Polacy są coraz bardziej świadomi swojego udziału w rynku energii elektrycznej. Według doniesień Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w samym lipcu zmiany sprzedawcy energii dokonało 5 288 odbiorców. Ogółem w okresie od stycznia do lipca 2012 roku na zmianę zdecydowało się około 45 tys. gospodarstw domowych.
– Nareszcie w Polsce, doszliśmy do sytuacji, że konsumenci zmieniają sprzedawców, przez co aktywnie mogą uczestniczyć w rynku energii. Zbliża się właściwy czas, aby dowiedzieli się, że nie muszą spełniać roli odbiorcy energii elektrycznej, mogą ją produkować i sprzedawać do sieci – ocenia Marcin Dolata, Prezes firmy EasySolar.
Systemy inteligentnych mierników rejestrujących może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania generacją rozproszoną energii elektrycznej. Prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Zbigniew Szpak, szacuje, że do wymiany kwalifikuje się około 16,5 mln liczników, a proces wymiany urządzeń ma trwać przez 8 lat, do 2020 roku.
Smart grid i smart metering, czyli inteligentna infrastruktura elektroenergetyczna pozwala rejestrować kiedy energia jest pobierana z sieci, a kiedy produkowana, przez co na bieżąco można kontrolować wydatki i przede wszystkim oszczędności.
Niezbędne jest oczywiście źródło wytwórcze. Może być to mała elektrownia wiatrowa, biogazownia rolnicza czy system fotowoltaiczny umieszczony na dachu budynku lub nieużytku rolnego. Moduły fotowoltaiczne, o wielkości około 2x1 m, generują energię elektryczną z padającego na nie promieniowania słonecznego. Dzięki temu, można zasilić, za darmo, wszystkie urządzenia elektryczne, a nadwyżkę sprzedać do sieci elektroenergetycznej za cenę gwarantowaną 1,10 zł/kWh.
– Przestajemy być zależni od Operatora, nie musimy się zastanawiać kiedy włączyć odpowiednie urządzenia, możemy robić to bez obawy zapłacenia astronomicznego rachunku za energię. W tym wypadku wystarcza nam Słońce – zapewnia prezes EasySolar.
System fotowoltaiczny to nie tylko panele słoneczne, w skład wchodzi również konstrukcja wsporcza, na której umieszczamy moduły, inwertery, okablowanie oraz zabezpieczenia.
– EasySolar oferuje kompletne rozwiązania fotowoltaiczne instalacji na ziemnych i dachowych. Z doświadczenia wiemy, że klienci są zadowoleni z instalacji, co więcej zawsze można liczyć na nasze wsparcie merytoryczne i serwisowe – dodaje Marcin Dolata.
Prezes zauważa, że ilość zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych ciągle zwiększa się w Wielkiej Brytanii, a dobrze wiemy, że warunki nasłonecznienia nie są tam najlepsze. Nic nie staje na drodze Słońcu, a w końcu nauczyliśmy się korzystać z jego dobrodziejstw.
Przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, przewiduje znaczy system wsparcia dla tego typu źródeł. Nie marnujmy czasu nad zastanawianiem się jak daleko mają być umiejscowione wiatraki. Weźmy sprawy w swoje ręce i sami zaspokajajmy własne potrzeby energetyczne, wykorzystując do tego czyste, ekologiczne źródło.
REKLAMA |
REKLAMA |