Większa efektywność energetyczna źródeł światła do użytku domowego - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA - EFEKTYWNOSĆ
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Energetyka Większa efektywność energetyczna źródeł światła do użytku domowego
drukuj stronę
poleć znajomemu

Większa efektywność energetyczna źródeł światła do użytku domowego

W marcu 2009 r. Unia Europejska ustanowiła nowe wymagania dotyczące efektywności energetycznej, które muszą spełniać źródła światła produkowane na rynek unijny.

Rozporządzenie zostało zatwierdzone przez Radę państw członkowskich i Parlament Europejski i formalnie przyjęte przez Komisję Europejską 18 marca 2009 r. (rozporządzenie Komisji nr 244/2009 w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla bezkierunkowych lamp do użytku domowego). Rozporządzenie odnosi się do źródeł światła wyprodukowanych i sprzedanych przez producenta lub importera od 1 września 2009 r. Hurtownicy i sprzedawcy detaliczni będą mogli kontynuować sprzedaż zapasów nawet po tej dacie. Oznacza to, że wycofywane źródła światła będą znikać stopniowo ze sklepowych półek.

Żarówki tradycyjne, żarówki halogenowe i inne źródła światła, które nie spełniają minimalnych wymagań dotyczących efektywności energetycznej będą sukcesywnie wycofywane z rynku od września 2009 r. do 2012 r. W związku z tym szczególną uwagę przywiązuje się do tego, aby konsumenci znaleźli alternatywne źródła światła oferujące światło tej samej jakości, przy zapewnieniu większej efektywności energetycznej.

Zakres regulacji

Wymagania efektywności energetycznej odnoszą się zarówno do żarówek przezroczystych, jak i nieprzezroczystych.

Żarówki nieprzezroczyste muszą posiadać klasę A, zgodną z etykietą efektywności energetycznej UE, co oznacza oszczędność energii w wysokości co najmniej 75% w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Jedynie kompaktowe lampy fluorescencyjne i lampy LED mogą osiągnąć tak wysoką efektywność. Konsumenci, którzy wolą inne lampy ze względu na ich estetykę i rozmiar, mogą zakupić lampy przezroczyste.

Nieefektywne żarówki przezroczyste będą także stopniowo wycofywane. Począwszy od września 2009 r., odpowiedniki przezroczystych żarówek o mocy 100 W lub większej, muszą być wykonywane w efektywniejszej technologii (np. efektywne żarówki halogenowe). Do 2012 r. ograniczenie to będzie dotyczyło żarówek coraz niższej mocy (75 W w 2010 r., 60 W w 2011 r., 40 W i mniej w 2012 r.).

Wprowadzono również nowe wymagania dotyczące funkcjonalności źródeł światła (czas rozpoczęcia działania, trwałość itd.), tak aby na rynku znajdowały się tylko źródła wysokiej jakości, spełniające oczekiwania użytkowników. Wymagane będzie także umieszczanie dodatkowych informacji na opakowaniu, które pomogą konsumentowi w dokonaniu właściwego wyboru.

Proces legislacyjny

Rozporządzenie dotyczące lamp do użytku domowego jest tylko jedną z serii działań, których zastosowania Parlament Europejski i Rada państw członkowskich wymagały od Komisji Europejskiej zgodnie z dyrektywą dotyczącą ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię (2005/32/WE) w celu poprawienia efektywności energetycznej i optymalizacji oddziaływania na środowisko ponad 30 grup produktów (np. telewizorów, pralek, silników elektrycznych, kotłów grzewczych itd.).

Rozporządzenie to zostało przygotowane po dogłębnej analizie technicznej i ekonomicznej, szeroko zakrojonych konsultacjach ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym organizacjami konsumenckimi, organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz ochrony środowiska oraz producentami lamp i opraw oświetleniowych.

Aby przybliżyć Państwu zagadnienia związane z oświetleniem udostępniamy na naszej stronie opracowanie:

„Analizy i ekspertyzy dotyczące źródeł światła. Źródła światła w gospodarstwach domowych. Oświetlenie dróg, ulic i miejsc publicznych”

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl