Czy diody elektroluminescencyjne mogą być zamiennikami tradycyjnych żarówek? - LED - ŻARÓWKA - OSZCZĘDNOŚĆ - ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE - RGB - LAMPY DIODOWE - VERLAG DASHOFER
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Czy diody elektroluminescencyjne mogą być zamiennikami tradycyjnych żarówek?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czy diody elektroluminescencyjne mogą być zamiennikami tradycyjnych żarówek?

Rozporządzenie Komisji (WE) NR 244/2009 z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla bezkierunkowych lamp do użytku domowego nakazuje stopniowe wycofywanie tradycyjnych żarówek.

 

 

 

 

W związku z Rozporządzeniem od 1 września 2009 z półek sklepowych sukcesywnie znikają:

 • żarówki z bańkami matowymi wszystkich mocy,
 • żarówki z bańką przeźroczystą, których moc przekracza 80 W, 
 • świetlówki kompaktowe nie posiadające klasy A. 

W następnych latach będą wycofywane żarówki o mniejszych mocach (75W w 2010 r., 60W w 2011 r., 40W i mniej w 2012 r.). 

Świetlówki kompaktowe

Popularnym zamiennikiem żarówek są świetlówki kompaktowe. Niestety mają one cechy stawiające pod znakiem zapytania sens takiej zamiany, w sytuacjach gdy światło w danym pomieszczeniu włącza się często, ale na krótki czas. Do takich pomieszczeń należą:

 • komórki,
 • garaże,
 • piwnice,
 • strychy,
 • pomieszczenia WC,
 • korytarze w mieszkaniach i w budynkach gospodarczych,
 • wiele innych, małych pomieszczeń pomocniczych i  magazynowych w budynkach przemysłowych i nieprzemysłowych. 

Ponieważ czas osiągania pełnego strumienia przez świetlówkę kompaktową sięga kilku minut, często włącza się ją z pewnym wyprzedzeniem i nie wyłącza wychodząc nawet na krotko z pomieszczenia. W tym czasie energia pobierana z sieci zużywana jest bezużytecznie. Żarówkę można włączać tylko na czas faktycznie potrzebny. Dlatego w tych pomieszczeniach doskonale sprawdzały się dotychczas standardowe żarówki. A za tym świetlówki kompaktowe opłaca się instalować tylko w takich miejscach, w których użytkowane są przynajmniej przez kilka godzin dziennie.

Fakt krótkiego użytkowania światła w skali doby i roku sprawia, że pod znakiem, zapytania staje opłacalność wymiany żarówki na świetlówkę kompaktową, ze względu na znacznie wyższe koszty tej drugiej (dobrej jakości) w stosunku do ceny żarówki. W takich przypadkach w miejsce standardowej żarówki można zastosować żarówkę halogenową o nieco większej skuteczności oraz dwukrotnie większej trwałości, ale za to znacznie droższą.

Drugim problemem są gabaryty świetlówek kompaktowych i żarówek. Nie wszystkie lampy mają porównywalne kształty i wymiary. W niektórych przypadkach występuje  konieczność wymiany także oprawy, co podnosi koszt operacji, a jej efektywność ekonomiczną stawia pod znakiem zapytania. Wśród zamienników żarówek wymienia się coraz częściej lampy diodowe.

Lampy diodowe

Dioda LED (ang. Light Emitting Diode)  składa się z dwu warstw półprzewodników typu: „p” i „n” tworzących tzw. złącze epilaktyczne, w którym energia elektryczna jest przetwarzana bezpośrednio na światło. Z chwilą spolaryzowania złącza w kierunku przewodzenia, elektrony przechodząc do obszaru o niższym poziomie energetycznym, oddają część swojej energii w postaci kwantu energii świetlnej. 

Średnia deklarowana przez producentów trwałość diod LED wynosi 50000 godzin, a ich skuteczność świetlna  jest porównywalna ze świetlówkami kompaktowymi. Jednak moce i strumienie świetlne oferowanych lamp diodowych są na dzień dzisiejszy zbyt małe aby mogły zastąpić żarówki o większych mocach. Diody LED na razie dobrze spełniają swoje funkcje jako zamienniki żarówek wyposażonych w wewnętrzny odbłyśnik, a także do:

 • oświetlania miejscowego lad kuchennych,
 • w lampkach przy łóżku,
 • jako elementy dekoracyjne.

W tym ostatnim przypadku wykorzystuje się różne barwy światła diod LED, w tym także układy trzydiodowe R G B (red-green-blue).

Dynamiczny rozwój tego typu źródeł światła daje jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości mogą stać się rozsądną alternatywą dla innych typów lamp.

Więcej informacji na temat nowoczesnych źródeł światła i ich zastosowaniach w oświetleniu wnętrz oraz z zakresu instalacji elektrycznych znajdą Państwo w poradniku „Instalacje elektryczne i teletechniczne” Wydawnictwa Verlag Dashofer.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
Grzegorz zgodzę się z tobą - tu chodzi o kasę
No avatar
Grzegorz W
Prawda jest taka że świetlówki to biznes, ktoś włożył kupę pieniędzy w linie technologiczne i nie może przestać produkować świetlówek na korzyść diod. Zwrócą się świetlówki, kampanie reklamowe + zarobią na tym trochę dopiero wtedy przestawią się na diody
No avatar
Gość
Czy rozporządzenie określa sposób utylizacji świetlówek? Niestety nie mówi się głośno ale utylizacja świetlówek to potężny problem. Ciekawy jestem jak Philips, osram itd później rozwiążą ten problem. Czy umyją rączki i wniosą wkład własny?
Wydawnictwo Verlag Dashofer sp. z o.o.
ul. ul. Bieżanowska 7, Warszawa
tel.  +48 (22) 559-36-01
fax.  +48 (22) 829-27-00
www.dashofer.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl