego podłączona kamera, to może wysyłać zdjęcie na pocztę elektroniczną. Systemy alarmowe mają również mnóstwo wewnętrznych zabezpieczeń - przed odcięciem zasilania, odcięciem sygnalizatora, otwarciem obudowy, zerwaniem szyfratora. Jednak system alarmowy to nie jedyne zabezpieczenie. Warto także wykorzystać kamery, dzięki którym możemy mieć stały podgląd naszego budynku z dowolnego miejsca na świecie, ale także możliwość odtworzenia nagrań. Kamery mają wbudowane czujniki ruchu i mogą nagrywać tylko w przypadku naruszenia chronionego obszaru, lub mogą nagrywać cały czas. Mają one także bardzo wysoką rozdzielczość. Nowością są kamery IP, które podłącza się do sieci wewnętrznej. Dzięki temu można mieć podgląd na kamery przez naszą sieć wewnętrzną. Jednak zwykłe kamery także dają nam taką możliwość – rejestrator podłącza się do Internetu i uzyskujemy do niego dostęp z dowolnego miejsca na świecie poprzez komputer lub telefon komórkowy. Zaletą zwykłych kamer jest ich niższa cena.

W kwestii bezpieczeństwa pojawia się też temat zabezpieczenia w instalacji elektrycznej przed porażeniem prądem i przed pożarem. Już w latach dziewięćdziesiątych wprowadzono wyłącznik różnicowoprądowy zapewniający taką ochronę. Niestety wiele osób to lekceważy i ich instalacje są jeszcze dwuprzewodowe, aluminiowe bez wyłączników różnicowoprądowych. Zgodnie z badaniami biegłych, ogromnej ilości śmierci przez porażenie prądem elektrycznym można by uniknąć dzięki modernizacji instalacji elektrycznej. Podobnie jest z pożarami.

Trzecią zaletą nowoczesnych domów jest oszczędność energii. W przypadku ogrzewania, najprościej jest zastosować sterowanie automatyczne. W tym celu należy wymienić tradycyjne pokrętła na zawory regulowane elektronicznie. Nowoczesne elektrozawory, wyłączają ogrzewanie w przypadku otwarcia okna i obniżają temperaturę w nocy i kiedy nikogo nie ma w domu. Najlepiej wykorzystać do tego dodatkowy regulator, który ustawiamy w dowolnym miejscu, a ogrzewaniem sterować przez inteligentną instalację. Oszczędność na prądzie, z kolei, można zrealizować przez zastosowanie oświetlenia LED, a także czujniki ruchu w pomieszczeniach takich jak łazienka lub korytarz. Zamiennik tradycyjnej żarówki 40W w technologii LED ma moc ok. 2W. Nie da się osiągnąć takiej oszczędności przy wykorzystaniu żarówek energooszczędnych, zresztą żarówki energooszczędne są oszczędniejsze tylko w przypadkach, kiedy światło nie jest często załączane i wyłączane. Na rynku istnieje wiele rozwiązań wykorzystujących technologię LED i należy zwrócić uwagę na odpowiedni rozsył światła i barwę. Czujniki ruchu z kolei oszczędzają energię jeżeli mieszkańcy zapominają czasem wyłączyć światło.

Temat elektroniki w nowoczesnych domach jest dość obszerny. Ten artykuł miał na celu przybliżenie możliwości jakie daje nam nowoczesna technologia, oraz przekonanie czytelników, że warto w nią inwestować. Na stronie http://ariia.pl można znaleźć wiele produktów z opisanych powyżej, oraz artykuły i informacje przybliżające tą technologię. Nowoczesny dom to przyszłość, prestiż, komfort i bezpieczeństwo.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Jak mowa o inteligentnych urządzeniach np. w kuchni lun w łazience, to polecam inteligentne wyłączniki światła do kuchni. Same zapalą i zgaszą światło zwłaszcza przydatne jak wychodzimy z rękami zajętymi talerzami. Takie wylączniki jak na stronie eledo.pl nie potrzebują, aby stale się w kuchni ruszać, Można usiąść na krześle bez obawy, że światło w pomieszczeniu nam zgaśnie.
No avatar
Mario
Bardzo ciekawy artykuł, brawo dla autora! Dokładnie tak, niektórzy się po prostu boją nowych technologii bo ich nie rozumieją. Z kolei jeśli chodzi o zabezpieczenia, to dopóki nic się nie stanie to ludzie na tym oszczędzają
No avatar
Gość
Naprawdę nie rozumiem ludzi, którzy jeszcze nie założyli sobie różnicówki...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl