Nowe narzędzia ERGOM do obróbki przewodów fotowoltaicznych - WSKAŹNIK STANU IZOLACJI - KABLE - PRZEWODY - FOTOWOLTAIKA - IZOLACJA - ENERGIA SŁONECZNA - ERGOM - INSTALACJE SOLARNE - RYNEK FOTOWOLTAICZNY - IZOLACJA PRZEWODÓW - STRIPPERY - PRZEWODY FOTOWOLTAICZNE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Nowe narzędzia ERGOM do obróbki przewodów fotowoltaicznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe narzędzia ERGOM do obróbki przewodów fotowoltaicznych

fot. ZAE ERGOM

Energia użyteczna może być pozyskiwana z różnych źródeł i w różny sposób. Najbardziej uniwersalną formą jest energia elektryczna, z której w łatwy sposób można uzyskać inne formy energii niezbędne do życia, takie jak ciepło, światło i energia mechaniczna.

Klasyczne, nieodnawialne zasoby źródeł energii, oparte głównie na procesie spalania, są ograniczone i z roku na rok coraz mniejsze. Ponadto ciągle rosnące koszty energii elektrycznej uzyskiwanej z zasobów konwencjonalnych sprawiają, że człowiek zaczyna sięgać po inne rozwiązania nie ingerujące lub ingerujące w minimalnym stopniu w środowisko naturalne. Takim rozwiązaniem staje się energia słoneczna stanowiąca odnawialne, niezawodne i stabilne źródło taniego zasilania. Przy swoim stale zwiększającym się udziale rynek fotowoltaicznych systemów zasilania (PV)  wkrótce osiągnie opłacalność porównywalną z energią konwencjonalną.

Idąc naprzeciw takiemu trendowi firma Ergom wprowadziła do swojej oferty profesjonalne narzędzia służące do obróbki przewodów fotowoltaicznych (PV1-F).

Budowa przewodu fotowoltaicznego (rys. 1) wymaga zastosowania odrębnego typu stripperów, które mino że są podobne do obecnie stosowanych w przewodach energetycznych, posiadają jednak ostrza tnące wykonane z innych materiałów i o innej geometrii.

Rys. 1. Budowa przewodu fotowoltaicznego:

Budowa przewodu fotowoltaicznego

 

 1. Żyła przewodu Cu wielodrutowa cynowana giętka wg.  IEC/EN 60228 klasy 5
 2. Izolacja wewnętrzną EPR tzn. etylenowo - propylenowa, odporna na wysokie temperatury, UV i ozon; bezhalogenowa
 3. Izolacja zewnętrzna TPR tzn hybryda teflonowo – polipropylenowa, odporna na wysokie temperatury, UV i ozon; bezhalogenowa

Przykładem takiego narzędzia jest Stripper MINI Nr 3 Solar (rys. 2):

Stripper MINI Nr 3 Solar

Rys. 2. Stripper MINI Nr 3 Solar

Stripper MINI Nr 3 Solar

Stripper ten przeznaczony jest stosowanych w instalacjach fotowoltaicznych do przewodów [okrągłych jednożyłowych, wielodrutowych o przekrojach od 1,5 mm2  do 6 mm2 (15 - 9 AWG)].

Ergonomicznie ukształtowana rękojeść umożliwia szybkie i wygodne zdejmowanie izolacji, zaś boczny odcinak służy do przewodów okrągłych o maksymalnej średnicy zewnętrznej Ø 7,5 mm.

Podstawowe cechy Strippera MINI Nr 3 Solar:

 • Zakres obrabianych przekrojów przewodów
  od 1,5 mmdo 2,5 mm
  (15 – 13 AWG)

Zakres obrabianych przekrojów przewodów od 1,5 mm 2do 2,5 mm 2 (15 – 13 AWG)

 • Zakres obrabianych przekrojów przewodów
  od 4 mmdo 6 mm
  (11 - 9 AWG)

Zakres obrabianych przekrojów przewodów od 4 mm 2do 6 mm 2 . (11 - 9 AWG)

 • Nie wymaga regulacji głębokości nacinania izolacji.

Nie wymaga regulacji głębokości nacinania izolacji.

 • Odcinak przeznaczony do okrągłych przewodów o maksymalnej średnicy zewnętrznej Ø 7,5 mm.

Odcinak przeznaczony do okrągłych przewodów o maksymalnej średnicy zewnętrznej Ø 7,5 mm.

 • Blokowane rękojeści, ułatwiające przenoszenie narzędzia:
- Blokowane rękojeści, ułatwiające przenoszenie narzędzia.Blokowane rękojeści, ułatwiające przenoszenie narzędzia.

Za jego pomocą można również zdejmowania izolację zewnętrzną z tradycyjnych przewodów wielożyłowych i jednożyłowych o przekrojach: 3 x 0,75 mm2 , 10 mm2 i 16 mm2.

Innym bardziej zaawansowanym i wygodniejszym w użyciu narzędziem jest Stripper Nr 7 Solar.

Stripper Nr 7 Solar Stripper Nr 7 Solar

Automatyczny stripper jest przeznaczony do powszechnie stosowanych w instalacjach fotowoltaicznych przewodów okrągłych jednożyłowych, wielodrutowych.

Specjalnie ukształtowane ostrza odizolowujące strippera dopasowują się do grubości i rodzaju zdejmowanej izolacji przewodu solarnego. Taka konstrukcja zapewnia bardzo dokładne i powtarzalne zdejmowanie izolacji zewnętrznej jak i wewnętrznej, zabezpieczając jednocześnie wewnętrzną izolację jak i żyły przewodu przed mechanicznym uszkodzeniem.

Podstawowe cechy Strippera Nr 7 Solar:

 • Zakres obrabianych przekrojów przewodów: 1,5 – 6,0 mm² (15 – 9 AWG)

Zakres obrabianych przekrojów przewodów: 1,5 – 6,0 mm² (15 – 9 AWG)

 • Optyczny wskaźnik długości zdejmowanej izolacji: 8 – 24 mm

Stripper do obróbki przewodów fotowoltaicznych

 • Odcinak przeznaczony do okrągłych przewodów o maksymalnej średnicy zewnętrznej Ø 3,0 mm²:

 Odcinak przeznaczony do okrągłych przewodów o maksymalnej średnicy zewnętrznej Ø 3,0 mm²

 • Stripper przeznaczony jest do zdejmowania izolacji z przewodów o różnym przekroju, przed przystąpieniem do procesu zdejmowania izolacji należy wstępnie dopasować wysunięcie ostrza do przekroju przewodu z którego będzie zdejmowana izolacji. Odbywa się to za pomocą przesunięcia przełącznika:

Stripper przeznaczony jest do zdejmowania izolacji z przewodów o różnym przekroju, przed przystąpieniem do procesu zdejmowania izolacji należy wstępnie dopasować wysunięcie ostrza do przekroju przewodu z którego będzie zdejmowana izolacji. Odbywa się to za pomocą przesunięcia przełącznika

Ergom wykorzystując strategię rozwoju produktu wciąż wprowadza na rynek nowe wyroby i rozwiązania. Dynamiczny rozwój firmy w powiązaniu z rosnącym i coraz bardziej wymagającym rynkiem sprzyja takiemu podejściu. Zaspokajanie potrzeb odbiorców w zakresie obróbki przewodów i kabli zawsze było priorytetem Ergomu, który dzięki zaufaniu swoich klientów, został liderem w branży elektrotechnicznej na krajowym rynku. 

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Zakład Aparatury Elektrycznej ERGOM Sp. z o.o.
ul. Nowe Sady 10, Łódź
tel.  801 000 275
www.ergom.com
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl