Philips SchoolVision: zielone światło dla nauki - OŚWIETLENIE - BEŁCHATÓW - POLITECHNIKA WARSZAWSKA - SZKOŁA - STEROWANIE OŚWIETLENIEM - DYNAMICZNE OŚWIETLENIE - PHILIPS LIGHTING - SCHOOLVISION - BARWA ŚWIATŁA - ŁAPY - CZARNKÓW - PHILIPS SMARTFORM
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Philips SchoolVision: zielone światło dla nauki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Philips SchoolVision: zielone światło dla nauki

fot. Philips

Philips SchoolVision to nowy system oświetlenia sal lekcyjnych, który zapewnia lepsze warunki do nauki dzięki wprowadzeniu dynamicznego światła do klas szkolnych. Dzięki temu dzieci i młodzież utrzymują koncentrację lub są pobudzane do aktywnego udziału w zajęciach, co przekłada się na większą efektywność nauczania. W Polsce system działa już w czterech placówkach: w Bełchatowie, Łapach, Czarnkowie (woj. wielkopolskie) oraz na Politechnice Warszawskiej.

Jaśniejsze szkoły

Wszystkim nam zależy na jak najlepszym życiowym starcie kolejnych pokoleń. Ogromną rolę w tym procesie mają do odegrania szkoły, w których nasze dzieci zyskują wiedzę, umiejętności i pewność siebie, niezbędne do kształtowania przyszłości - swojej oraz otaczającego ich świata.

W dzisiejszych czasach wśród uczniów często pojawiają się kłopoty z koncentracją. Nasze dzieci dorastają w erze natłoku informacji pochodzących z telewizji, Internetu, gier komputerowych czy telefonów komórkowych. Może to prowadzić do różnych zaburzeń, takich jak nerwowość, stres czy problemy ze skupieniem się podczas lekcji. Co więcej, w każdej klasie są zarówno dzieci z natury spokojne, jak również bardziej aktywne, dlatego zapanowanie nad emocjami całej grupy bywa nierzadko sporym wyzwaniem dla nauczycieli lub opiekunów.

Stymulujące środowisko do nauki pozwala uczniom odzyskać wewnętrzny spokój i zdolność koncentracji, a więc efektywniej wykorzystać czas spędzony w szkole. Oświetlenie może być sprzymierzeńcem nauczycieli w tworzeniu takiego pozytywnego środowiska, mobilizując umysł i zachęcając do aktywności w zajęciach szkolnych. Dzięki niemu możemy wpływać na nastroje i energię w celu zapewnienia dzieciom jak najbardziej efektywnego pobytu w szkole. Światło może uspokajać i relaksować albo stymulować i pobudzać do działania.

Od „Skupienia” do „Energii”

Każdy z nas najlepiej odbiera oświetlenie zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Opracowany przez Philips nowatorski system SchoolVision umożliwia przeniesienie dynamicznego charakteru światła dziennego - z jego płynnymi zmianami jasności i ciepła - do wnętrza sal lekcyjnych. Tym samym dzieci cały czas mogą korzystać ze zbawiennych skutków oddziaływania naturalnego światła na organizm. Nauczyciel ma również możliwość dopasowania światła do potrzeb uczniów i aktualnego nastroju w klasie – uwzględniając przy tym charakter zajęć czy porę dnia. Tak oświetlone miejsce nauki staje się bardziej komfortowe, ułatwiając dzieciom koncentrację lub pobudzając je do większego wysiłku intelektualnego.

W systemie SchoolVision zaprogramowano cztery specjalne sceny świetlne, wybierane przez nauczyciela za pomocą prostego w obsłudze panelu dotykowego. Zostały one stworzone przez różnicowanie proporcji między natężeniem oświetlenia a temperaturą barwową (od ciepłobiałej po chłodno białą), dzięki czemu można kreować w klasie określony nastrój, dopasowany do specyfiki zajęć lub pory dnia.

Nauczyciel ma wybór pomiędzy scenami świetlnymi: „Energia”, „Skupienie”, „Spokój” lub trybem normalnym. Każda z nich zapewnia właściwy komfort wizualny, bez stref cienia lub efektu olśnienia. W trybie normalnym system SchoolVision zapewnia światło przeznaczone do typowych zadań i prac w klasie. Standardowe światło pomaga uczniom skupić się na słowach nauczyciela. Aktywizująca barwa chłodna  sceny „Energia” pomaga ożywić uczniów i zmobilizować siły do nauki, na przykład rano, po przyjściu do szkoły lub po przerwie obiadowej. W przypadku trudniejszych zadań, testów lub egzaminów nauczyciel może wybrać tryb „Skupienie”, o najwyższym natężeniu światła zbliżonego do barwy dziennej. Z kolei ciepłobiałe światło sceny „Spokój” pozwala wyciszyć zbyt pobudzoną klasę, tworząc relaksujący nastrój odpowiedni do pracy indywidualnej lub ciszy podczas lekcji.

Szkolna pracownia w Bełchatowie oświetlona systemem Philips SchoolVision


REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (5)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
@Tom: masz na myśli podobne oprawy innego producenta? którego? Bo z tego co mi wiadomo to tylko Philips oferuje taką technologie
No avatar
Tom
stosując inne oprawy bankowo osiągnie się taki sam efekt
No avatar
meredith
ok, może źle sformułowałem swoje pytanie. czy manipulując jedynie natężeniem i temperaturą barwową można stymulować zachowanie dzieciaków? innymi słowy: czy kluczowe są te właśnie parametry, a system może wykorzystywać jakiekolwiek oprawy?
No avatar
Gość
oczywiście że sama oprawa również wpływa na efekt
No avatar
meredith
czyli rozumiem, że dany tryb oświetlenia uzyskiwany jest poprzez odpowiednią kombinację natężenia i barwy światła, czy sama oprawa też ma wpływ na efekt sceniczny?
PHILIPS LIGHTING POLAND S.A.
ul. Kossaka 150, Piła
www.lighting.philips.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl