Jak wybrać odpowiednie oświetlenie samochodowe? - PHILIPS - REFLEKTORY SAMOCHODOWE - OŚWIETLENIE SAMOCHODOWE - PHILIPS AUTOMOTIVE - HOMOLOGACJA E1 - ŚWIATŁA KSENONOWE - ŻARÓWKI HALOGENOWE - LAMPY KSENONOWE - MODUŁY LED - NIGHTGUIDE DOUBLELIFE - ECOVISION
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Jak wybrać odpowiednie oświetlenie samochodowe?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie samochodowe?

Wywiad z Jarosławem Kaflakiem, ekspertem Philips Automotive Lighting.

 

Jakie rozwiązania oświetlenia samochodowego dostępne są na rynku?

Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe segmenty: żarówki halogenowe, lampy ksenonowe i moduły LEDowe.

Jakie są podstawowe różnice między nimi?

O żarówkach mówimy tylko w kontekście oświetlenia halogenowego. W tym segmencie Philips proponuje żarówki o wydłużonej trwałości, zwiększonej mocy, energooszczędne oraz zapewniające ksenonowy efekt. W przypadku oświetlenia ksenonowego mówimy o lampach. Lampa ksenonowa nie ma skrętki, źródłem światła jest łuk świetlny powstający wewnątrz lampy po jej uruchomieniu. Wnętrze jest wypełnione gazem – ksenonem (stąd nazwa). Najnowszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest oświetlenie LEDowe, które gwarantuje długą żywotność i energooszczędność.

Czym powinniśmy się kierować kupując oświetlenie samochodowe? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Kupując oświetlenie samochodowe należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy żarówki są homologowane. Najlepsza homologacja oświetlenia samochodowego w Europie to homologacja E1, która gwarantuje najwyższą jakość wykonania produktu. W przypadku żarówek halogenowych należy upewnić się, że produkt posiada odcięcie promieniowania UV, dzięki czemu reflektory nie matowieją.

Jakie są przyczyny przepalania się żarówek samochodowych? Jak Philips zwiększa trwałość oświetlenia samochodowego?

Najczęstszą przyczyną przepalania się żarówek są skoki napięcia, zbyt wysokie napięcie zasilające, szok termiczny oraz uderzenia i wibracje. Producenci oświetlenia samochodowego mierzą trwałość oświetlenia przy napięciu 13,2 V, co nijak się ma do napięcia jakie występuje na doprowadnikach w nowych samochodach. Każde wyższe napięcie na doprowadnikach żarówki powoduje utratę trwałości. Żarówki, które gwarantują nam wysoką trwałość uzyskuje się dzięki specjalnemu domieszkowaniu gazu halogenowego np. argonem albo kryptonem, który spowalnia cykl halogenowy. Dodatkowo stosuje się też wtłaczanie gazu halogenowego do żarówki pod dużym ciśnieniem, co spowalnia wyrywanie się wolframu ze skrętki. Przykładami żarówek o zwiększonej trwałości są NightGuide DoubleLife i EcoVision. Jednocześnie ich strumień świetlny, czyli moc żarówki jest zgodna z normą.

Philips EcoVision Automotive headlight lamp 12972ECO H7 12 V 55 W

Na jak długo powinien wystarczyć nam moduł LEDowy i czy, tak jak w przypadku zwykłych żarówek halogenowych traci z wiekiem swoje właściwości świetlne?

Moduły LEDowe nie tracą swoich właściwości świetlnych z upływem czasu. Trwałość modułu LEDowego jest minimum dwukrotnie dłuższa niż lampy ksenonowej. Czyli jest to trwałość na poziomie od 5 do 7 tysięcy godzin użytkowania. Moduł LED powinien więc działać tyle ile wynosi średni czas użytkowania samochodu.

Moduł samochodowy LED Philips

Kierowcy często narzekają na oślepiające oświetlenie pojazdów jadących z naprzeciwka. Jakie są przyczyny nieprawidłowego ustawienia świateł?

Przyczyną nieprawidłowego oświetlenia może być zarówno żarówka, jak i reflektor. Duże zagrożenie stanowią kierowcy kupujący żarówki niewystarczającej jakości, często mające imitować efekt ksenonowy. O tym czy żarówka oślepia decyduje ilość lumenów. Gdy strumień świetlny jest silniejszy niż homologowany, żarówka zaczyna oślepiać. Drugim powodem oślepiania może być niska jakość produkcji, np. gdy skrętka jest źle umieszczona w żarówce. Wracając do żarówek halogenowych z niebieską bańką należy wybierać jedynie te produkty, które posiadają homologację. Inaczej będziemy stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i narazimy się na wysoką karę. Oddzielną kwestią jest ustawienie reflektorów.

Jak dbać o reflektory?

Problem z reflektorami może dotyczyć ich zużycia lub złego ustawienia. Brudny, pożółkły reflektor może zatrzymywać część światła lub kierować je w złym kierunku. Taki reflektor należy wymienić, bo w porównaniu z przezroczystym ogranicza źródło światła nawet o połowę. W nowszych reflektorach gładkoszybowych, szkło wykonane z poliwęglanu można szlifować. Jednak najważniejszą i najtańszą kwestią jest ustawianie reflektorów po każdej wymianie żarówek. W warsztacie taka usługa kosztuje od 10 do 20 złotych.

Czy można ustawić światła „na oko”?

Jest to niemożliwe. Światła to podstawa bezpieczeństwa. Kierowcom często brakuje wyobraźni. Myślą, że plama jasnego światła na asfalcie to optymalne oświetlenie. Jednak zbyt silny strumień światła, skierowany w jedno miejsce jest niebezpieczny. Oko przystosowuje się do światła o dużym natężeniu, przez co gorzej widzi to, co znajduje się w dalszej odległości. Światło powinno rozkładać się w miarę równolegle, doświetlać pobocze, nie męczyć wzroku.

Dziękuję za rozmowę.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
PHILIPS LIGHTING POLAND S.A.
ul. Kossaka 150, Piła
www.lighting.philips.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl