Często zamiast trójwymiarowych wykresów charakterystyk promieniowania używane są przekroje kierunkowe zarówno we współrzędnych biegunowych jak i prostokątnych przedstawiane w skali logarytmicznej jako:
Stosowane są przekroje w płaszczyźnie E i H. Przekrój E wykonywany jest w płaszczyźnie wektora natężenia pola elektrycznego, natomiast przekrój H w płaszczyźnie wektora natężenia pola magnetycznego. W przypadku gdy znana jest orientacja przestrzenna anteny mówi się o pionowym lub poziomym przekroju charakterystyki promieniowania.[9]
Przykładowe charakterystyki promieniowania zostały przedstawione na rysunku 1.
Rys.1. Przykładowe charakterystyki kierunkowe [9]
Na rysunku 1b przedstawiono przekrój charakterystyki w pewnej płaszczyźnie w układzie współrzędnych biegunowych. Można na nim wyróżnić kierunek, gdzie promieniowanie pochodzące od anteny jest największe. Jest to tzw. kierunek listka głównego. Obszary promieniowania są podzielone zerami na charakterystyce. W praktyce nie osiąga się dokładnie zer i mówimy wtedy o minimach charakterystyki promieniowania. Każdy obszar promieniowania nazywamy wiązką lub listkiem (dla przekroju na płaszczyźnie). Wiązka zawierająca kierunek maksymalnego promieniowania jest nazwana wiązka główną. Pozostałe to wiązki boczne i wsteczne.
Do opisu charakterystyk promieniowania anten wykorzystuje się dodatkowe parametry:
-
stosunek promieniowania głównego do wstecznego - jest parametrem określającym zdolność anteny do dyskryminacji zakłóceń. Wyrażany jest liczbowo jako stosunek maksymalnego natężenia wiązki głównej do maksymalnego natężenia największego listka bocznego, położonego w obszarze określonym przez wartość kąta azymutu i kąta elewacji w granicach od 90 do 270° względem kierunku maksymalnego promieniowania.
-
szerokość wiązki głównej - określa kąt (w stopniach) zawarty między kierunkami promieniowania w wiązce głównej, dla których natężenie promieniowania spada do 0,7 swojej wartości, tj. do poziomu -3 dB. Antenę charakteryzują dwie wartości szerokości wiązki głównej; w płaszczyźnie pionowej i płaszczyźnie poziomej.