Porty komunikacyjne
W roku 2010 PGE Elektrownia Opole SA przystąpiła do wdrożenia systemu DCS, co wymusiło potrzebę przystosowania układu WGSY–38 do współpracy z nadrzędnym systemem sterowania. Najprostszym możliwym standardem komunikacji DCS – WGSY–38 okazał się interfejs RS485 oraz protokół Modbus RTU.
Do współpracy z nadrzędnym systemem sterowania zdecydowano się wykorzystać porty RS485 (port 2) sterowników VersaMax, co niestety pozbawiło panel operatorski w szafie regulatora połączenia komunikacyjnego. Jednym z możliwych rozwiązań przywrócenia połączenia było wyposażenie regulatora w dodatkowy sterownik
VersaMax, który pośredniczyłby w przepływie informacji pomiędzy panelem a sterownikami regulatorów. Dodatkowy PLC CPUE05 byłby podłączony do:
Opisana powyżej koncepcja modernizacji sprzętowej regulatora została wdrożona.
Do wymiany danych interfejsem Ethernet pomiędzy dodatkowym PLC VersaMax, a sterownikami VersaMax kanałów (PLC1, PLC2) wykorzystano wbudowany w jednostki CPUE05 protokół EGD (Ethernet Global Data). Modernizacja sprzętowa regulatora spowodowała oczywiście konieczność oprogramowania dodatkowego sterownika, oraz niewielkie zmiany w oprogramowaniu QuickPanela.
Podczas testów zmodernizowanego regulatora układu WGSY–38, w porównaniu do stanu przed modernizacją, dzięki dużej prędkości protokołu EGD nie dostrzeżono różnic w czasach odczytu danych przez panel, czy też opóźnień w wysyłaniu komend do sterowników kanałów. Zatem można stwierdzić, że dodatkowy PLC VersaMax stał się sprawnym, dwukierunkowym konwerterem interfejsów Ethernet/RS485 oraz protokołów EGD/Modbus RTU.
Podsumowując, układ wzbudzenia WGSY–38 został wzbogacony o niezawodny panel zdalnego sterowania, udostępniono dwa niezależne porty RS485 sterowników VersaMax do sterowania układem wzbudzenia z systemu DCS, a ponadto na dodatkowym PLC przybył wolny port RS232, który może zostać wykorzystany w przyszłości.
|
REKLAMA |
REKLAMA |