Kompresja kodem arytmetycznym (MATLAB) obrazu śmieszka - skala szarości - MATLAB - KOMPRESJA - OBRAZEK - KOD ARYTMETYCZNY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Kompresja kodem arytmetycznym (MATLAB) obrazu śmieszka - skala szarości
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kompresja kodem arytmetycznym (MATLAB) obrazu śmieszka - skala szarości

Kodowanie arytmetyczne to metoda kodowania źródłowego dyskretnych źródeł sygnałów, stosowana jako jeden z systemów w bezstratnej kompresji danych. Została wynaleziona przez Petera Eliasa około 1960 roku. Ideą tego kodu jest przedstawienie ciągu wiadomości jako podprzedziału przedziału jednostkowego [0,1) wyznaczonego rekursywnie na podstawie prawdopodobieństw wystąpienia tychże wiadomości generowanych przez źródło. Ciąg kodowy reprezentujący kodowane wiadomości jest binarnym zapisem wartości z wyznaczonego w ten sposób przedziału

Można udowodnić, że przy wyborze odpowiednio długiego ciągu wiadomości do zakodowania, średnia liczba symboli na wiadomość jest mniejsza od H(X) + 2, gdzie H(X) jest entropią źródła, lecz większa bądź co najwyżej równa samej entropii.

Dany jest zbiór symboli

oraz stowarzyszony z nim zbiór prawdopodobieństw

. Jeden z symboli jest wyróżniony - jego wystąpienie oznacza koniec komunikatu, zapobiegając wystąpieniu niejednoznaczności; ewentualnie zamiast wprowadzenia dodatkowego symbolu można przesyłać długość kodowanego ciągu.
Na początku dany jest przedział P = [0,1), który dzielony jest na podprzedziały o szerokościach równych kolejnym prawdopodobieństwom pi, czyli otrzymywany jest ciąg podprzedziałów


, .... Kolejnym podprzedziałom (ozn. Ri) odpowiadają symbole ze zbioru S.

Algorytm kodowania:
* Dla kolejnych symboli symbol c.
o Określ, który podprzedział bieżącego przedziału P odpowiada literze c - wynikiem jest Ri.
o Weź nowy przedział P: = Ri - następuje zawężenie przedziału
o Podziel ten przedział P na podprzedziały w sposób analogiczny jak to miało miejsce na samym początku (chodzi o zachowanie proporcji szerokości podprzedziałów).
* Zwróć liczbę jednoznacznie wskazującą przedział P (najczęściej dolne ograniczenie, albo średnia dolnego i górnego ograniczenia).

Przykład 1
Na rysunku pokazano, jak zmienia się aktualny przedział P w trzech pierwszych krokach kodowania. Kodowane są cztery symbole o prawdopodobieństwach p = {0.6,0.2,0.1,0.1} w kolejności: pierwszy, trzeci, czwarty.

źródło materiału:

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
POMOC elektroonline.pl POMOC elektroonline.pl Masz problem z jakąś funkcjonalnością portalu, nie możesz dodać zdjecia video?? pisz pomożemy!!
KOŁA SEP KOŁA SEP Studenckie, pracownicze czy inne - wszystkie koła związane z działalnością Stowarzyszenia ...
Oświetlenie samochodowe Oświetlenie samochodowe Grupę dedykuję problemom i pomysłom związanym z realizacją oświetlenia samochodowego, światła do ...
Politechnika Gdańska Politechnika Gdańska Grupa zrzeszająca pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl