6 rzeczy, które powinieneś sprawdzić, zanim kupisz kamerę termowizyjną - POMIARY TERMOWIZYJNE - BADANIA TERMOGRAFICZNE - KAMERA TERMOWIZYJNA
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika 6 rzeczy, które powinieneś sprawdzić, zanim kupisz kamerę termowizyjną
drukuj stronę
poleć znajomemu

6 rzeczy, które powinieneś sprawdzić, zanim kupisz kamerę termowizyjną

fot. kameryir.com.pl

Kiedy szukasz kamery do swoich potrzeb, liczba podanych specyfikacji kamery termowizyjnej może być przytłaczająca. Żadna specyfikacja z osobna nie powie wiele o kamerze – jest to kombinacja czynników, które określają możliwości kamery termowizyjnej. Wszystkie specyfikacje zawierają przydatne informacje, ale oto najważniejsze z nich, które należy wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że kupujesz odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb.

1. Zakres pomiarowy

Zakres to cały zakres temperatur, dla których kamera jest skalibrowana i może mierzyć.

Niektóre kamery mają wiele zakresów, aby dokładniej mierzyć szerszy zakres temperatur. Rozpoznaj temperatury, które prawdopodobnie napotkasz w swojej aplikacji – wybór kamery o wyższym zakresie temperatur jest szczególnie ważny w niektórych zastosowaniach przemysłowych, takich jak pomiary sprzętu wysokotemperaturowego, takiego jak kotły, piece cementowe lub piece przemysłowe.

Zakres pomiarowy

Aplikacje takie jak pomiar temperatury pieców (po lewej) wymagają kamery o dużym zakresie temperatur. Gdy kamera jest poza zakresem, znak * obok temperatury oznacza, że aparat oszacowuje temperaturę, bez gwarancji dokładności.

2. Pole widzenia (FOV)

Pole widzenia jest określane przez obiektyw kamery i jest to zakres sceny, którą kamera zobaczy w danym momencie. Do pracy z bliska potrzebny jest obiektyw o szerokim kącie FOV (45 ° lub więcej). Do pracy z dużej odległości potrzebny jest teleobiektyw (12 ° lub 6 °). Niektóre aparaty mogą być dostępne z wieloma obiektywami do różnych zastosowań.

FOV określa, ile kamera widzi i zdanej odległości. Teleobiektyw jest lepszy do pomiaru z odległości (po lewej), a obiektyw szerokokątny jest lepszy do zdjęć z bliska (po prawej).

3. Rozdzielczość IR

Rozdzielczość kamery to liczba pikseli, w polu widzenia, dla danego obiektywu. Wyższa rozdzielczość oznacza, że każdy obraz zawiera więcej informacji: więcej pikseli, więcej szczegółów i większe prawdopodobieństwo uzyskania dokładnego pomiaru. W zależności od aplikacji, zwłaszcza gdy możesz zbliżyć się do celu, możesz być w stanie poradzić sobie z tańszą kamerą o niższej rozdzielczości. Pomiar mniejszych celów z większej odległości będzie wymagał wyższej rozdzielczości.

Kamery o niskiej rozdzielczości lepiej nadają się do pomiaru celów z bliskiej odległości (po lewej). Do pomiaru na odległość wymagana jest kamera o wysokiej rozdzielczości (po prawej).

4. Czułość termiczna (NETD)

Czułość termiczna lub równoważna szumowi różnica temperatur (NETD) opisuje najmniejszą różnicę temperatur, jaką można zaobserwować za pomocą kamery. Im niższa liczba, tym lepsza czułość termiczna systemu na podczerwień. Słowo ostrzeżenia: kamery pochodzące od tanich producentów mogą ukrywać słabą czułość, mierząc NETD w temperaturze 50 °C zamiast standardowej w branży 30 °C.

Jeśli obiekty, które musisz zmierzyć, zwykle mają duże różnice temperatur, kamera z niskim NETD prawdopodobnie nie jest konieczna. Jednak w przypadku bardziej subtelnych zastosowań, takich jak wykrywanie problemów z wilgocią, będziesz potrzebować większej czułości.

Wykrywanie subtelnych szczegółów, takich jak szpilki w ścianie, wymaga wysokiej czułości termicznej.

5. Ustawianie ostrości

Kamery mogą mieć stałą ostrość, co oznacza, że zawsze mają ostry obraz; mają ręczne ustawianie ostrości, co oznacza, że użytkownik dostosowuje ostrość w aparacie; lub automatyczne ustawianie ostrości, co oznacza, że aparat będzie automatycznie ustawiał ostrość na podstawie tego, co widzi (np. na bazie kontrastu). Ogólnie rzecz biorąc, więcej kamer dla początkujących będzie miało stałą ostrość, a kamery o wysokiej wydajności – ręczne lub automatyczne jej dostrajanie. Przewaga ręcznego lub automatycznego ustawiania ostrości sprowadza się do potrzeb użytkownika.

Do dokładnego pomiaru temperatury wymagany jest ostry obraz.

6. Zakres spektralny

Zakres spektralny to zakres długości fal wykrywanych przez detektor w kamerze, mierzony w mikrometrach (µm). Większość kamer wykrywających gazy (takich jak detektory propanu, metanu i butanu) to kamery średniofalowe, co oznacza, że mają zakres widma od 2 µm do 5 µm. Prawie wszystkie inne kamery termowizyjne są długofalowe i mają zakres widmowy od 8 µm do 14 µm. Kamery długofalowe są odpowiednie do większości innych zastosowań, od inspekcji elektrycznych po zastosowania przeciw pożarowe (strażackie).

Kamery średniofalowe są używane do wykrywania gazów, takich jak propan, metan i butan (po lewej), podczas gdy kamery długofalowe są używane w większości innych zastosowań (po prawej).

Należy pamiętać o tych ważnych specyfikacjach podczas określania, która kamera termowizyjna najlepiej spełni Twoje potrzeby. Pamiętaj, że spojrzenie na tylko jedną wartość specyfikacji nie da dobrego oszacowania możliwości kamery termowizyjnej. Na przykład, jeśli chcesz wykryć subtelne problemy, takie jak wilgoć, wysoka rozdzielczość nic nie da, jeśli kamera nie ma również wysokiej czułości termicznej.

Jeśli potrzebujesz czegoś na start, zapoznaj się z serią FLIR Exx, gdzie znajdziesz dobrą, ręczną kamerę ogólnego zastosowania. W przypadku prac elektrycznych lub komunalnych na duże odległości przyjrzyj się serii FLIR T, a do pracy z bliska lub prac podstawowych, rozważ tańsze kamery, takie jak FLIR ONE Pro lub FLIR C5.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski
ul. Rakowiecka 39A/3, Warszawa
tel.  22 849 71 90
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl