Kombajn chodnikowy klasy MR firmy Sandvik Mining and Construction
Kombajny chodnikowe to maszyny górnicze przeznaczone do drążenia wyrobisk korytarzowych i komorowych głównie w skałach płonnych. Skała skrawana jest przez organ skrawający umiejscowiony na ruchomym ramieniu, a jej urobione fragmenty są pobierane za pomocą umiejscowionego w dolnej części kombajnu systemu transportującego, który najczęściej umieszcza urobek na znajdujący się za kombajnem środek transportu, np. przenośnik.
Całkowita moc silników elektrycznych zainstalowana w kombajnach małej i średniej klasy mieści się w przedziale od 170 do 360 kW, przy masach w granicach od 23 do 70 Mkg.
Przykładowy schemat kombajnu chodnikowego
Zespoły, jakie mogą zostać wykorzystane przy budowie układów hydraulicznych kombajnów chodnikowych należą do tej samej grupy komponentów, które stosowane są w ładowarkach, z tym że z uwagi na rosnące wymagania rynku dotyczące wprowadzania sterowania zdalnego coraz powszechniej znajdują zastosowanie bloki sterujące typu M4 ze zintegrowanym sterowaniem elektrycznym proporcjonalnym w wersji ATEX/IEC.
Przykładem udanego wprowadzenia tego typu rozwiązań są kombajny chodnikowe KTW 250 oraz KCH 135 produkcji WAMAG Wałbrzych.
Kombajn ścianowy KSW-1140E firmy ZZM Zabrze
Kombajny ścianowe to maszyny górnicze do bezpośredniego pozyskiwania węgla kamiennego z pokładu za pomocą organów skrawających zabudowanych w 2 ramionach na każdym końcu podłużnego kadłuba. Kombajny ścianowe poruszają się po specjalnej konstrukcji przenośnika zgrzebłowego, który odbiera i transportuje urobiony węgiel do dalszych systemów transportowych.
Łączna zainstalowana moc wszystkich napędów sięga obecnie nawet 2 MW w wersjach kombajnów do najgrubszych pokładów węgla.
Z uwagi na tendencję zastępowania napędów hydraulicznych jazdy kombajnów ścianowych przez napędy elektryczne, zastosowanie hydrauliki sprowadza się obecnie do sterowania siłownikami ramion, pokryw itp.
Zespoły, które aktualnie wykorzystywane są w układach hydraulicznych kombajnów ścianowych, to:
Ważnymi odbiorcami zespołów Bosch Rexroth wśród producentów kombajnów są ZZM Zabrze z grupy KOPEX oraz FAMUR Katowice.
Przykładowy schemat kombajnu ścianowego
|
REKLAMA |
REKLAMA |