Konfiguracja sieci TCP/IPv6 oraz zabezpieczenia IPSec na sprzęcie CISCO - IPV6 - NAGŁÓWEK - PROTOKÓŁ - IPV4 - ESP - ROUTING - AH - PING - ROUTER - RIPNG - DIALOG KONFIGURACYJNY - IPV6 UNICAST-ROUTING - ROUTER(CONFIG)# - SPLIT-HORIZON - SH IPV6 INT BRIEF - SHOW IPV6 INTERFACE BRIEF - SH IPV6 ROUTE - LINE PROTOCOL IS UP
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Konfiguracja sieci TCP/IPv6 oraz zabezpieczenia IPSec na sprzęcie CISCO
drukuj stronę
poleć znajomemu

Konfiguracja sieci TCP/IPv6 oraz zabezpieczenia IPSec na sprzęcie CISCO

Celem projektu jest zbudowanie eksperymentalnego modelu sieci opartej na protokole IPv6 z zaimplementowanymi mechanizmami bezpieczeństwa bazującymi na protokole IPSec oraz ich przetestowanie.

Do zestawienia sieci wykorzystano dwa routery CISCO serii 7200, do których zostały przyłączone stacje robocze. Komunikację między routerami zapewniły dwa interfejsy typu serial, natomiast medium transmisyjnym, przy pomocy którego zapewniono komunikację routerów z hostami, był kabel sieciowy UTP-5 (100BaseT).

Konfigurację interfejsów routerów oraz kart sieciowych komputerów użytych do zbudowania modelu (Rys. 1) przeprowadzono tak, aby zapewnić bezproblemową komunikację między routerami, oraz aby hosty należące do sieci 1 i sieci 2 miały adresy sieciowe należące do różnych podsieci.

Po skonfigurowaniu modelu dokonano transmisji danych między hostami. Porównano wyniki otrzymane podczas przesyły danych z włączonymi i wyłączonymi mechanizmami bezpieczeństwa opartymi na integralności i szyfrowaniu danych.

Model składać się będzie z dwóch części. W pierwszej model posłuży do zbadania zabezpieczeń w trybie transportowym IPSec , w drugiej badane będą zabezpieczenia trbu tunelowego IPSec.

Rys. 1.  Schemat eksperymentalnej sieci opartej na protokole IPv6.

Rys. 1.  Schemat eksperymentalnej sieci opartej na protokole IPv6.

1. Konfiguracja routera CISCO serii 7200

Po włączeniu routera w oknie terminala pojawia się zestaw komunikatów związanych ze startem routera. Proces uruchamiania routera składa się z kilku etapów i jest inicjowany przez program rozruchowy (bootstrap), znajdujący się w pamięci ROM. Po przeprowadzeniu testów diagnostycznych sprzętu w ramach procedury POST, w której sprawdza się m.in. działanie procesora, pamięci i interfejsów, poszukiwany jest i ładowany obraz systemu operacyjnego IOS - zgodnie z ustawieniami w rejestrze routera oraz poleceniami zawartymi w skrypcie konfiguracyjnym.

1.1 Tryby pracy routera

Przy pierwszym uruchomieniu routera skrypt konfiguracyjny w pamięci NVRAM nie istnieje, co powoduje automatyczne uruchomienie dialogu konfiguracyjnego, który jest interaktywną sekwencją pytań i odpowiedzi, pozwalających utworzyć pierwszą, bazową konfigurację routera.

Tabela 1. Podstawowe tryby pracy routera

Tryb pracyDziałanie
Tryb użytkownika Router>Ograniczony zestaw poleceń "nieniszczących"; definiowanie ustawień terminala; wyświetlanie statusu routera.
Tryb uprzywilejowany Router#Pełen zestaw poleceń; tryb konfiguracyjny; śledzenie pracy routera poprzez polecenie debug.
Tryb konfiguracyjny Router(config)#Globalne i główne polecenia konfiguracyjne; wywoływany z trybu uprzywilejowanego.

Konfiguracja routera odbywa się w konsoli typu CLI (ang. command Line interface). Po załadowaniu IOS-u pojawia się konsola w trybie użytkownika, którą identyfikuje prompt string „>”. W celu konfiguracji routera należy, przy użyciu komendy Router>enable, przejść do trybu uprzywilejowanego, który rozpoznajemy przez prompt string „#”. W trybie uprzywilejowanym będącym podstawowym panelem administracyjnym możemy posługiwać się komendami służącymi do uzyskania informacji o bieżących ustawieniach routera i aktualnie wykonywanych procesach. Do przeprowadzenia konfiguracji routera należy przejść do shell-a konfiguracyjnego identyfikowanego przez prompt string (config)#.

Przełączenie się do tego trybu jest następstwem wykonania komendy Router#config t, która to jest skróconą wersją komendy Router#config terminal.

Routery CISCO umożliwiają skracanie wykonywalnych komend przyspieszając tym ich konfigurację przez skrócenie czasu potrzebnego na wpisanie pełnych komend. Jeśli na danym poziomie konfiguracyjnym nie ma komend które brzmią identycznie nazwy komend można skrócić. Przykładowo  „fastethernet 0/1” skracamy do „fa 0/1”.

Z poziomu konsoli konfiguracyjnej można przemieszczać się do konsol konfiguracyjnych poszczególnych interfejsów, które rozpoznajemy przez prompt string (config-if)#. Odbywa się to przy pomocy komendy Router(config)#interface <nazwa interfejsu> <numer interfejsu>

Przechodzenie wstecz z konsoli konfiguracyjnej danego interfejsu do globalnej konsoli konfiguracyjnej odbywa się przy pomocy komendy exit zaś przejście wstecz do trybu uprzywilejowanego następuje w efekcie wykonania komend end lub wciśnięcia kombinacji klawiszy CTRL+Z.

Przy wpisywaniu komend należy zwracać uwagę w jakiej konsoli się znajdujemy, związane jest to z faktem, że większość komend może być wykonana tylko w ściśle określonej powłoce konfiguracyjnej.

Poniższe rysunki przedstawiają pełne dialogi konfiguracyjne routerów Router1 i Router2. Jak łatwo zauważyć każda linia dialogu zawiera tylko jedną wykonywaną komendę wraz z jej wszystkimi parametrami.

Dialog konfiguracyjny routeraDialog konfiguracyjny routera
Rys 2. Dialog konfiguracyjny routera Router1Rys 3. Dialog konfiguracyjny routera Router2

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
Oczywiście masz rację, dzięki za zwrócenie uwagi.
No avatar
Gość
Witam, w artykule są dwa błędy (literówki):

1. Rys. 1.  maSchet eksperymentalnej sieci opartej na protokole IPv6.
Powinno być: Rys. 1.  Schemat eksperymentalnej sieci opartej na protokole IPv6.
2. Przykładowo  „fastethernet 0/1” skracamy do „fa 1/0”.
Powinno być: „fastethernet 0/1” skracamy do „fa 0/1”.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pojazdy elektryczne &#40;EV&#41; Pojazdy elektryczne ... Forum poświęcone pojazdom z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz systemom ich ładowania.
Zasilacze laboratoryjne Zasilacze laboratoryjne Zapraszam wszystkich elektroników tych zaawansowanych i początkujących do grupy, gdzie poruszane będą ...
Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Lubelskiej
Po godzinach Po godzinach Po godzinach to miejsce odpoczynku, przeczytasz tu kawały, dowcipy,śmieszne historie i inne rzeczy ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl