ENERGETYKA - otwarcie i bez manipulacji - ENERGETYKA - PGE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Energetyka ENERGETYKA - otwarcie i bez manipulacji
drukuj stronę
poleć znajomemu

ENERGETYKA - otwarcie i bez manipulacji

O energetyce mówmy i piszmy obiektywnie, bez prób manipulowania opinią publiczną!

ENERGETYKA – Ogólnopolski miesięcznik naukowo-techniczny
Stowarzyszenia Elektryków Polskich


O energetyce mówmy i piszmy obiektywnie, bez prób manipulowania opinią publiczną

Rzeczpospolita uznawana za poważną i wiarygodną gazetę, w numerze z dnia 6 lipca 2009 r. opublikowała raport Energia atomowa w Polsce. Jednocześnie na pierwszej stronie dziennika umieszczono wzmiankę, której tytuł wybity wielką czcionką „Droga energia z atomu” miał zapewne epatować czytelników i nastawić
ich negatywnie do wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej. Wzmianka, autorstwa pani Agnieszki Łakomej, poświęcona była śledczym działaniom Rzeczpospolitej, która „dotarła do analizy wykonanej na zlecenie Polskiej Grupy Energetycznej” jakoby przez profesora Stanisława Mielczarskiego, koordynatora UE ds. połączeń transgranicznych. Według tej analizy koszt energii elektrycznej uzyskiwanej z elektrowni węglowych będzie wynosił 370zł/MWh, a natomiast z jądrowych 690 zł/MWh.

W tym samym dniu na portalu internetowym CIRE ukazała się informacja mówiąca o tym, że prezes zarządu PGE powiedział Gazecie Wyborczej że „nieprawdą jest, iż profesor Mielczarski wykonywał na zlecenie tej spółki analizę kosztów produkcji energii atomowej. Według spółki zlecenie wykonywane przez profesora Mielczarskiego dotyczyło aktualizacji cyklicznych prognoz cenowych dla energii elektrycznej na rynku hurtowym i detalicznym do 2025 r. i jego wykonanie jest w fazie konsultacji roboczych. Cytowana w artykułach prognoza kosztów produkcji energii atomowej jest prywatną opinią profesora Mielczarskiego i nie ma nic wspólnego z prowadzonymi przez PGE analizami kosztów produkcji energii atomowej.

Zdaniem PGE założenia do wyliczenia kosztów pozyskiwania energii z atomu, przyjęte przez profesora Mielczarskiego są skrajnie pesymistyczne, a przytaczanie ich w takiej formie w jakiej zostało to zaprezentowane w Rzeczpospolitej może wprowadzać w błąd opinię publiczną w kwestii nakładów na inwestycje w energetykę atomową oraz konsekwencji tej inwestycji dla klientów. Według PGE przyjęto istotnie wyższe koszty budowy obiektu w stosunku do doświadczeń innych krajów inwestujących w energetykę atomową. Na podstawie rozmów z potencjalnymi dostawcami urządzeń do elektrowni atomowych, PGE szacuje koszty budowy na około 3 mld euro za 1000 MW. Zdaniem PGE założenia przyjmowane przez profesora Mielczarskiego do komentowania rozwoju energetyki atomowej są jednym z wielu głosów w dyskusji, ale nie determinują naszej strategii inwestycyjnej w obszarze energetyki atomowej.”

Jeśli do tego uwzględnić fakt zmiany imienia profesora Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, powszechnie znanego eksperta i autora wielu artykułów, opracowań czy książek z dziedziny elektroenergetyki to nasuwa się niestety podejrzenie, że Rzeczpospolita w sprawach energetyki stała sięnieobiektywna i stara się manipulować opiniami społecznymi na temat energetyki atomowej. Takie podejrzenie uprawdopodobniają także pozostałe artykuły wchodzące w skład wzmiankowanego raportu Rzeczpospolitej. Jeden z nich wyraża żal, że przeciwnicy energetyki jądrowej skupieni w Inicjatywie Antynuklearnej będą mieli trudne zadanie, bo budowy elektrowni jądrowych chce nie tylko rząd ale coraz większa liczba obywateli. W kolejnych stwierdza się, że wprawdzie wiceminister gospodarki, pani Hanna Trojanowska mówi, że „przy wykorzystaniu technologii dostępnych u progu trzeciej dekady koszt wytwarzania energii elektrycznej z elektrowni atomowej będzie o 20% niższy niż z węglowej i o około połowę mniejszy niż w przypadku elektrowni gazowej” to jednak nie podaje pani Agnieszce Łakomej żadnych szczegółów dotyczących tych wyliczeń.

Odnosi się wrażenie, że jedną z przyczyn epatowania społeczeństwa wynikami rozmaitych pod względem założeń i metodologii analiz, różnorodnych ekspertów zajmujących się tematyką energetyczną, jest brak postulowanego już od wielu lat przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich centrum strategicznego energetyki obiektywnie analizującego na bieżąco sytuacje energetyczną kraju na tle rozwiązań globalnych i europejskich i przygotowującego, opracowane według jednolitych zasad strategie i prognozy rozwoju sektora uwzględniające i optymalizujące szeroką gamę uwarunkowań technicznych, konomicznych i ekologicznych i uwzględniających zarówno energetykę wielkoskalową, jak i korzystającą ze źródeł odnawialnych energetykę rozproszoną, zlokalizowaną jak najbliżej odbiorców.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl