Jaka jest moc pompy ciepła i jak ją obliczyć? - TECHNIKA GRZEWCZA - OZE - MOC - KALKULATOR - POMPY CIEPŁA - OGRZEWANIE - POMPA CIEPŁA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Jaka jest moc pompy ciepła i jak ją obliczyć?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jaka jest moc pompy ciepła i jak ją obliczyć?

Zdecydowanie tematem jednym z częściej poruszanych jest zmiana ogrzewania na pompę ciepła. Jest coraz bardziej popularna, a dzięki temu, że możliwe jest uzyskanie dofinansowanie z tytułu montażu takiego urządzenia, gości w coraz częściej w naszych domach. Montowana jest zarówno w starych budynkach, jak i w nowo powstałych domach. Jak dobrać pompę ciepła? Jaka powinna być jej moc, aby móc swobodnie z niej korzystać? Przekonajmy się o tym.

Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Wbrew pozorom przy wyborze pompy ciepła nie powinniśmy kierować się ceną, marką czy nawet kolorem pompy ciepła, jak tylko jej mocą. I błędne jest myślenie, że wystarczy wziąć większą moc, by mieć pewność, że zdoła ona ogrzać cały dom i wodę bez żadnych komplikacji. Zbyt duża moc urządzenia sprawia, że koszty użytkowania po pierwszym sezonie grzewczym będą tak duże, że jedyne co nam przyjdzie, to narzekać na swój wybór. Koszt pompy ciepła również zależny jest od wyboru mocy urządzenia. Więc z uwagi na to, warto zastanowić się, czy w naszym domu rzeczywiście potrzebna jest taka, a nie inna moc urządzenia. Na wygranej pozycji są osoby, które posiadają certyfikat energetyczny, gdzie zostało wyszczególnione zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Jeśli takowej nie posiadamy, bo dom był budowany przed rokiem 2009, a to właśnie od tego momentu weszła konieczność wykonywania audytów energetycznych przy nowo powstałych budynkach, trzeba będzie zainwestować kilkaset złotych do tego, aby ustalić owe wartości.

Drugą możliwością podczas wyboru pompy ciepła, aby sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne będzie skorzystanie z kalkulatora. Narzędzie to pozwala wstępnie oszacować koszty, jak również zapotrzebowanie na konkretną moc pompy. Kalkulator znajdziemy w tym miejscu https://www.woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator.

Firma, która zajmuje się zawodowo montażem pomp ciepła, nie tylko doskonale wie, jak dopasować się do potrzeb współczesnego klienta, ale przede wszystkim wie, jak dopasować właściwą moc pompy. Z pewnością spotkasz się z tym, że dokładnie zostanie zapytany o parametry budynku, aby oszacować optymalną moc pompy. Będą poruszane takie zagadnienia jak rodzaj izolacji, kubatura, powierzchnia itp. Z tym możesz się spotkać nie tylko poprzez skorzystanie z kalkulatora, ale także w momencie, gdy nawiążesz współpracę. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie https://www.woltair.pl/pompy-ciepla, gdzie specjaliści z dziedziny montażu zarówno pomp ciepła, jak i fotowoltaiki, z pewnością odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące między innymi mocy pompy ciepła.

Jak dobrać moc pompy?

Moc pompy ciepła to ważne o ile nie najważniejsze zagadnienie, którym warto się kierować.

W momencie, kiedy zostaje dobrana odpowiednia moc urządzenia, brane są pod uwagę takie czynniki, jak: temperatura zewnętrzna. Zazwyczaj brana jest najniższa temperatura zanotowana zimą, aby oszacować wstępnie moc pompy. Trzeba także oszacować temperaturę w związku z instalacją grzewczą, aby mogła swobodnie ogrzać budynek w tym najgroźniejszym dniu zimy. Dla przykładu w przypadku ogrzewania podłogowego wystarczającą temperaturą, aby ogrzać dom, jest max. 35 stopni, gdzie dla ogrzewania konwektorowego zazwyczaj 40-55 stopni, choć te wartości też mogą być zmienne. Co to dokładnie oznacza. Zależne jest to od tego, czy grzejniki są przystosowane pod rodzaj ogrzewania pompą ciepła, czy są to grzejniki, które wcześniej funkcjonowały wraz z ogrzewaniem kotłowym. Nie zawsze da się określić dokładną moc pompy do danych warunków jednakowo. Zdarza się, że różne czynniki wpłyną na to, że trzeba będzie jednak skorzystać z większej mocy pompy ciepła, aby ogrzać swój dom i wodę użytkową. Koszt pompy ciepła też jest zależny od tego, jaka moc zostanie dobrana.

Wiadome jest, że wyliczanie wartości mocy pompy w uwzględnieniu jedynie powierzchni budynku jest błędne. Najlepiej skorzystać z doświadczonej firmy, która tak jak ta https://www.woltair.pl/, będzie wiedziała, w jaki sposób wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło, poprzez dokładne wybadanie terenu, parametrów i po zapoznaniu się ze świadectwem energetycznym.

Samodzielna próba doboru mocy pompy ciepła, tylko na podstawie informacji w związku z wcześniejszą metodą ogrzewania, czyli na podstawie mocy wcześniejszego kotła nie jest dobrym pomysłem. Moc pompy jest warunkowana nieco innymi czynnikami, które nie zawsze są spójne. Jeśli okaże się, że w najzimniejszy dzień roku wymagane jest, aby piec ogrzewał dom do określonej temperatury, a szacowana moc ustalona jest na 10 kW, która jest w stanie wytworzyć takie ciepło w ten dzień, nie jest to równoznaczne z tym, że pompa ma mieć również moc 10 kW. Pod tym względem lepiej sprawdzić analizę z kalkulatora lub porozmawiać ze specjalistami, którzy będą w stanie przygotować dokładną analizę i oszacują moc urządzenia grzewczego, który będzie odpowiadał potrzebom domowników. Od fachowców, którzy z miejsca narzucają określoną moc tylko na podstawie wielkości budynku lepiej stronić, ponieważ najprawdopodobniej mają niewielką wiedzę na ten temat.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl