Nowe możliwości układu wzbudzenia WGSY–38 - GENERATOR - GE INTELLIGENT PLATFORMS - VERSAMAX - CPUE05 - WGSY–38 - MODBUS RTU - UKŁAD WZBUDZENIA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Nowe możliwości układu wzbudzenia WGSY–38
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe możliwości układu wzbudzenia WGSY–38

Instytut Energetyki Oddział Gdańsk (IEN Gdańsk) od ponad 50 lat projektuje i wdraża układy wzbudzenia generatorów synchronicznych. Opracowane przez tę firmę układy pracują w wielu elektrowniach w kraju i za granicą. W roku 2004 IEN Gdańsk opracował układ wzbudzenia typu WGSY–38, przeznaczony dla generatorów dużej mocy. Od tego czasu IEN Gdańsk wdrożył piętnaście tego typu układów, w tym trzy jako produkty eksportowe.

Zadaniem układu wzbudzenia jest dostarczenie do wirnika generatora prądu wzbudzenia o wartości zależnej od aktualnych warunków pracy generatora. Źródłem tego prądu w układzie WGSY–38 są dwa, trzy lub cztery pracujące równolegle prostowniki tyrystorowe sterowane za pomocą światłowodów przez regulator układu wzbudzenia. Regulator układu WGSY–38 posiada dwa całkowicie niezależne i funkcjonalnie identyczne kanały regulacji, które wzajemnie się rezerwują – w razie wystąpienia awarii następuje samoczynne przełączenie na kanał będący w rezerwie.

Oba kanały regulatora WGSY–38 wyposażono w sterowniki VersaMax firmy GE Intelligent Platforms, które odpowiadają za wszystkie funkcje logiczne, komunikacyjne i diagnostyczne, oraz rejestrację zdarzeń, jak również nadzór nad procesem operacyjnego i awaryjnego przełączania kanałów. Sterownik każdego z kanałów dysponuje jednostką centralną CPUE05 oraz pięcioma modułami I/O obsługującymi 80 wejść oraz 80 wyjść binarnych. Kontrola pracy prostowników tyrystorowych odbywa się za pomocą dedykowanych Sterowników Lokalnych opracowanych w IEN Gdańsk, za pośrednictwem protokołu Modbus RTU poprzez pierwszy port szeregowy sterowników VersaMax. Lokalną wizualizację parametrów pracy oraz lokalne sterowanie układem wzbudzenia protokołem Modbus RTU umożliwia panel operatorski w szafie regulatora, podłączony poprzez port 2 sterownika VersaMax.

Panel zdalnego sterowania

W roku 2008 układ wzbudzenia typu WGSY–38 w opisanej powyżej konfiguracji został zainstalowany i uruchomiony w PGE Elektrowni Opole SA z generatorem o mocy 360 MW. Po raz pierwszy w tej implementacji układu WGSY–38 do zdalnego sterowania jego pracą poprzez interfejs Ethernet wykorzystano dotykowy panel operatorski serii QuickPanel CE firmy GE Intelligent Platforms. Oprogramowanie QuickPanela zawierające grafikę poszczególnych ekranów

Oprogramowanie QuickPanela

oraz logikę sterownia układem wzbudzenia powstało w środowisku Proficy Machine Edition.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl