Sztuczne oświetlenie coraz bardziej zbliżone do słonecznego dzięki technologiom LED
Mały krok w długości fali, wielki krok w CRI
Rys. 2. Pokrycie fioletowego układu LED „VxRGB” czerwonym, zielonym i niebieskim fosforem pozwolilo stworzyć lampy LED o współczynniku CRI przekraczającym 90 |
Niebawem na rynku pojawią się lampy LED ze współczynnikiem Ra równym 98. Są one oparte na układach fioletowych, które wytwarzają światło o długości fali krótszej o około 10 procent, niż układy niebieskie (światło fioletowe ma długość fali od 400 do 450 nm). Opracowując układy na podłożu z azotku galu, które emitują światło z tej części widma, a następnie pokrywając je czerwonymi, zielonymi i niebieskimi fosforami (rys. 2), firma Mitsubishi Chemical Corporation (MCC) odkryła unikatowy sposób wytwarzania światła, które bardzo przypomina światło słoneczne. Technologia ta nosi nazwę VxRGB.
W rzeczywistości z perspektywy ludzkiego oka światło nowych lamp jest praktycznie nieodróżnialne od słonecznego. Widmo światła wytwarzanego dzięki tej technice jest bardzo szerokie (rys. 3), a poziomy poszczególnych barw są do siebie zbliżone.
Dostrajanie światła białego
Rys. 3. Fioletowy układ LED firmy MCC zapewnia szerokie, równomierne widmo światła |
Inną cechą światła białego jest temperatura barwowa wyrażona w stopniach Kelwina („K”). Odnosi się ona do koloru samego źródła światła, a nie jego zdolności do oddawania barw. Lampy LED i inne lampy energooszczędne zwykle opisuje się jako „ciepłe”
lub „zimne”. Ciepła biel to światło żółtawe lub czerwonawe o temperaturze barwowej od 2700
do 3000 K. Światło zimne, o temperaturze ponad 5000 K, wydaje się niebieskawe.
W niektórych sytuacjach pożądane jest „dostrojenie” temperatury światła białego oraz możliwość zmiany zabarwienia i nasycenia oświetlanych przedmiotów. Sklepy detaliczne, muzea, biura, hotele i ośrodki opieki zdrowotnej, w tym sale operacyjne, mogą skorzystać na elastyczności, jaką oferuje strojone oświetlenie. Również w domu mogłoby się przydać chłodne światło w dzień, a cieplejsze światło na wieczór w celu stworzenia bardziej relaksującej atmosfery.
Przyszłe systemy oświetleniowe Verbatim oparte na technologii VxRGB firmy MCC zaoferują tę elastyczność poprzez zastosowane dodatkowych elektronicznych obwodów sterujących. Co najważniejsze, wysoki współczynnik Ra będzie zachowany w pełnym zakresie temperatury barwowej, podobnie jak natężenie emitowanego światła (mierzona w lumenach). Ponadto lampy będzie można ściemniać bez obniżania współczynnika Ra. W zastosowaniach profesjonalnych lampy te zaoferują projektantom oświetlenia nowy poziom elastyczności, pozwalając im stworzyć „światło słoneczne wewnątrz budynku”, a nawet naśladować je w sposób odzwierciedlający wędrówkę słońca po niebie.
|
REKLAMA |



REKLAMA |