EXPOPOWER 2011 - Energetyczne technologie jutra
Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER obchodzą w tym roku swój pierwszy, mały jubileusz. Już po raz piąty specjaliści z branży elektroenergetycznej zjadą w maju do Poznania, by wziąć udział w tym wydarzeniu i zapoznać się z najnowszymi produktami i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi dla energetyki.
Tematyka targów EXPOPOWER (Poznań, 24-26.05.2011) odbywających się pod hasłem „Energetyka przyszłości – przyszłość energetyki" obejmuje wytwarzanie, przesył i dystrybucję energii elektrycznej i cieplnej, maszyny i urządzenia elektryczne, przewody i łączniki, sterowanie i kontrolę, akcesoria układów automatyki, instalacje odgromowe, budownictwo energetyczne i oświetlenie. „Jesteśmy przekonani, że majowe targi odegrają aktywną rolę w wyznaczaniu kierunków rozwoju energetyki, będąc dla wystawców skuteczną platformą promocji ich innowacyjnej oferty, a dla zwiedzających interesującą prezentacją energetycznych technologii jutra”, mówi dyrektor targów EXPOPOWER Marcin Gorynia. Organizatorzy spodziewają się, że w ciągu trzech targowych dni z ekspozycją zapozna się ponad 10.000 specjalistów z całego kraju. Oferta targów skierowana jest głównie do przedstawicieli biur projektowych, zakładów energetycznych, firm wykonawczych, hurtowni elektrycznych, działów energetycznych firm i zakładów przemysłowych, stowarzyszeń i instytucji z branży elektroenergetycznej i energii odnawialnej, spółdzielni mieszkaniowych, firm komunalnych, władz samorządowych, uczniów i nauczycieli oraz studentów i wykładowców szkół o profilu elektroenergetycznym.
Targi EXPOPOWER piąty rok z rzędu notują wzrost liczby wystawców. W tegorocznej edycji uczestniczą wiodący przedstawiciele branży energetycznej i elektrotechnicznej (m.in. ABB, Apator, Elektrobudowa, Elektromontaż Poznań, Elektromontaż Lublin, ENEA, Energa, Es System, Hager, Kromiss-Bis, LUG, Mikronika, Philips, Tauron). Ofertę targów EXPOPOWER dopełnią organizowane po raz trzeci Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER oraz Międzynarodowe Targi Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno-Pomiarowej AUTOMA. Łącznie podczas majowego bloku targów energetycznych swoją ofertę przedstawi w Poznaniu około 350 firm z kilkunastu krajów.
II Forum Elektroenergetyki Polskiej
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, wzorem roku ubiegłego, organizuje podczas targów II Forum Elektroenergetyki Polskiej. Tegoroczna konferencja, zaplanowana na pierwszy dzień targów, 24 maja br., odbędzie się pod hasłem „Nowe Prawo energetyczne potrzebne od zaraz”.
Zamiarem organizatorów jest, z jednej strony, poinformowanie zainteresowanych o prowadzonych pod auspicjami Ministerstwa Gospodarki pracach zmierzających do przygotowania projektu nowej ustawy, z drugiej, poddania do rozważenia wybranych tez szerszemu gronu osób. Celem wspólnej dyskusji praktyków z sektora energetycznego i prawników o nowej ustawie Prawo energetyczne jest przyczynienie się do ustanowienia lepszego prawa. Przewidziane jest także poruszenie różnych aspektów tematyki uregulowań wdrożenia w Polsce rozwiązań z zakresu smart meteringu i smart gridu.
Prąd z atomu po Fukushimie
Awaria w japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie sprawiła, że społeczne zaufanie wobec energetyki jądrowej zostało poważnie nadwątlone. Organizatorzy konferencji „Energetyka jądrowa – bezpieczne i ekologiczne źródło energii” (25.05.) – Instytut Energii Atomowej POLATOM, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, Fundacja Forum Atomowe i Fundacja Wszechnicy Budowlanej - będą przekonywać, że obawy przed inwestowaniem w nowoczesne technologie pozyskiwania energii atomowej są nieuzasadnione. Podczas konferencji przedstawione zostaną wnioski po uwolnieniach substancji radioaktywnych z elektrowni Fukushima oraz korzyści środowiskowe energetyki jądrowej. Uczestnicy otrzymają informację na temat reaktorów jądrowych generacji III i dowiedzą się, jak zachowują się substancje promieniotwórcze w organizmie człowieka. Przedstawiony zostanie także prototyp przenośnej stacji monitoringu powietrza planowanej wokół elektrowni jądrowej, która ma powstać w Polsce.
W sieci elektroenergetycznej
Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Poznański oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa organizują wraz z Targami Poznańskimi podczas EXPOPOWER kolejna dziewiątą już edycję Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu „Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia” (25.05.). Tegoroczny temat to „Wybrane zagadnienia pracy sieci elektroenergetycznej”. Sesja pierwsza dotyczyć będzie kompensacji mocy biernej oraz zasilania gwarantowanego. Podczas drugiej równoległej sesji przedstawione zostaną wymagania jakościowe dla elementów służących do budowy ochrony odgromowej zgodnie z normą PN-EN 50164.
Nowości w rozdzielnicach SN
ABB i Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Poznański zapraszają podczas EXPOPOWER do udziału w konferencji Nowości techniczne w rozdzielnicach SN – zastosowanie i projektowanie” (24.05.). W jej trakcie omówione zostaną następujące zagadnienia: programy wspierające projektowanie rozdzielnic SN produkcji ABB, zintegrowane wyłączniki próżniowe SN – na podstawie wyłącznika eVD4 ABB, nowoczesne metody projektowania obwodów wtórnych rozdzielnic SN z wykorzystaniem komunikatów GOOSE standardu IEC 61850 oraz poprawa bezpieczeństwa obwodów wtórnych rozdzielnic SN dzięki wykorzystaniu sensorów pomiarowych.
Salon OŚWIETLENIE
W ramach EXPOPOWER zorganizowany został Salon OŚWIETLENIE – profesjonalna prezentacja ofertą firm z branży oświetleniowej. Wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem wystawców. Wśród firm biorących udział w tej ekspozycji są m.in. Aga Light, ES System, LUG Light Faktory, Narva Polska, Osram, Philips Lighting Poland, Schreder Polska, Siteco Lighting Poland oraz Thorn Lighting Polska. Ekspozycji towarzyszyć będzie konferencja „Energooszczędność w oświetleniu” (24-25.05.) odbywająca się pod patronatem Polskiego Komitetu Oświetleniowego i Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting. Podczas tego wydarzenia przedstawione zostanie m. in. porównanie efektywności energetycznej instalacji oświetlenia drogowego wykonanych w technologii LED z instalacjami wykonanymi na tradycyjnych lampach wyładowczych. Omówione zostaną również zagadnienia dotyczące energooszczędnego oświetlenia dla kolei i transportu publicznego. Ważnymi tematami pierwszego dnia konferencji będzie także wpływ opraw z diodami LED na sieć energetyczną oraz bilbordy z diodami LED a bezpieczeństwo ruchu. Drugi dzień konferencji poświęcony będzie oświetleniu LED w architekturze. Przedstawione zostanie zastosowanie opraw LED w oświetleniu ogólnym, w przestrzeni publicznej, do iluminacji obiektów zabytkowych oraz w obiektach handlowych. W „studium trzech przypadków” będzie można zapoznać się z zaletami stosowania opraw LED w biurze, butiku i hotelu.
Seminarium PSE
Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne organizuje podczas EXPOPOWER seminarium „Innowacyjność w produkcji rozdzielnic i sterownic niskonapięciowych produkowanych przez firmy członkowskie PSE” (25.05.).
Nowości na targach
Największą atrakcją dla zwiedzających targi profesjonalistów będą nowości prezentowane na stoiskach. Targi to bowiem doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi produktami i technologiami, które wprowadzane są na polski rynek. Wystawcy EXPOPOWER zaprezentują kilkadziesiąt nowych rozwiązań. Stoiska wystawców, którzy zgłosili swoje nowości, zostaną specjalnie oznakowane. Szczegółowa lista nowości jest dostępna na stronie www.expopower.pl oraz w punktach informacyjnych na terenie ekspozycji.
Patronat
Poznańskim targom energetycznym patronuje Ministerstwo Gospodarki, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Andrzej Czerwiński oraz najważniejsze izby i stowarzyszenia sektora energetycznego: Izba Gospodarcza CIEPŁOWNICTWO POLSKIE, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Polska Izba Gospodarcza Elektrotechniki, Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej i Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Bilans pięciolecia
Targi EXPOPOWER, których pierwsza edycja odbyła się w 2007 r. są wynikiem rozmów i bliskiej współpracy MTP z partnerami z sektora energetycznego. Na ich życzenie MTP podjęły decyzję o organizacji w maju odrębnego wydarzenia targowego dla energetyków. Wcześniej oferta tej branży prezentowana była w Poznaniu w ramach Salonu Energia organizowanego w czerwcu podczas targów nowoczesnych technologii przemysłowych ITM Polska.
Nowa inicjatywa okazałą się strzałem w dziesiątkę. Już pierwsza edycja zgromadziła ponad 100 wystawców i firm reprezentowanych z Polski, Chin, Czech, Holandii, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych. Każda następna była znacząco większa od poprzedniej. W ciągu kolejnych lat EXPOPOWER stało się jednym z dwóch najważniejszych spotkań przedstawicieli branży energetycznej w kraju.
Dla zarejestrowanych wstęp wolny
Zarejestrowani zwiedzający uprawnieni są do bezpłatnego wstępu na targi. Rejestracji można dokonać online w serwisie www.mtp24.pl lub w punkcie rejestracyjnym przed wejściem na teren ekspozycji.
Zwiedzanie
Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER 2011 będzie można zwiedzać:
- w dniach 24 i 25 maja w godzinach 9.00 - 17.00
- w dniu 26 maja w godzinach 9.00 – 16.00.
|
REKLAMA |
REKLAMA |