Kompresja kodem arytmetycznym (MATLAB) obrazu śmieszka - skala szarości - MATLAB - KOMPRESJA - OBRAZEK - KOD ARYTMETYCZNY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Kompresja kodem arytmetycznym (MATLAB) obrazu śmieszka - skala szarości
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kompresja kodem arytmetycznym (MATLAB) obrazu śmieszka - skala szarości

Kodowanie arytmetyczne to metoda kodowania źródłowego dyskretnych źródeł sygnałów, stosowana jako jeden z systemów w bezstratnej kompresji danych. Została wynaleziona przez Petera Eliasa około 1960 roku. Ideą tego kodu jest przedstawienie ciągu wiadomości jako podprzedziału przedziału jednostkowego [0,1) wyznaczonego rekursywnie na podstawie prawdopodobieństw wystąpienia tychże wiadomości generowanych przez źródło. Ciąg kodowy reprezentujący kodowane wiadomości jest binarnym zapisem wartości z wyznaczonego w ten sposób przedziału

Można udowodnić, że przy wyborze odpowiednio długiego ciągu wiadomości do zakodowania, średnia liczba symboli na wiadomość jest mniejsza od H(X) + 2, gdzie H(X) jest entropią źródła, lecz większa bądź co najwyżej równa samej entropii.

Dany jest zbiór symboli

oraz stowarzyszony z nim zbiór prawdopodobieństw

. Jeden z symboli jest wyróżniony - jego wystąpienie oznacza koniec komunikatu, zapobiegając wystąpieniu niejednoznaczności; ewentualnie zamiast wprowadzenia dodatkowego symbolu można przesyłać długość kodowanego ciągu.
Na początku dany jest przedział P = [0,1), który dzielony jest na podprzedziały o szerokościach równych kolejnym prawdopodobieństwom pi, czyli otrzymywany jest ciąg podprzedziałów


, .... Kolejnym podprzedziałom (ozn. Ri) odpowiadają symbole ze zbioru S.

Algorytm kodowania:
* Dla kolejnych symboli symbol c.
o Określ, który podprzedział bieżącego przedziału P odpowiada literze c - wynikiem jest Ri.
o Weź nowy przedział P: = Ri - następuje zawężenie przedziału
o Podziel ten przedział P na podprzedziały w sposób analogiczny jak to miało miejsce na samym początku (chodzi o zachowanie proporcji szerokości podprzedziałów).
* Zwróć liczbę jednoznacznie wskazującą przedział P (najczęściej dolne ograniczenie, albo średnia dolnego i górnego ograniczenia).

Przykład 1
Na rysunku pokazano, jak zmienia się aktualny przedział P w trzech pierwszych krokach kodowania. Kodowane są cztery symbole o prawdopodobieństwach p = {0.6,0.2,0.1,0.1} w kolejności: pierwszy, trzeci, czwarty.

źródło materiału:

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
amatorzy elektroniki amatorzy elektroniki Nieelektronicy , fascynujący się tą dziedziną techniki .
Łącza Radiowe i Bezprzewodowe Łącza Radiowe i ... Łącza radiowe punkt-punkt, punkt-wielopunkt, Sieci dostępowe WiFi, Stacje Bazowe telefonij ...
Android OS Android OS Grupa dedykowana posiadaczom, fanom, telefonów/smatrtphone'ów z Androidem
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl