Jednym z kultowych produktów firmy Microsoft jest pakiet Office, który sprawdza się idealnie do celów zarówno prywatnych, jak i biznesowych. Zadbano też o rosnące wymagania osób uczących się, udostępniając Microsoft Office 356. Jest to połączenie wszystkich przydatnych aplikacji i inteligentnych usług w chmurze, które dostosowują się do potrzeb użytkownika. Jako że coraz więcej osób używa komputerów do zdalnej pracy i nauki, kwestią czasu było pojawienie się narzędzia, które to ułatwia. Microsoft Office 365 to idealna opcja dla pedagogów i uczniów, gdyż umożliwia kształcenie się bez konieczności wychodzenia z domu, z praktycznie dowolnego miejsca.
W Microsoft Office 365 wszystkie niezbędne do nauki narzędzia znajdują się w jednym miejscu, użytkownik ma dostęp do rozmaitych funkcjonalności. Ułatwia to współpracę pedagogom i uczniom, umożliwiając szybkie i wygodne przesyłanie materiałów dydaktycznych. Nauczyciel może zdecydować o tym, czy wyśle zadania do wykonania całej grupie uczniów czy tylko konkretnym osobom. Wystarczy mieć komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu, aby odczytać i pobrać przesyłane pliki. Z kolei nauczyciel ma wgląd do postępów swoich uczniów, wystarczy że udostępnią oni stworzone przez siebie dokumenty. Za pomocą Microsoft Office 365 możliwe stało się odbywanie lekcji w dowolnym momencie w formie wideo- i telekonferencji. Nawet jeśli uczeń nie ma w danym momencie dostępu do komputera, to z Microsoft Office 365 możliwe jest uczestniczenie w lekcji z poziomu smartfona lub tabletu. To innowacyjne narzędzie pozwala na udostępnianie prezentacji, plików wideo, tablic interaktywnych. Możliwe jest nawet tworzenie testów wraz punktacją i wynikami.
W przypadku Microsoft Office 365 to praktyczne narzędzie dla nauczycieli pozwalające na zarządzanie zajęciami zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami. Można wykorzystać je w taki sposób, aby ułatwić uczniom przyswojenie wiedzy i nabycie nowych umiejętności. Z rozbudowanego pakietu biurowego można korzystać z komputerów z systemem operacyjnym zarówno Microsoft Windows, jak również Mac czy Linux. Wystarczy, że urządzenie zostanie podłączone do Internetu. Na tym jednak nie koniec, bo z Microsoft Office 365 można korzystać także z poziomu klasycznego smartfona z system Android lub iPhone’a. Do prawidłowego działania pakietu Office 365 wymagane jest wykupienie jednej z trzeba dostępnych licencji Office 365 A1, Office 365 A3 lub Office 365 A5. Subskrypcja jest płatna, można ją wykupić na miesiąc lub na cały rok.
Dla uczniów i studentów oraz nauczycieli przeznaczone są usługi Office 365 A1, Office 365 A3 i Office 365 A5. Bezpłatna usługa w Internecie, bez jakichkolwiek zobowiązań, to Office 365 A1. Umożliwia korzystanie z podstawowych aplikacji, czyli Outlook, Word, PowerPoint, Excel i OneNote. Dostępne są usługi: Exchange, OneDrive, SharePoint, Teams, Sway, Forms, Sway, Power Automate, Power Apps, School Data Sync i Yammer. Office 365 A3 znajdują się dodatkowe aplikacje Publisher i Access, dostępne wyłącznie z poziomu komputera PC. Exchange to poczta e-mail w domenie instytucji edukacyjnej połączona z kalendarzem i listą kontaktów, użytkownik ma do wykorzystania aż 50 GB. Wirtualny dysk OneDrive to narzędzie do przechowywania dowolnych plików o pojemności aż 1 TB – dzięki temu można mieć wszystkie dokumenty w jednym miejscu, z dostępem w dowolnej chwili i na każdym urządzeniu. Pliki i foldery można też udostępniać, co ułatwia współpracę z innymi. Nie ma przystępniejszego narzędzia do gromadzenia zawartości sieci WEB, program OneNote idealnie nadaje się do przechowywania interaktywnych materiałów dydaktycznych. Dodatkiem jest notes podzielony na trzy obszary – notesy uczniów, biblioteka zawartości i obszar współpracy.
Aplikacja Sway pozwala w szybki i łatwy sposób stworzyć interaktywne projekty zawierające zdjęcia, tekst, klipy wideo i wiele innych multimediów. Z kolei Microsoft Forms służy do tworzenia ankiet, testów i formularzy, które dostępne są z poziomu przeglądarki internetowej. Co więcej, wypełnione testy i formularze są widoczne w czasie rzeczywistym, a odpowiedzi można udzielać z dowolnego urządzenia. Prace zespołowe również mogą być przeprowadzane zdalnie, umożliwia to aplikacja Planner. Z kolei Office 365 Video pełni funkcję wewnętrznej biblioteki online – zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą publikować tam swoje materiały multimedialne. Yammer jest portalem społecznościowym, na którym można znaleźć wszystkie aktualności dotyczące szkoły, miejscem do dyskutowania, zamieszczania ogłoszeń, udostępniania różnego rodzaju materiałów.
Pierwszym krokiem będzie wejście na stronę http://aka.ms/Office365edupl i klęknięcie w zielony przycisk z napisem „Rozpocznij pracę -bezpłatnie”, po czym wypełnienie formularza. Po założeniu konta będzie można już zacząć korzystać z wersji próbnej programu. W dalszej części trzeba dodać istniejącą domenę, która używana jest przez szkołę w ciągu trzydziestu dni. Jeżeli instytucja edukacyjna posiada uprawnienia do bezpłatnego korzystania z usługi MS Office 365 Educatoion, można przejść do zakładki Rozliczenia, wybrać Zakup Usług i dokonać zakupu licencji za zero złotych. Trzeba jeszcze przepisać użytkowników z wersji próbnej do docelowej usługi, czyli nadać jako administrator każdemu odpowiednią licencję z pakietu Office 365, po czym udostępnić każdemu login i hasło.
REKLAMA |
REKLAMA |