CAD elektryczny - podstawy projektowania, część I - NORMY ELEKTRYCZNE - CAD - SEE ELECTRICAL - IGE+XAO - RYSUNEK ELEKTRYCZNY - IGE XAO - OPROGRAMOWANIE PROJEKTOWE - SYMBOLE ELEKTRYCZNE
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika CAD elektryczny - podstawy projektowania, część I
drukuj stronę
poleć znajomemu

CAD elektryczny - podstawy projektowania, część I

Od początku powstania w 1986, grupa IGE+XAO pracuje nad rozwojem oprogramowania CAD (projektowanie wspomagane komputerowo), lecz w kontekście potrzeb elektryków i automatyków. CAD elektryczny przeznaczony jest dla branży elektrycznej i automatyki. Dzięki programom grupy IGE+XAO tworzenie projektów elektryki i automatyki oraz obsługa instalacji elektrycznych jest szybsza i łatwiejsza.

Niniejszy artykuł stanowi początek serii artykułów poświęconych wspomaganiu projektowania w branży elektrycznej i automatyce.

1. Rysunek elektryczny

Rysunek elektryczny przedstawia rysunek połączeń i zależności pomiędzy symbolami elektrycznymi.

Po  realizacji  idei  zawartej  w  rysunku  (a właściwie w rysunkach, bo najczęściej musi być ich więcej) dla konkretnej  maszyny (obiektu przemysłowego itd.), możliwe jest określone, przewidywalne i zaplanowane działanie danej maszyny. Projekt  elektryczny  stanowi  bazę  danych powiązanych ze sobą informacji o obiektach. Projekt elektryczny zawiera opis techniczny,  spis treści, obliczenia elektryczne, schematy zasadnicze  (zwane także ideowymi), schematy montażowe (listwy montażowe),  rysunki  zabudowy  szaf i pulpitów sterowniczych, plany instalacji elektrycznych i teletechnicznych, czasami uzgodnienia z zakładem energetycznym, zestawienia materiałów, listy kablowe, czasem kosztorys przedmiaru robót.

Aby  wykonać  projekt  elektryczny,  należy  posiadać  określone oprogramowanie,  umożliwiające szybkie i dokładne jego wykonanie. Do opisów technicznych stosuje się znane ogólnie edytory tekstowe. Do obliczeń elektrycznych wykorzystuje się licencjonowane programy obliczeniowe, tak jak i do kosztorysów.

Natomiast  do  tworzenia rysunków zaleca się wyłącznie stosowanie specjalizowanych programów określanych wspólnie mianem CAD  elektryczny.  Istotą  takich  programów  jest  to,  że projekt jest podstawową jednostką w odróżnieniu od programów graficznych, gdzie podstawową jednostką jest rysunek.

Stopień  przetwarzania  w  programach  typu  CAD  elektryczny  może  być różny,  jednak  przeważnie  kontrolowana  jest powtarzalność oznaczeń symboli, poprawność łączenia końcówek symboli, kontrola wykorzystania styków w przekaźniku itd. Tylko  przy użyciu profesjonalnych, sprawdzonych programów do projektowania można uzyskać bezbłędny lub prawie bezbłędny projekt.

W związku z tym, realizacja projektu na budowie jest pozbawiona bardzo kosztownych błędów.

Najlepiej dostosowanym do tego celu wyborem jest program SEE Electrical, obejmujący projektowanie rysunków elektrycznych a charakteryzujący się bardzo dobrym stosunkiem cena/jakość.

Pobierz wersję TRIAL

2. Normy elektryczne

Projektowanie elektryki i automatyki wykonuje się zgodnie z normami. Można wyróżnić normy PNE zgodne z IEC, normy budowlane, normy dla  górnictwa itd. Przy projektowaniu należy także brać pod uwagę pewne standardy narzucane przez producentów aparatury elektrycznej. Z drugiej strony normę dla projektanta stanowią wymagania inwestora (zlecającego projekt). Wreszcie można wyróżnić normy zwyczajowe, a nawet regionalne. W ten sposób można stwierdzić, że aby podjąć się wykonania projektu, należy odpowiednio rozeznać rzeczywiste potrzeby inwestora.

Szczególnie ważną normą jest norma dotycząca symboli graficznych używanych w projektowaniu elektryki oraz norma określająca sposób oznaczania symboli w projektach.

Najlepiej dostosowanym do tego celu wyborem jest program SEE Electrical, obejmujący projektowanie przyłączy, rozdzielnic wnętrzowych i zabezpieczeń.


Dla kogo?

Oprogramowanie  grupy  IGE+XAO jest wykorzystywane na komputerach indywidualnych lub sieciowych. Spełnia liczne funkcje, takie  jak  tworzenie schematów elektrycznych, projektowanie instalacji, projektowanie szaf elektrycznych oraz tworzenie zestawień materiałowych.

Oferta oprogramowania pokrywa wszystkie potrzeby profesjonalistów w zakresie elektryczności stosowanej w budownictwie i pozwala na realizację znormalizowanych dokumentów technicznych wykorzystywanych w tworzeniu i obsłudze instalacji elektrycznych, zapewniając jednocześnie optymalną wydajność. 

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (9)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
elpapiotr
Dopisuję -należy zwracać baczną uwagę na tzw. "opiekę serwisową"
Klient podpisuje umowę, ale ... tu jest haczyk.
Musi miesiąc przed upływem terminu zrezygnować z tej niby opieki.
Jak nie - buli kasę za kolejny rok, niezależnie od tego, czy korzysta czy nie .
No avatar
elpapiotr
Dlaczego nie pokażecie tzw. "planów instalacji" ?
Bo tu to jedna wielka porażka.
Łatwiej, szybciej i bez stresów można to samo zrobić np. w Corelu.
No avatar
sprzedawca
Oczywiście Trial jest darmowy, Może jednak poczekać na nowa wersję V6 z menu typu Ribbon
No avatar
inżynier
btw coś z wyszukiwarką nie działa bo nie mogę znaleźć drugiej części artykułu
No avatar
inżynier
to Trial jestem prawie pewien że jest darmowy.
poczekaj na wypowiedź sprzedawcy nie jestem pewien ale sądząc po jego mailu jest to user http://www.elektroonline.pl/u/1005 napisz do niego
No avatar
wojtek
Proszę mi powiedzieć czy za ściągnięcie tego pliku jest jakaś opłata????
No avatar
sprzedawca
Proszę przesłać plik na jozef.koczor@gmail.com. Prawdopodobnie problem zniknie po zmianie parametrów importu
No avatar
projektant
Nie mogę załadować plików a AutoCada 2010. Czy coś z programem jest nie tak czy z moim kompem?
No avatar
kielich
mam i w sumie polecam
IGE+XAO Polska Sp. z o.o.
ul. Zielińskiego 22, Kraków
tel.  126303030
https://www.ige-xao.com/pl/
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl