Technologia LED - Nowy wymiar światła LED - OŚWIETLENIE - LED - ŻARÓWKA - BIAŁYSTOK - ŚWIETLÓWKA - SOLED - JACEK SOLKA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Technologia LED - Nowy wymiar światła LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Technologia LED - Nowy wymiar światła LED

Technologia LED - To bardzo modne rozwiązanie w dziedzinie nowoczesnego oświetlnia, którym możemy zastąpić takie źródła światła jak żarówka, świetlówka czy halogen. Oprócz tego LED umożliwa nam uzyskanie dekoracyjnego efektu świetlnego, niemożliwego do wykreowania przy użyciu standardowego źródła światła.

Obecnie niemal cały dom – zaczynając od zwykłej garderoby, przez salon i sypialnię, a na podjeździe do garażu i ogrodzie kończąc – możemy oświetlić przy pomocy technologii LED.

Światło LED ma wiele zalet, z których nadal wielu z nas nie zdaje sobie sprawy – mówi Jacek Solka, właściciel firmy „Soled – Projekty i Dekoracje Świetlne” w Białymstoku. – Nie emituje promieniowania podczerwonego IR i nadfioletowego UV, nie męczy oczu, jest przyjazne dla środowiska.

Niewątpliwą zaletą jest też brak konieczności okresowej wymiany żarówek czy świetlówek, które potrafią przestać świecić w najmniej oczekiwanym momencie – odważnie można stwierdzić, że jest to oświetleniu długowieczne – bez wyłączania może działać nawet ponad dziesięć lat. Ważne jest też to, że w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych światła ledowe nie zawierają rtęci.

Światło LED jest też wysoce energooszczędne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i uderzenia – mówi Jacek Solka. – Co ciekawe, wiele źródeł światła LED występuje też w wersji wodoodpornej, co umożliwia bezpieczne stosowanie ich w łazience czy saunie.

Istotne jest też to, że źródła LED praktycznie się nie grzeją, można spokojnie dotknąć je gołą ręką nawet po wielu godzinach pracy.

Technologią LED możemy zastąpić takie źródła światła jak żarówka, świetlówka czy halogen. A przy tym uatrakcyjnić wygląd wnętrza. Możemy to zrobić używając zarówno dekoracyjnego kolorowego oświetlenia, ale także światła białego – takiego jak w świetlówkach lub tradycyjnych żarówkach

Przy pomocy bardzo popularnych obecnie taśm LED oraz ledowych zamienników halogenów, które pasują do tych samych gniazd, co zwykłe halogeny, możemy ciekawie podświetlić miejsca trudno dostępne i zaciemnione – podpowiada ekspert. – Mogą to być na przykład schody wewnątrz i na zewnątrz domu, półki z książkami i różnymi zbiorami, podwieszane sufity.

Dzięki LED oświetlimy także wnętrze szafy, podświetlimy od spodu łóżko w sypialni lub barek z alkoholami. Ale to nie wszystkie możliwości dekoracji wnętrz możliwe do uzyskania dzięki LED. Na nasze życzenie w naszych domach mogą pojawić się też świetlne półki LED i podświetlane  za pomocą tego źródła światła luksfery

Obecnie wielu producentów mebli na stałe wmontowuje w swój produkt oświetlenie LED – mówi Jacek Solka. – Bardzo często jako uzupełnienie do tego systemu oświetlenia stosowane są profile aluminiowe LED, które chronią taśmę LED oraz nadają całemu oświetleniu estetyczny wygląd.

Wymiana tradycyjnych źródeł światła na ledowe nie wymaga pomocy fachowca i jest identyczna jak wymiana żarówki. Bardzo prosty jest także montaż elastycznych taśm LED.

Taśma LED na odwrocie ma taśmę samoprzylepną 3M, co ułatwia jej montaż praktycznie wszędzie – tłumaczy Jacek Solka. –  W wielu miejscach bezpieczniej jednak będzie użyć dodatkowych profili aluminiowych LED, które mają różne kształty i gabaryty – to także możemy zrobić sami.

Oświetlenia LED można używać w każdym pomieszczeniu. Warto jednak wiedzieć, jakim światłem należy je oświetlać.

– W miejscach, w których odpoczywamy powinno przeważać światło białe i ciepłe,  które jest przyjemne i nie męczy – mówi ekspert. –  Takiego oświetlenia wymagają też miejsca, w których dominują brązy, drewno, czy brązowe cegły.

Jest to też światło idealne do miejsc, w których odpoczywamy – takich jak sypialnia, pokój z kinem domowym, salon czy sauna.

Oświetlenie LED ma jednak też pewne wady. Do ich kupna i instalacji może zniechęcać między innymi wysoka cena – koszt inwestycji w LED zwraca się po 12-48 miesiącach.

Powinniśmy też wiedzieć o tym, że wybranie produktów słabszej jakości może skutkować tym, że diodowe źródło światła po czasie zmieni temperaturę barwową – z ciepłej na światło trupio białe, częściowo przestanie świecić lub będzie pochłaniało więcej energii elektrycznej niż podaje producent – ostrzega Jacek Solka.

Na rynku jest bardzo wiele rodzajów i typów źródeł światła LED, dlatego do ich zakupu musi podejść bardzo ostrożnie.

Na pewno musimy uważać na produkty ledowe sprzedawane w bardzo  niskich cenach czy na aukcjach internetowych – radzi pan Jacek. – Po produkty tego typu warto wybrać się do sprawdzonych salonów oświetleniowych, które raczej starają się oferować produkty wysokiej klasy.

Warto przy tym skorzystać z porad fachowców, którzy nie tylko nie wcisną nam bubla, ale także doradzą jak je zamontować. Możemy także skorzystać z profesjonalnego doradztwa firm, które zajmują się projektowaniem oświetlenia w domu i podpowiedzą nam, jak i gdzie zamontować LED, aby nadać wnętrzu oryginalny i indywidualny charakter.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (5)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
nie mówcie, zwykła ledy ok ale tasmy poverled sa mocne i nadaja sie na oswietlenie uzytkowe, np. blatów roboczych / 120 diód na 1mb
No avatar
LED
Dobrze dobrany LED jest energooszczędny i nieraz atrakcyjny cenowo. Przyznam - nie jestem zwolennikiem - taśm LED, wystarczy zwrócić uwagę na ich mierną wydajność. Jako oświetlenie dekoracyjne i owszem , ale nie oświetlenie użytkowe - nigdy.
No avatar
jacek
Drogi Gościu: http://www.sklep.soled.pl
No avatar
NEO
led jest ok ma jedną wade bardzo wysoka cena, led ,jest oszczedny ekologiczny i nikt nam kitu nie będzie wciskał jak to robią koncerny z zarówkami energooszczędnymi mała bomka z rtęcią ołowiem i tablica medelejewa a oni mówia ekologiczna,a tu led mocy wchodzi na rynek czyli trzeba zrobic ludzom pranie mózgu
No avatar
Gość
drogie to?
Soled Projekty i dekoracje świetlne
ul. Kolejowa 12C, Białystok
www.soled.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl