Wprowadzenie energetyki jądrowej jest istotne ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz jednoczesne spełnienie międzynarodowych wymagań Polski w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz dwutlenku węgla i azotu.
Jednakże bez nowelizacji ustaw: Prawo atomowe, Prawo energetyczne, a także pozostałych – rozproszonych po całym systemie prawnym – przepisów związanych z tą tematyką, przyszły inwestor już na wstępie będzie miał poważny problem. Zgodnie z projektem „Polityki energetycznej do 2030 roku” w perspektywie 20 lat, Polska zdecydowała się na budowę elektrowni jądrowej. Takie zamierzenie ma przyczynić się również do osiągnięcia ambitnych celów zrównoważonego rozwoju w zakresie relatywnego zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w Unii Europejskiej. Wdrożenie energetyki jądrowej będzie opierać się na wynikach rzetelnych analiz ekonomicznych, ekologicznych i społecznych, uzasadniających konieczność i określających warunki rozwoju tej technologii w sposób bezpieczny, czysty ekologicznie oraz ekonomicznie konkurencyjny wobec innych technologii.
Obowiązująca ustawa – Prawo atomowe z 29 listopada 2000 r. (tj. Dz. U. 2007, Nr 42, Poz. 276), która weszła w życie w 2001 r., jest obecnie najważniejszym dokumentem regulującym sprawy związane z bezpieczeństwem jądrowym w Polsce. Określa ona m.in. działalność w zakresie pokojowego wykorzystywania energii jądrowej, związaną z rzeczywistym i potencjalnym narażeniem na promieniowanie jonizujące od sztucznych źródeł promieniotwórczych, materiałów jądrowych, urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące, odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego. Wskazuje ona także organy właściwe w sprawach bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, a także zasady odpowiedzialności cywilnej za szkody jądrowe. Poza tym w ustawie tej przewidziano kary pieniężne za naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz tryb ich nakładania. Niestety powyższy akt prawny, który reguluje jeszcze działalność reaktora w Świerku, nie umożliwia obecnie wybudowania elektrowni atomowej. Polska musi więc w pierwszej kolejności uchwalić nowe prawo atomowe. Później dopiero może myśleć o stworzeniu odpowiedniego business planu.
REKLAMA |
REKLAMA |