Diody bypass w panelach fotowoltaicznych - PANELE FOTOWOLTAICZNE - FOTOWOLTAIKA - DIODY BYPASS - DIODY BOCZNIKUJĄCE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Diody bypass w panelach fotowoltaicznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Diody bypass w panelach fotowoltaicznych

Awatar użytkownika
autor:

Dioda bypass czy używając polskiego określenia dioda bocznikująca jest ważnym elementem każdego panelu fotowoltaicznego. Diodę bypass wlutowuje się równolegle w łańcuch ogniw fotowoltaicznych a jej polaryzacja jest przeciwna do ogniw.

W normalnych warunkach pracy ogniwa fotowoltaiczne spolaryzowane są w kierunku przewodzenia natomiast dioda bypass spolaryzowana jest w kierunku zaporowym. Gdy panele fotowoltaiczne są oświetlone prąd przepływa jak na rysunku 1:

dioda bypass

Rys. 1. Przepływ prądu przez panele fotowoltaiczne w przypadku normalnego oświetlenia

W przypadku, gdy wystąpi zacienienie ogniw w panelu fotowoltaicznym i łańcuchu ogniw fotowoltaicznych pojawi się prąd w kierunku zaporowym dioda bocznikująca polaryzuje się w kierunku przewodzenia i umożliwia przepływ prądu z niezacienionych paneli fotowoltaicznych. Prąd przepływa jak na rysunku 2:

dioda bocznikująca

Rys. 2. Przepływ prądu przez panele fotowoltaiczne w przypadku zacienienia środkowego panelu

Diody bocznikujące – diody bypass montowane są zazwyczaj w puszce przyłączeniowej z tyłu panelu fotowoltaicznego taka lokalizacja ułatwia ich wymianę w przypadku uszkodzenia. 

Zdjęcie diody bypass w puszcze przyłączeniowej baterii słonecznej

Zdjęcie diody bypass w puszcze przyłączeniowej baterii słonecznej

Skutki montażu diód bypass w panelach fotowoltaicznych

Diody bocznikujące są niezbędnym elementem panelu fotowoltaicznego gdyż chronią instalację przed skutkami zacienienia. W przypadku podłączenia kilku paneli fotowoltaicznych w szeregu celem zwiększenia napięcia prąd płynący w obwodzie będzie równy prądowi najsłabszego elementu układu. W przypadku zacieniania jednego z paneli fotowoltaicznych moc układu radykalnie spadnie. Przed taką utratą mocy w całej instalacji chronią diody bypass, wyłączając z łańcucha zacieniony panel, przez co redukują straty w całej instalacji oraz redukują ryzyko uszkodzenia zacienionego ogniwa. (przez zacienione ogniwo przepływa prąd w kierunku przeciwnym powodując znaczące przegrzanie ogniwa). Należy pamiętać, że konsekwencją stosowania diód bocznikujących jest także brak możliwości ładowania akumulatora bezpośrednio panelem fotowoltaicznym gdyż w przypadku zacienienia dioda bypass spowodowałaby zwarcie na akumulatorze. Oczywiście ładowanie akumulatora bezpośrednio baterią słoneczną nie jest wskazane nawet w przypadku braku diody bypass w panelu fotowoltaicznym z uwagi na niedostosowanie prądu i napięcia ładowania.

solaris18.blogspot.com

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (5)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Andrzey
Jeżeli dioda bypass faktycznie powodowałaby "zwarcie na akumulatorze" to taki panel z bypassem nie nadawałby się w ogóle do zasilania. Z tego stwierdzenia wynika, że po zaciemnieniu panela dioda się sama odwraca biegunami.
No avatar
Gość
Nie piszemy "diód" tylko "diod" - proszę to poprawić.
PS artykuł bardzo przydatny :)
No avatar
Gość
Dokładnie przy takim połączeniu dioda nie powoduje problemu a już na pewno nie powoduje zwarcia
No avatar
Gość
Należy pamiętać, że konsekwencją stosowania diód bocznikujących jest także brak możliwości ładowania akumulatora bezpośrednio panelem fotowoltaicznym gdyż w przypadku zacienienia dioda bypass spowodowałaby zwarcie na akumulatorze.

Powyższe stwierdzenie jest plagiatem a dodatkowo bezmyślnym i bezrefleksyjnym powielaniem bzdur. Proszę zwrócić uwagą na autorów oryginału. Po prostu nie do wiary:
http://pe.org.pl/articles/2016/8/30.pdf
No avatar
Gość
Przecież dioda jest zaporowo do akumulatora to czemu ma się on rozladować?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Politechnika Gdańska Politechnika Gdańska Grupa zrzeszająca pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej.
Rolnictwo energetyczne Rolnictwo energetyczne Informacje dotyczące rolnictwa energetycznego, biogazowni, biopaliw, roślin energetycznych itp.
Fotografia cyfrowa Fotografia cyfrowa Grupa dedykowana pasjonatom i amatorom fotografii cyfrowej. Rozmawiamy o sprzęcie fotograficznym ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl