26 i 27 października 2009 w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona planowanym zmianom i trendom w regulacji rynku energii elektrycznej.
Polski przemysł jest branżą wysoce energochłonną, dla której koszt zakupu energii elektrycznej stanowi znaczną część kosztów produkcji. Biorąc pod uwagę znaczny wzrost cen energii po ich uwolnieniu dla odbiorców przemysłowych oraz panujący ogólnoświatowy kryzys gospodarczy nieuzasadnione jest stwierdzenie, że obniżenie stawki podatku akcyzowego nie będzie miało wpływu na kształt cen energii elektrycznej w Polsce. Brak zdecydowanych i skutecznych działań zmierzających do obniżenia cen energii dla przemysłu hamuje rozwój polskiej gospodarki, a wręcz może doprowadzić do upadłości wiele firm z tej branży.
Firmy energetyczne nie biją się o klienta. Jeżeli ktoś kupi tańszą energię, to jest raczej przejaw jego własnej aktywności i przedsiębiorczości. Z informacji URE wynika, że do końca maja br. 321 odbiorców przemysłowych i 1008 indywidualnych skorzystało z prawa wyboru sprzedawcy energii.
Dlaczego wciąż niewielkie jest zainteresowanie odbiorców przemysłowych skorzystaniem z wolnego rynku energii? Czy wygoda i przewidywalność cen energii dla tych odbiorców jest ważniejsza niż potencjalne oszczędności, ale związane z ryzykiem stabilności cen i koniecznością poniesienia kosztownych inwestycji, aby móc z rynku korzystać?
Wiele kontrowersji budzi zwrot podatku akcyzowego elektrowniom w związku z niesłusznym jej naliczeniem. Ministerstwo Finansów chce przyznać producentom energii elektrycznej prawo do zwrotu akcyzy jedynie od tej części sprzedanej energii, która stanowiła stratę przesyłową. Dla kogo zwrot, jakie są ograniczenia zwrotu? Jakie jest ryzyko potraktowania zwrotu dla elektrowni jako pomocy publicznej? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź na konferencji.
Najważniejsze zagadnienia:
REKLAMA |
REKLAMA |