System analizy obrazu dla robota przemysłowego z 1986 roku - SENSORY CCD - ROBOT - HISTORIA - ASPAT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY System analizy obrazu dla robota przemysłowego z 1986 roku
drukuj stronę
poleć znajomemu

System analizy obrazu dla robota przemysłowego z 1986 roku

Brak awataru
autor: Bogdan Zając

System stanowi wyposażenie dla robota przemysłowego przeznaczonego do rozpoznawania detali, wyznaczania ich położenia oraz wysterowania ramienia robota dla precyzyjnego przeniesienia detalu na stanowisko obróbcze. Autorzy: B. Zając, Z. Krzemiński, J. Krzemiński, A. Dyner, Z. Orłowski, Instytut Technologii Budowy Maszyn, Politechnika Częstochowska

System składa się z kamery CCD z podwójnym układem optycznym, zespołu analizy obrazu oraz mikrokomputera koordynującego. Kamera z układem optycznym jest instalowana na końcówce ramienia robota w stałym układzie przestrzennym z chwytakiem. Podwójny układ optyczny pozwala na stosowanie dwu różnych rozmiarów kadru: dużego do jakościowej, zgrubnej analizy obrazu dla wstępnej orientacji i klasyfikacji przedmiotów oraz małego do wyznaczania położenia fragmentów przedmiotu z dużą rozdzielczością bezwzględną. Zespół analizy obrazu wykonuje obróbkę sygnału wizyjnego, przetwarzanie informacji obrazowej, segmentację treści obrazu, klasyfikację detali, wyznaczanie położenia fragmentów detalu. Mikrokomputer koordynujący służy do organizacji pracy systemu, przez sprzężenie z układem sterowania robotem kieruje ruchem ramienia z kamerą i chwytakiem w procesie poszukiwania oraz przekazuje sygnał gotowosci do pobrania detalu. Mikrokomputer ten przechowuje dane wzorcowe o obrazach detali pozwalające na obliczenie danych do przemieszczenia ramienia w procesie pobierania.

Schemat zestawu ROBOT - SYSTEM ANALIZY OBRAZU:

Schemat zestawu ROBOT - SYSTEM ANALIZY OBRAZU:

Wydruk komputerowy (powyżej) przedstawia odlew żeliwny. W górnym prawym fragmencie jest widoczny zdyskredytowany obraz całego przedmiotu w dużym kadrze o rozdzielczości ok. 1 mm/pxl. Pozostała część wydruku przedstawia fragment odlewu (charakterystyczne kątowe załanie ścianki) w małym kadrze o rozdzielczości 0,1 mm/pxl. Odlew leżał na czarnym tle, oświetlony światłem żarowym (ok. 150 W).

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
System analizy obrazu dla robota przemysłowego opracowano przy czynnym udziale
Przemysłowego Instytutu Elektroniki Warszawa 1992r.

Autor Bogdan Zając
No avatar
Gość
Ciekawy artykuł
http://www.astor.com.pl/produkty/robotyzacja.html
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Falowniki Falowniki Informacje na temat elektrycznych systemów napędowych.
Akty prawne, normy Akty prawne, normy Akty prawne, normy i inne zagadnienia
Automania Automania Grupa zrzeszająca pasjonatów czterech kółek.
Projektanci sieci elektroenergetycznych nN i SN Projektanci sieci ... Pomocna dłoń w problemach związanych z projektowanie nowych i modernizowaniem istniejących sieci ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl