Zautomatyzowane tworzenie dokumentacji elektrotechnicznej - ELEKTROTECHNIKA - OPROGRAMOWANIE - PLC - CAE/CAD - DOKUMENTACJA TECHNICZNA - GENERATOR PROJEKTÓW - PC SCHEMATIC - AUTOMATION
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Zautomatyzowane tworzenie dokumentacji elektrotechnicznej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zautomatyzowane tworzenie dokumentacji elektrotechnicznej

Czy można przyśpieszyć i usprawnić proces tworzenia dokumentacji elektrotechnicznej? Czy można ten proces zautomatyzować? Tak. Przy pomocy nowoczesnego i inteligentnego programu CAD/CAE jakim jest PC|SCHEMATIC Automation z wbudowanym standardowo do każdej wersji modułem tzw. Generatora Projektów.

To dzięki funkcji Generatora w krótkim czasie można automatycznie generować i aktualizować dokumentacje posiadające nawet kilkaset stron. Jego wykorzystanie znaczącą ułatwia projektowanie średnich, dużych i bardzo dużych obiektów, zawierających powtarzające się wielokrotnie identyczne struktury połączeń. 

Ponieważ powtarzające się w projektach podobne aplikacje układowe muszą być jednak zazwyczaj uzupełniane odpowiednimi różnymi danymi (jak nazwa urządzenia, typ, nastawy zabezpieczeń, adresy I/O itp.), dlatego wykorzystanie do tego celu klasycznej metody Kopiuj–Wklej nie daje pożądanego efektu przyśpieszenia prac. Bowiem, po każdorazowym wklejeniu wybranego skopiowanego uprzednio fragmentu rysunku, projektant jest i tak zmuszony do "ręcznej" edycji parametrów poszczególnych aparatów, urządzeń i kabli na kreślonych schematach.

I właśnie wykonaniem tego żmudnego procesu rysowania schematów i edytowania poszczególnych danych w projekcie może zająć się z powodzeniem Generator w programie Automation. A w automatycznie tworzonych projektach dzięki niemu mogą dodatkowo pojawić się, oprócz stron schematów, również wszystkie inne niezbędne strony dokumentacji – spisy treści, strony tytułowe rozdziałów, wszystkie rodzaje zestawień (części, składników, kabli, złączek, PLC), strony z drukowanymi etykietami oraz automatycznie wygenerowane graficzne plany kabli, listew zaciskowych i połączeń.

Generalnie podczas pracy z Generatorem podobne części projektu są wykonywane przez inżynierów jednokrotnie, a następnie odpowiednio parametryzowane. Ogólną zasadą jest więc wykorzystywanie istniejących już materiałów w połączeniu z inteligentnymi funkcjami programu PC|SCHEMATIC Automation.

By móc pracować z wykorzystaniem Generatora należy jednorazowo:

 • utworzyć niezbędne formatki i szablony dla wstawiania rysunków standardowych,
 • utworzyć wszystkie inne kompletne strony i podprojekty,
 • utworzyć wszystkie niezbędne rysunki standardowe (makra),
 • sparametryzować rysunki standardowe i wprowadzić tzw. znaczniki zmiennych,
 • opracować modele rysunków standardowych (makra wariantowe),
 • przygotować tzw. plik definicji projektu.

Pliki definicji wraz z szablonami i rysunkami standardowymi stanowią źródło informacji definiującej zawartość projektów generowanych automatycznie. Pliki te mogą być tworzone bezpośrednio na przykład w programie Excel (xls, csv) lub mogą zostać wygenerowane na podstawie istniejących projektów i następnie zmodyfikowane stosownie do wymagań i potrzeb.

Poprzez plik definicji i wprowadzone zmienne podczas generowania mogą być kontrolowane i sterowane:

 • parametry i nazwa projektu,
 • oznaczenia referencyjne (funkcje i położenia),
 • nazwy podprojektów zawierające gotowe wykonane strony schematów,
 • nazwy podprojektów z przygotowanymi formatkami zestawień,
 • strony szablonów rysunków, przygotowane do wstawiania makr (rysunków standardowych),
 • rysunki standardowe do wstawiania na szablonach,
 • dane, które będą przypisane do rysunków standardowych (numery artykułów, nazwy itp.),
 • wszystkie niezależne (wolne) teksty.

W fazie generowania projektu wartości dla zmiennych są pobierane z pliku definicji, wstawiane do rysunku standardowego, po czym rysunek zostaje umieszczony na danym wybranym szablonie. Praca nad projektem utworzonym za pomocą automatycznego generowania może być w kolejnym etapie oczywiście kontynuowana "ręcznie". Następnie plik definicji projektu może zostać zaktualizowany tak, by odpowiadał naniesionym zmianom i uzupełnieniom.

 

 

Podczas generowania dokumentacji użytkownik dodatkowo może wywołać:

 • automatyczne nazywanie symboli,
 • automatyczne aktualizowanie zestawień po wygenerowaniu,
 • automatyczne aktualizowanie planów graficznych po wygenerowaniu,
 • automatyczne aktualizowanie parametrów aparatów z bazy danych po wygenerowaniu,
 • automatyczne dodanie oznaczeń referencyjnych do symboli,
 • automatyczną synchronizację PLC pomiędzy symbolami a kartami I/O.

Generator Projektów można również wykorzystać do łączenia projektów i podprojektów w jedną całość. Dzięki temu możliwa jest praca wielu osób nad jedną dokumentacją w tym samym czasie oraz kontrola tej całości przez koordynatora projektu. Praca odbywa się bowiem na mniejszych plikach, ale każdy z projektantów w dowolnej chwili jest w stanie wygenerować pełną dokumentację i uzyskać potrzebną wiedzę.

Bezpłatna wersja testowa programu PC|SCHEMATIC Automation dostępna na stronie internetowej: www.pcschematic.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl