Naukowcy z Wake Forest University w USA dokonali niemniej znaczącego przełomu w dziedzinie organicznych paneli słonecznych. Stworzyli w konstrukcji panelu dodatkową warstwę zbudowaną ze światłowodów, dzięki której udało im się podwoić wydajność panelu. Prototypowy panel wykonał David Caroll, będący właścicielem firmy FieberCell ściśle związanej z projektem.
Problem, który dotyczy większości paneli to zjawisko odbicia promieni słonecznych, przez co powstają straty energii. Aby je zredukować, zespół umieścił warstwę światłowodów na polimerowym substracie. Warstwę światłowodów nazwano "rurkami świetlnymi". Otaczający je polimer powoduje rozproszenie światła na powierzchnię panelu. Światło może wchodzić do światłowodu pod dowolnym kątem. Fotony odbijają się od warstw wewnętrznych tak długo, zanim nie zostaną zaabsorbowane.
W laboratoriach Louisiana Tech University powstał CNF-PZT Cantilever, będący przełomem w dziedzinie urządzeń zbierających energię, które utylizują energię strat cieplnych urządzeń elektronicznych do ich zasilania. Urządzenie wykorzystuje węglowe nanorurki w połączeniu z materiałami piezoelektrycznymi. Nanorurki absorbują ciepło, które następnie jest wykorzystane do zginania wspornika, co powoduje generowanie prądu elektrycznego. Urządzenie jest tak małe, że pozwala urządzeniom na przechwytywanie energii z własnych strat cieplnych.
|
REKLAMA |
REKLAMA |