Jak działają baterie słoneczne? - BATERIE SŁONECZNE - OZE - OGNIWA SŁONECZNE - ELEKTROWNIA SŁONECZNA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Jak działają baterie słoneczne?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak działają baterie słoneczne?

Moduły zbudowane z cienkich krzemowych płytek zmieniają energię słoneczną w elektryczną.

Zanim człowiek zaczął wykorzystywać energię Słońca przy pomocy ogniw słonecznych, wymyślił baterię ogrzewającą wodę. Rzędy zwierciadeł skupiały w niej światło na odbiorniku, który nagrzewał wodę w systemie rur. Wrzący płyn wydzielał parę o wysokim ciśnieniu, a ona napędzała turbinę produkującą prąd. Elektrownie tego typu nie były jednak opłacalne. Przełom nastąpił, gdy ludzie nauczyli się wykorzystywać zjawisko zwane efektem fotoelektrycznym, odkryte w 1887 roku przez Heinricha Hertza. Ten niemiecki fizyk stwierdził, że pewne substancje pod wpływem światła mogą emitować elektrony.

Moduły zbudowane z cienkich krzemowych płytek zmieniają energię słoneczną w elektryczną.

Najpopularniejsze ogniwa słoneczne są wykonane z półprzewodnika krzemowego. Ogniwo składa się z dwóch jego warstw: ×pÓ i ×nÓ. Warstwa ×nÓ ma nadmiar elektronów (cząstek naładowanych ujemnie), warstwa „p” ma ich z kolei za mało – może je przyjmować. Po połączeniu obu warstw, powstaje między nimi napięcie. Padające na ogniwo światło słoneczne dostarcza energii niezbędnej do przepływu elektronów – wędrują z warstwy ×nÓ do warstwy ×pÓ. W ten sposób w ogniwie zaczyna płynąć prąd. Teraz wystarczy go już tylko zebrać i skoncentrować.

Kiedyś ogniwa takie służyły do zasilania głównie satelitów i sond kosmicznych. Dziś można je spotkać m.in. w domach, nowoczesnych środkach transportu (samochody, promy), powstaje coraz więcej elektrowni słonecznych. Co prawda pozyskiwanie energii w ten sposób jest nadal kosztowne, ale wobec ograniczonych zasobów węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego można się spodziewać, że w przyszłości (wraz z np. elektrowniami wiatrowymi) przejmą prym w tej dziedzinie. 

Źródło: focus.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
WEMiF WEMiF Grupa studentów, absolwentów i pracowników Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki ...
Oświetlenie Oświetlenie oświetlenie in general ;-)
Studenci i absolwenci Politechniki Śląskiej Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej
Energetyka słoneczna Energetyka słoneczna Grupa zrzeszająca osoby zainteresowane tematyką energetyki słonecznej
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl