Moje rysunki - OŚWIETLENIE - SCHEMAT - ŁĄCZENIE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
drukuj stronę
poleć znajomemu

Moje rysunki

Awatar użytkownika
autor: Voltman83

Sposoby łączenia obw. oświetleniowych dla początkujących

połączenie obw. oświetleniowego

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
Załączniki:
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (11)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
Zacznę od tego, że zgadzam się z przedmówcami, którzy negują ten sposób łączenia - używania przewodu ochronnego jako fazowego, nawet jeśli obudowy punktów oświetleniowych są plastikowe.

Lepiej żeby ktoś nieznający tego myku nie próbował tam grzebać....

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana kabla 3 żyłowego na cztero-żyłowy na wyjściu pierwszej kostki, włączniki mogą śmiało rozdzielać jeden przewód fazowy na dwa natomiast PE zostawiajmy w spokoju.

Tak, wiem jak to wygląda praktycznie, bo już kilkukrotnie trafiłem na takie kwiatki - wykorzystanie teoretycznie niepotrzebnego w tym przypadku kabla jest tańsze niż położenie nowego bo: czas to pieniądz a przewodów nie rozdają za darmo.

Jedna uwaga - nie widzę sensu w tym obwodzie stosowania drugiej kostki? - chyba, że miałby być podpięty do niej drugi punkt oświetleniowy zapalany tym samym przełącznikiem.
Brak obrazka
male wyjasnienie bo, zaszło nieporozumienie - owszem z mojej winy, gdyż nie uwzględniłem, iż ten rysunek jest tylko poglądowy i nie dopisałem iż należy przyjąć że obudowa tejże oprawy wykonana jest w całości z tworzywa sztucznego.
Natomiast w odniesieniu do sugestii ze instalacja owa winna być wykonana przewodem 4x1,5mm2 to zupełnie ale to zupełnie sie nie zgadzam.
No ale...mimo wszystko dziękuje za krytyke. Pomaga wyciągać wnioski.
Pozdrawiam
No avatar
lo
Nie należałoby usunąć tego artykułu? Propagowanie głupoty i stwarzanie niebezpiecznych sytuacji nie jest chyba tutaj promowane?
No avatar
Bezpieczniej będzie gdy przerzucisz się na komiksy...
No avatar
elvis
Kolego spojrzyj na rysunek i go popraw - cos ci pomylilo, na niebieskim idzie poczatkowo faza od łacznika a potem nagle zamienia sie z zolto-zielonym (u ciebie N), bran Bog tak podlaczac... ha .. elektrycy :p
No avatar
gość2
rozumiem że są dostępne tylko 3 żyły, jednak tak łączyć nie wolno. przewód PE (unormowany żółto-zielony) ma być łączony tylko i wyłącznie do metalowych elementów w celu zachowania ochrony przeciwporażeniowej. w takiej instalacji, jeżeli pojawi się napięcie (np. przebicie) do elementów przewodzących (np. jakaś obudowa) może zaistnieć ryzyko porażenia prądem. nie należy również przerywać obwodu PE w pierwszej puszcze ze względu na wyrównanie potencjałów oraz zainstalowanemu zabezpieczeniu RCD w rozdzielnicy.

Tak jak kolega wspomniał, powinno się zastosować kabel czterożyłowy w celu wykonania prawidłowej instalacji.
No avatar
lican
moze kolega wykonujacy polaczenie ma tylko kable 3x1,5 i dlatego tak wyszlo :P
No avatar
lodzmen
do oprawy poprowadzone są tylko 3 przewody a powinny być 4.
1.brązowy L1 do 1 oprawy
2.czarny L2 do 2 oprawy
3.niebieski -neutralny do 2h opraw
4 pe -ochrona do 2 opraw
lub 2 wersja
czarny, brązowy jako zasilające L do opraw
pen źółto-zielony przewód neutralno-ochronny
pozdrawiam
No avatar
friday
Do aa. Co się nie zgadza ?
No avatar
aa
no chyba cos tu sie nie zgadza...
No avatar
Gość
Nic nie rozumiem - jakieś słowo komentarza by się przydało

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Studenci i absolwenci Politechniki Białostockiej Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Białostockiej
Sieci telekomunikacyjne Sieci telekomunikacyjne Grupa stworzona dla teleinformatyków, osób tworzących, zarządzających różnymi typami sieci ...
Falowniki Falowniki Informacje na temat elektrycznych systemów napędowych.
Elektryka Samochodowa Elektryka Samochodowa Grupa skierowana do osób zajmujących się profesjonalnie lub amatorsko elektyrką samochodową.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl